Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

domowy sterownik oświetlenia

06 Mar 2008 07:45 7006 7
  • Poziom 16  
    witam,
    pracuję nad sterownikiem oświetlenia do pokoju.
    schemat który powstał przy pomocy forum elektroda:)
    proszę zerknąć na schemat i wypowiedzieć się...
    zanim będę płytkę projektował warto wyeliminować błędy stąd prośba do forumowiczów o ich wytknięcie:D
    ogólnie rzecz biorąc jest to część wykonawcza sterownika, informacje który element i jak ma świecić będą przychodziły z urządzenia nadrzędnego poprzez magistralę i2c. Urządzenie nadrzędne będzie interface'm użytkownika (LCD+touchscreen+IR)
    dzięki
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 40  
    Witam
    Każdy mosfet ma diodę między drenem a źródłem, żarówki będą świeciły na połowie mocy, bez żadnego wysterowania. Błędów jest więcej, chyba że trafo TR1 daje stałe napięcie.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 16  
    hmm, zastanawia mnie w takim razie dlaczego koledze markosik20 to działa(patrz->schemat z wątku poniżej)?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic932265-0.html

Tr1 nie daje stałego napięcia podobnie jak reszta znanych mi transformatorów...

jak patrzę teraz na schemat to faktycznie może być problem ale w wysterowaniu tranzystorów które sterują mosfetami... bazy tranzystorów BC848 połączone są z dzielnikiem napięcia podłączonym do tętniącego napięcia z transformatora Tr1, więc może zamiast tych BC848 podłącze bezpośrednio tranzystor z optoizolatora CNY17?
    będzie ok?

jeżeli zaś chodzi o te diody BAV103 przy mosfetach to jak już wspomniałem koledze markosik20 to działa i nie narzekał że żarówki mu świecą na 50% przy braku sterowania mosfetami...
    więc jak?
  • Poziom 40  
    Koledze markosik20 działa bo jest zasilane ze stałego napięcia.
  • Poziom 16  
    !!!!!!!!ale bubel!!!!!!!! zapomniałem na śmierć wstawić 50A mostek za Tr1...
    szok, dzięki za naprowadzenie:)
    jakie jeszcze inne błędy widzisz?
  • Poziom 16  
    oto poprawiona wersja.
    zmiany:
    - wysterowanie optotranzystorów CNY17 sterujących tranzystorami BUZ11 tak aby po włączeniu procka (stany logiczne 1 na pinach) BUZ11 nie przewodził
    - układ detekcji zera "odwrócony" tak aby zerowe napięcie za mostkiem dawało 0 logiczne na wejście INT0 procka
    - wstawiony mostek 50A za Tr1 co było błędem oczywistym numer 1...

Proszę sprawdzić schemat pod względem poprawności, szczególnie wartości elementów dysktretnych (jeżeli któryś jest nie opisany proszę zaproponować wartość).
  • Poziom 33  
    Bogus105 napisał:

- wysterowanie optotranzystorów CNY17 sterujących tranzystorami BUZ11 tak aby po włączeniu procka (stany logiczne 1 na pinach) BUZ11 nie przewodził

Hmm, proponuje poprostu podciągnąć porty sterujące PWM do plusa przez 4k7, bo przy załączeniu będziesz miał dalej "mrugnięcie".
    Co do transpotorów do sterowania BUZ11 to osobiście ich był nie dawał :wink: ale jak to mówią "od przybytku głowa nie boli" i zawsze dodatkowe zabazpieczenie jest w pełni poprawne. Te bezpieczniki na każdy kanał też dobry pomysł....tylko trzeba będzie sprawdzić czy czas ich działania jest wystarczająco długi. Detekcję zera zrobiłbym raczej "na żywej sieci" z wykorzystaniem transoptora gdyż istniejący układ będzie miał spore przesunięcie.
    I włączenie trafa zasilania 12V jest zupełnie niepotrzebne :wink:. od tego będzie PWM. Oczywiście bez dobrego radiatora na mostek 50A się nie obejdzie.
  • Poziom 16  
    dzięki markosik20!
    przeprojektuję detekcję zera w wolnej chwili, a co do sterowania BUZami hmm... mam wrażenie że bezwładność żarówki jest i tak dużo większa niż czas w jakim mikrokontroler po włączeniu zasilania ustali napięcia na wyjściach a i tak myślałem żeby po inicjalizacji mikrokontrolera program sam włączał trafo toroidalne Tr1 przez przekaźnik (czyli część "silnoprądową"). Część sterująca i tak zasilana będzie z małego trafka. Narazię jeszcze muszę podzielić schemat na moduły łączone przewodami bo za chiny wszystko nie wejdzie na płytkę EAGLE w wersji Light... poza tym raczej dla bezpieczeństwa to zrobię żeby 230VAC było na innej płytce.

jeszcze raz dzięki za sugestie!!