Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar PONG za małe pieniądze , dodatkowo foto ramka

misiupan 06 Mar 2008 02:06 9386 7
  • Zegar PONG za małe pieniądze , dodatkowo foto ramka

Witam, chciałbym zaprezentować bardzo prostą w wykonaniu konstrukcję która zapewne znajdzie zastosowanie w niejednym mieszkaniu czy firmie . Urządzenie które zaprezentowałem pokazuje czas w postaci gry PONG którą każdy zapewne zna , dodatkowo jeżeli ktoś nie potrzebuje akurat zegara to urządzenie może wyświetlać fotki w pokazie slide show .Można sobie zainstalować zegar lub pokaz fotek ,lub obie rzeczy naraz , tzn po załączeniu i załadowaniu systemu jako pierwszy ładuje się zegar ,a po ustalonym czasie przełącza się na
    pokaz zdjęć , jeżeli chcielibyśmy dowiedzieć się jaka jest aktualnie godzina to wystarczy jeden raz nacisnąć dowolny przycisk (przyciski trackpointa) .
    Co do samej konstrukcji , użyte materiały : laptop toshiba portege model 300ct , dysk np 800mb , pleksa 1,3cm grubości , czarna oklejka , profile aluminiowe , koszt materiałów wyniósł mnie w zaokrągleniu 100zł . Koszty laptop z dyskiem i zasilaczem 60 zł , pleksa z potłuczonego monitora -gratis , oklejka ze starego skanera - gratis , profil aluminiowy 14 zł . Ładowanie zdjęć :
    aktualnie demontuję dysk i w kieszonce usb podłączam do drugiego komputera w celu wrzucenia zdjęć ,ale potem będę je wrzucał bezpośrednio na kartę CF .Chodzi o to żeby nie było konieczności podłączania klawiatury i kombinowania .

Montaż : specjalnie nie kombinowałem , w pleksie szlifierką kontową wyciełem otwór w którym osadziłem matrycę , dopasowałem przednią oklejkę na wielkość matrycy i zasłaniającej przy okazji krawędzie matrycy i ślady po cięciu , po przyklejeniu przedniej oklejki i osadzeniu matrycy ponownie , zakleiłem ją do okoła klejem na gorąco , na dolnej krawędzi podłączyłem świetlówkę do inwertera i jak wcześniej przykleiłem go do obudowy , taśmę sygnałową matrycy i inwertera wydobyłem z oplotu ,dzięki czemu stała się bardziej elestyczna .Podłączyłem taśmę i zabrałem się za płytę główną , którą z jednej strony musiałem skrócić o wystający kawałek z regulacją głośności i gniazdami słuchawkowym i mikrofonu .Operacja ta przebiegała etapami , bo nie wiedziałem czy nie znajduje się w tej części płyty jakiś element odpowiedzialny za włączanie się komputera , demontując hot airem kolejno elementy z tego obszaru , kontrolowałem co chwila czy komputer załącza się i startuje , stwierdziłem że oprócz dźwięku nic nie stracę więc odpiłowałem ten kawałek , dzięki czemu płyta w całości zmieściła się za matrycą . Baterię cmos włożyłem pomiędzy płyty (są dwie płyty jedna nad drugą) , podłączyłem matrycę do płyty i następnie płytę zamontowałem klejąc ją klejem na gorąco do całej konstrukcji .Dysk twardy jak na razie zamontowany jest na taśmę - nie dotarła jeszcze przelotka na karty pamięci CF .Z boku mam do dyspozycji gniazdo usb , w zasadzie aktualnie nie wykorzystane .Rama do okoła wykonana jest z profilu aluminiowego , dociętego ręcznie i doszlifowaniu na wymiar , potem wciśniętemu na krawędź pleksy i punktowo przyłapany klejem .Systemem operacyjnym jest poczciwy win98 , jako przeglądarki fotek użyłem darmowej aplikacji z internetu - wyświetla fotki w formie wygaszacza ekranu , natomiast zegar PONG też jest aplikacją wygaszacza ekranu , obie aplikacje mam załadowane w autostart , można załadować tylko jedną ,a drugą w panelu jako wygaszacz ekranu , daje to ciekawy efekt , ładują się obie ,ale aktywna jest ta załadowana jako ostatnia , po zadziałaniu wygaszacza ekranu wyświetlane są fotki , jednokrotne naciśnięcie klawisza myszy powoduje że na ekranie ponownie pojawia się zegar pong .Jest to banalnie prosta konstrukcja i każdy bez najmniejszego
    problemu powinien dać sobie radę , konfigruracja komputera powinna być
    przynajmniej na procesorze pentium od 133 mhz - na wolniejszym zegar troszkę mało płynnie jest wyświetlany . Jeszcze jedna fotka z tyłu , może mało dokładna ,ale zegar mam powieszony na karniszu i spięty opaskami ,na krawędzi ramki przykręciłem małe uszka do powieszenia na ścianie ,ale jak kto woli , można przecież postawić na stoliku . Dodam że dysk twardy wyłącza się po 3 minutach ( w opcji zegara) natomiast w pokazie fotek chodzi cały czas - zastosowałem bardzo cichy dysk , praktycznie go nie słychać. Wentylatorek procka włącza się co jakiś czas bo musiałbym zamontować nieco większy radiatorek , nie jest to uciążliwe ,ale warto zwrócić na to uwagę .Dodam że fabryczne urządzenie z tej wielkości ekranem w sklepie media m......t kosztuje 1050zł , więc taka konstrukcja jest jakąś alternatywą . Budowę można przeprowadzić na wszelakie sposoby wykończenia i z różnych materiałów , jak kto woli .Zapraszam do wygłaszania swoich opinii i punktowaniu konstrukcji .

