Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Myślący robot. Istnieje możliwość zbudowania?

xabi 05 Mar 2008 16:56 2486 11
    xabi
    Level 11  
    Witam

Mam pytanie. Czy istnieje możliwość zbudowania robota myślącego.
    Który bedzie sam podejmował decyzje czy jechać czy skręcić w prawo a może lewo. I jeśli istnieje taka możliwość to prosze o jakieś sugestie.

Prosze was o pomoc bo jesteście bardziej doświadczeni niż ja.
  • Helpful post
    bogdan_p
    Level 39  
    praktycznie każdy robot wyposażony w czujniki sam podejmuje decyzję gdzie ma jechać lub co ma zrobić po sygnale z danego czujnika jest faktem , że o decyzji decyduje program który jest stworzony przez człowieka oczywiście przy bardzo zaawansowanych konstrukcjach jest możliwe że robot sam nauczy się co ma zrobić i podejmie stosowną decyzję ale nadal będzie to i tak w pewnej części myśl programisty a nie samodzielne myślenie
    xabi
    Level 11  
    pomogłeś mi ale bardzie chodzi mi o sztuczną inteligencji w robocie
  • Helpful post
    Minner
    Level 19  
    Jeżeli pytasz tylko teoretycznie to poczytaj m. in. o sieciach neuronowych.
    Jeżeli chcesz to wykonać to na pewno nie może to być twój pierwszy projekt, bo zagadnienie jest bardzo trudne jeżeli chcesz zrobić jako taką "sztuczną inteligencję".
    robson24-78
    Level 20  
    Kolego Minner, czy masz podobne do mojego odczucie, iż ludzie zaczynają mocno przeceniać swoje możliwości? Goście, jak wnioskuję z wypowiedzi, nie za bardzo mający pojęcie na temat podstaw czegokolwiek planują zbudowanie robota ze sztuczną inteligencją... "może są jakieś stronki ze schematami czy czymś tam tych sieci neuronowych?"
    Panowie, oprzytomnijcie trochę i zacznijcie od podstaw... Ja też chciałbym zbudować inteligentnego robota (najlepiej kuchennego, abym nie musiał gotować obiadu ;)), ale zdaję sobie sprawę z tego że mam zbyt małą wiedzę...
    Ktoś powie że zniechęcam innych, nie - jestem przeciwnikiem podsuwania gotowców na tacy - masz synku, zbuduj sobie ładnego robota z siecią neuronową ;), a widzę że coraz więcej jest tego typu zapytań na Elce...

Pozdrawiam!
    ~sojer
    Level 27  
    Po to ludzie 5 lat studiują robotykę, żeby wiedzieć jak to zrobić. Nie da się tego tak prosto w kilku zdaniach opisać.

Ogólnie wygląda to w ten sposób, że masz robota wyposażonego w kilka czujników. Robot ten porusza się w jakiś sposób i gdy natrafi na przeszkodę podejmie jakąś (początkowo losową) decyzję. Na podstawie danych z czujników będzie wiedział, czy podjął dobrą decyzję (tzn. czy ominął przeszkodę). Jak będzie sobie tak jeździł to się uczy omijać przeszkody (tzw. uczenie sieci neuronowej).

W małych amatorskich robotach raczej się takich rzeczy nie stosuje. Po prostu każesz mu skręcić o ileś stopni po napotkaniu przeszkody lub zawrócić.
    Halftheman
    Level 16  
    ~sojer wrote:
    Po to ludzie 5 lat studiują robotykę, żeby wiedzieć jak to zrobić. Nie da się tego tak prosto w kilku zdaniach opisać.

Ogólnie wygląda to w ten sposób, że masz robota wyposażonego w kilka czujników. Robot ten porusza się w jakiś sposób i gdy natrafi na przeszkodę podejmie jakąś (początkowo losową) decyzję. Na podstawie danych z czujników będzie wiedział, czy podjął dobrą decyzję (tzn. czy ominął przeszkodę). Jak będzie sobie tak jeździł to się uczy omijać przeszkody (tzw. uczenie sieci neuronowej).

W małych amatorskich robotach raczej się takich rzeczy nie stosuje. Po prostu każesz mu skręcić o ileś stopni po napotkaniu przeszkody lub zawrócić.

Yeah i nawet ja wrzuce swoje 3 grosze, że i 5 lat studiów to na ogół za mało, żeby zbudować takiego robota. Generalnie możnaby, jednak ogarnąć samemu tematy mechaniki, robotyki, elektroniki i wszystkiego jest dość trudno, a ktoś kto nawet nie czytał o jednej dziedzinie nie ma po co się trudzić bo i tak nie da rady. Poza tym kto się uczył to wie, że "sztuczna inteligencja" to słowo na wyrost ;)
    gumer
    Level 14  
    Muszę się zgodzić z przedmówcą, budowanie robotów to bardzo ciekawe zajęcie, ale w pojedynkę jest bardzo ciężko.

Jeśli wchodzimy w algorytmy autonomicznego sterowania robotem (sztuczną inteligencję zostawmy z spokoju), to zadanie dla programistów, budowanie mechaniki i elektroniki lepiej zostawić reszcie zespołu.

Więc:
    - jeśli chcesz zbudować coś co jeździ, polacam zacząć od elektroniki i mikrokontrolerów i odpuścić programowanie algorytmów wysokiego poziomu
    - jeśli chcesz sie zajmować algorytmami, to polacam zacząć uczyć się programować i odpuścić resztę

I zgadzam się, to 5 lat to takie sobie podstawy można opanować (nie obrażając nikogo kto skończył robotykę) :).
    ~sojer
    Level 27  
    Oczywiście miałem na myśli jak ktoś przez te 5 lat coś robi w tym kierunku poza samymi wykładami. Bo same studia bez samodzielnej pracy niewiele dają. Co chociażby przedstawia filmik o robotykach z Wrocławia http://www.youtube.com/watch?v=6e4qS-1G2NQ .