Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Woltomierz panelowy szaleje

zbych33 05 Mar 2008 21:40 4724 12
Przewód Toplex
    zbych33
    Level 12  
    Witam mam malutki problem zakupiłem woltomierze panelowe LCD z obcym zasilaniem i powiem szczerze że mnie ogłupiły. Problem jest taki woltomierz jest podpięty do własnego zasilania tak samo jak mierniki cyfrowe bo nie może mierzyć własnych napięć i jest podłączony do sygnału z czujnika temperatury LM35 tak samo jak wpinam w ten sam sygnał miernik cyfrowy. I są cuda na mierniku cyfrowym wskazania stoją jak żyleta w jednym miejscu a na tym mierniku panelowym LCD wskazania wariują nawet o 50% w dół i z powrotem do wartości jakie pokazuje miernik cyfrowy wpięty też w ten sygnał. Wkurzyłem się i podłączyłem 2 taki sam miernik panelowy LCD i to samo i zgłupiałem sterownik do pieca z którego właśnie ma być podgląd temperatury tez by wariował od taki skoków wskazań z czujnika temperatury więc elektronika pokazuje dobrze tak samo jak miernik cyfrowy. I następne żeby oba nowo zakupione woltomierze panelowe LCD były popsute? Zakładałem ich dość sporo w różnym sprzęcie i nigdy tak nie wariowały jak te co ww. opisuje. Może ktoś miał podobny problem lub mógł by mi coś podpowiedzieć co jest nie tak z tymi woltomierzamia panelowymi LCD.
  • Przewód Toplex
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Nie bardzo rozumiem co napisałeś. Jak ten miernik jest zasilany i co ma mierzyć? Jeżeli jest to miernik na ICL7106 to bez problemu może on mierzyć własne napięcie zasilające. W zależności co mierzysz i gdzie, trzeba zwierać INLO do masy w układzie lub do Common. Najlepiej jak pokarzesz schemat połączeń.
    zbych33
    Level 12  
    Ten miernik jest to miernik panelowy taki gotowy zestaw czyli wyświetlacz LCD na którym jest jakaś płytka z układem przetwarzającym i mierzącym sygnał wejściowy a dokładniej mierzącym napięcie. Można je sobie zobaczyć na tej stronce http://www.cyfronika.com.pl/mierniki_panele.htm jako czwarty od góry PMLCDL Panel LCD miernik cyfrowy. Także nie posiadam żadnego schematu od niego bo nawet nie mam pojęcia na jakim przetworniku to jest zrobione. Wiem jedno że napięcie zasilania zawiera się w przedziale od 8-12 VDC a napięcia mierzone zawierają się w przedziale od -200 - +200mV. I że napięcie zasilania tego miernika panelowego musi być galwaniczne oddzielone od obwodu w którym on robi pomiar. Bo potenciał masy pomiędzy masą zasilania a masą obwodu mierzonego jest przesuniety o ok 3V i jak się obie masy połączy to miernik warjuje jak głupi. No i ja zasiliłem ten miernik z osobnego zasilania 9VDC a wejście pomiarowe jest podłączone przez dzielnik napięcia do sterownika piece CO w sygnał z czujnika temperatury którym jest LM35 i napięcie z tego czujnika przechodzące przez dzielnik napięcia do ww miernika pokazuje aktualna temperaturę jaką mierzy czujnik LM35. Proste i niezawodne już koło 20 takich układów robiłem a tu nagle te nowo zakupione obydwa mierniki panelowe głupieją. Czy to możliwe że oba są walniete?
    Dar.El
    Level 40  
    Dziwna różnica ceny między takimi samymi miernikami. Spróbuj zasilić z baterii 9V. Jak długie są połączenia do czujnika LM35?.