Zegar PONG za małe pieniądze , dodatkowo foto ramka

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    misiupan
    Poziom 35  
    Serwis laptopów www.sellkom.pl
    misiupan napisał 2624 postów o ocenie 406, pomógł 257 razy. Mieszka w mieście GDAŃSK. Jest z nami od 2004 roku.
  • OptexOptex
    DdruMmer
    Poziom 11  
    Bardzo ciekawa konstrukcja... Co do sterowania to zamiast myszki mógłbyś się zastanowić nad zbudowaniem miniaturowej klawiatury z małymi przyciskami i zamieścić tam np. same strzałki, TAB i enter.
  • OptexOptex
    misiupan
    Poziom 35  
    Wiatraczek nie pracuje cały czas , włącza się czasami , dysk kręci się cały czas jedynie gdy wyświetla zdjęcia , gdy wyświetlany jest zegar dysk nie pracuje , nie kręci się .Jak napisałem wcześniej zamiast dysku będzie przelotka i karta pamięci CF ,wtedy nie będzie znaczenia .Dodatkowo mam zamiar zamontować mały czujnik ruchu który będzie wygaszał podświetlenie matrycy i włączał je jak ktoś przejdzie koło zegara.
    krystian.w
    Poziom 12  
    Chciałbym się zapytać czy ta matryca długo wytrzyma pracując 24h/dobę, czy się nie 'wypali'?
    maziu napisał:
    dobuduj do tego touchpada (wymontowujesz z laptopa lutujesz do gołego PS/2 i działa)

Dobre rozwiązanie, polecam również prosty w wykonaniu układ zdalnego sterowania dowolnym pilotem od sprzętu RTV http://www.cesko.host.sk/girderplugin.htm :D
    misiupan napisał:
    Wiatraczek nie pracuje cały czas , włącza się czasami

A może spróbować zmniejszyć częstotliwość procesora i odłączyć wiatrak? :D
    misiupan
    Poziom 35  
    Generalnie nie muszę posiadać żadnego sterowania komputerem , bo w zasadzie nie zdejmuje go ze ściany - odmierza jedynie czas , fotografi nie wyświetlam aktualnie , możliwe że będę je wyświetlał po zmianie dysku na kartę pamięci CF , jedyne co by się przydało zamontować to czujnik ruchu zapalający automatyczne podświetlenie , w tej chwili świeci się non stop. Długowieczność świecenia matrycy łatwo ustalić , uwzględniając średni czas działania laptopa powiedzmy 8 godzin dziennie , można wywnioskować że wystarczy na kilka lat pracy - konkretnie to laptopy potrafią na jednej świetlówce pracować 10 i więcej , wszystkie pentuim I i 486 mają nawet więcej lat ,a świecą nieraz idealnie , więc nawet jak nie zastosuje wyłączania matrycy to powinno spokojnie mi wystarczyć na długi okres . Co do obniżenia częstotliwości procesora to nie ma sensu , wystarczy dodać nieco większy radiator , który pierwotnie został w obudowie laptopa , na wolniejszym procesorze zegar nie działał by płynnie . Sterowania z pilota nie da się zastosować bo ta płyta nie ma żadnych portów , jedynie port replikator i USB .
    Gibol
    Poziom 17  
    holtex mnie wyprzedził bo też chciałem odpowiedzieć na tego posta... a projekt całkiem spoko. Kiedyś też miałem pomysł na coś takiego, zegar + 2 czujniki temperatury za zewnątrz i do środka, może jeszcze jakiś kalendarz z imieninami. Coś co można by powiesić na ścianie i odczytać z ładnych kolorowych wskaźników godzinę, datę, temperaturę :)
    misiupan
    Poziom 35  
    Laptop kupiony na aukcji al.....ro 308289477 .
    Co do poboru prądu to nie wiem , używam oryginalnego zasilacza od kompletu .Nad odbiornikiem usb pomyślę , może jakaś klawiatura usb ...zobaczymy. Myślałem o podświetleniu tyłu , ładnie to wygląda jak umieści się z tyłu podświetlenie.