  • Przewód Toplex
    zbych33
    Level 12  
    No tez sam się dziwiłem ale to nie ważne. Zasilanie jest stabilizatora napięcia +9V i już tez próbowałem tego co mi podpowiadasz podłączyłem zamiast zasilania ze stabilizatora właśnie baterię i dalej to samo. A co do przewodów do czujnika LM35 to jest to max 2 metry kabla ekranowanego 8 żył w ekranie i są skręcone po 3 żyły na zasilanie 3 żyły na sygnał i 2 żyły + ekran na masę zasilania. Ale to nie ważne bo sterownik do CO chodzi na tym 2 lata i nic nie okłamuje a nawet jak podłącze w to samo miejsce co ten woltomierz panelowy zwykły miernik cyfrowy to pokazuje ok. I to mnie dziwi. Kable sygnałowe do miernika panelowego tez są ekranowane żeby też nie było żadnych zakłóceń. No i już sam nie wiem o co chodzi w tym wszystkim. Cztery kable to prosto podłączyć, a drugie to to że tych mierników panelowych tej samej firmy i tego samego oznaczenia założyłem już z jakieś 20 sztuk w różnym sprzęcie a te 2 nagle jaja sobie robią.
    Dar.El
    Level 40  
    Jeszcze można podmienić scalaki w mierniku i sprawdzić jak jest połączone wejście INLO.
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    hmm.... można jeszcze przyjąć że lm się wzbudza, daj mu 2.2k przy nóżce od wyjścia (chyba)
    zbych33
    Level 12  
    No właśnie że nie można podmienić scalaka w tym mierniku panelowym bo ten scalak a dokładniej przetwornik A/D jest zintegrowany z płytką i zalany jakąś żywicą więc klapa z tego pomysłu. A co do wzbudzania się LM jak tu kolega pisze to jak by LM się wzbudzał to i zwykły miernik cyfrowy też by to wychwycił a tu nic a po drugie jak by taka sytuacja istniała że LM się wzbudza to i elektronika sterująca piec też by to wychwytywała i warjowała by przepustnica sterująca dopływ powietrza do tegoż piece. Ja stawiam że oba mierniki panelowe są walnięte. Ale może ktoś mi coś jeszcze doradzi czego nie sprawdziłem. :cry:
    Dar.El
    Level 40  
    Podaj na wejście miernika przez dzielnik napięcie z baterii, jak dalej wskazania będą niestabilne, reklamuj mierniki. Podejrzewam że są z Chin, dlatego takie tanie i tłumaczy ich jakość działania.
    zbych33
    Level 12  
    Już tak zrobiłem podłączyłem na wejście pomiarowe baterię 1,5V i miernik panelowy właśnie tyle pokazał. Kurcze chyba gdzieś jakieś szpilki lecą po sygnale do tego miernika panelowego bo sygnał z LM35 jest buforowany, no ale z drugiej strony dlaczego tego nie wychwytuje zwykły miernik cyfrowy. Jutro podmienię kostkę Lm324 i zobaczę.
    darek1958
    Level 15  
    Witam. Mam ten sam problem kupiłem ten woltomierz i zrobiłem dzielnik ale on pokazuje tylko dobrze wykalibrowana wartość na którą został ustawiony. Jak zmniejsze napięcie to nie pokazuje już dokładnie. A chcę wykorzystać LM35 jako czujnik stąd ten dzielnik. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć jak zrobić ten dzielnik bo moze ja zrobiłem go żle>
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Dzielnik nie ma wpływu na liniowość pomiaru. Problemy są ze źle podłączonymi wyprowadzeniami pomiarowymi. Nie można skracać sobie drogi i wejście InLo łączyć z masą przy samym mierniku. Wtedy spadek napięcia na przewodzie zasilającym będzie wpływać na pomiar. Niektóre źle zrobione mierniki mają InLo od razu połączone z masą zasilającą (nie dotyczy ICL7106). Jakość zasilania też ma wpływ na pomiar. Dla zaoszczędzenia wydzielania się ciepła na stabilizatorze, co niektórzy, stosują zbyt niskie napięcie na transformatorze i zamiast 5V za stabilizatorem, jest z częstotliwością 100Hz dziura w tym napięciu.
    Chcesz pomocy a nie dajesz żadnych danych, więc to ja muszę się napracować i podać wszystkie możliwe przyczyny a Ty czekasz tylko kiedy mi się uda. Lenistwo nie wróży nic dobrego.
    ul1111
    Level 23  
    Stanąłem przed podobnym problemem chińskiego szajsu,rozwiązaniem okazało się wstawienie kondensatora 1u mkt połączonego równolegle z rezystorem 1M.Jedna końcówka do minusa zasilania druga końcówka do minusa pomiarowego.Póki co testy trwają i jak na razie jest w porządku.