Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik Talisman 304U - uruchamianie

olaf x 06 Mar 2008 16:20 3615 6
  • #1 06 Mar 2008 16:20
    olaf x
    Poziom 30  

Zacznę od tego, ze nigdy sie lampiakami nie bawiłem, polskie audio lata 70-80, przestrajanie glowic i te klimaty. Dostałem tytułowe radio. Schemat sciagnałem z http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/trusz/talisman_304_u.htm
    Założyłem ucięty kabel sieciowy, cisza. Patrzę na schemat, spalenie żarówki skali unieruchamia całość, załozyłem, lampy wystartowały,wzmacniacz szumi lekko, żadnych stacji. Podłączyłem antenę, potrzaskuje przy przełaczaniu zakresów, popsikałem kontaktem, cichusieńko slychać Warszawę I, ale normalnie sie przestraja, pooglądałem, znalazłem zerwany jeden koniec cewki od punktu lutowniczego. Teraz zarówno na długich jak i srednich działa, ale mam kilka pytań.
    1. Przełącznik zakresów ma 3 położenia: długie, średnie i nic. On/off jest potencjometrem, nie ma wejscia dodatkowego z zewnatrz więc nie służy jako wzmacniacz, więc do czego jest to trzecie położenie?
    2. Cewki mają częściowo rozsypane zwoje, kilka warstw zeszło z cewki i spadło nizej, nie zerwane, manipulacje i przesuwania w ramach miejsca nie odstrajają stacji, więc chcę unieruchomić zwoje jak są, żeby nie zerwało się, ale czym? Masy woskowe w lampiaku po latach wygladają jak smar roztopiony, nie chcę robic zupy, może jakiś klej?
    3. Według mnie cicho gra. Porównujac z jakimś małym tranzystorowym - jest jakies do 0,25W. Fakt że trafko małe, głośniczek srednica 9cm, brak podłaczeń do zewnetrznego, jakość nieporównanie lepsza niz z małego tranzystorka, ale na Warszawie I kręcąc potencjometrem siły ok. 1/3 obrotu jest cisza total, dopiero potem sie dzwiek pojawia, więc wnioskuje, że o tą 1/3 skoku potencjometra za mało mocy.
    Czy to może byc zuzyta lampa mocy? Czy w ogóle lampy zużywają sie powoli tracąc moc, czy jak tranzystor- ciach i padło?

Skala dziwna - 180-550m i 700-1950m. Troche jakby przesunięta w stosunku do współczesnych standartów.
    I jeszcze jedno: kiedy produkowali te radia: przed, czy po wojnie?

• Pomocny post
    #2 06 Mar 2008 17:36
    OTLamp
    Specjalista - urządzenia lampowe

olaf x napisał:

1. Przełącznik zakresów ma 3.położenia, długie,średnie i nic. On/off jest potencjometrem, nie ma wejscia dodatkowego z zewnatrz więc nie służy jako wzmacniacz, więc do czego jest to trzecie położenie??

Były też trzyzakresowe wersje, więc trzecia pozycja może być dla zakresu fal krótkich.

olaf x napisał:

2. Cewki mają częściowo rozsypane zwoje, kilka warstw zeszło z cewki i spadło nizej, nie zerwane, manipulacje i przesuwania w ramach miejsca nie odstrajają stacji, więc chcę unieruchomić zwoje jak są, żeby nie zerwało się, ale czym? Masy woskowe w lampiaku po latach wygladają jak smar roztopiony, nie chcę robic zupy, może jakiś klej?

To nie masy woskowe, tylko masy bitumiczne (pak smołowy). Można więc unieruchomić taką masą. Do kupienia w sklepach z artykułami budowlanymi - "lepik asfaltowy na gorąco", szewskimi - pak smołowy w kostkach, lub odzyskując ze starego kondensatora.

olaf x napisał:

Czy to może byc zuzyta lampa mocy? Czy wogóle lampy zużywają sie powoli tracąc moc, czy jak tranzystor- ciach i padło?

Może to być zużyta lampa, ale też np. rozstrojone obwody p.cz., przez co radio ma gorszą czułość. Lampy zazwyczaj zużywają się powoli, stopniowo.
    W tym odbiorniku są trzy krytyczne kondensatory:
    C43 i C44 mając upływność i pracując w trudnych warunkach, będą miały tendencje do gotowania się i w rezultacie przepalania żaróweczki będącej bezpiecznikiem;
    C40 - jego upływność, będzie powodowała nadmierny prąd spoczynkowy lampy UBL21 prowadząc do jej szybszego zużycia i przeciążenie zasilacza.

Kondensatory te należy wymienić lub zregenerować.

olaf x napisał:

I jeszcze jedno: kiedy produkowali te radia: przed, czy po wojnie?

W drugiej połowie lat 40.

• #3 07 Mar 2008 01:08
    olaf x
    Poziom 30  

Skala jest dwuzakresowa, wiec pewnie przełącznik dali 3pozycyjny "na zapas" niezależnie od wersji :D Ponieważ to nie montaż drukowany i cieżej porównać ze schematem policzyłem cewki i ilość się zgadza ze schematem 2-zakresowego, więc problem uznam za rozwiazany.

Lepik ma sąsiad więc tu tez ok :)

3 kondensatory wymienię na wszelki wypadek, myśle ze współczesne 4,7nF nie zaszkodzą zamiast oryginalnych 5?

• #4 03 Kwi 2008 16:32
    OK2STO
    Poziom 19  

Czesc, prepraszam za mojo polsczyzne, To radio jest produkcji
    Czeskej Tesla zrobione v latach 1948- 1950, nastempne mialy juz
    305,306 i 307 U, mialy tylko jinou obudove.
    Lampy sou U 2 razy UCH21, 1x UBL21 i 1x UY1N,
    často jest zuzita lampa piervsza UCH21 jej trioda, pak niepracuje
    oscylator na krotkich falach, jest dobre zmierzyc lampy na mierniku lamp.
    Jarda Ostrava

• #6 30 Maj 2011 01:17
    TELEWIZOREK52
    Poziom 25  

Pomimo podobnej konstrukcji do Pioniera,Talismanki grały 2-3 razy ciszej od naszego odbiornika. W/g mnie winę za to ponosił głośnik i sposób jego mocowania. Jest chyba oczywiste że jeżeli rozsypało Ci się uzwojenie cewki, odbiornik wymaga zestrojenia. Kiedyś pak do zalewania pozyskiwałem ze starych baterii ale z tym to akurat najmniejszy problem, możesz użyć świecy. Pozdrawiam.

• #7 08 Sie 2017 09:03
    olaf x
    Poziom 30  

Zamykam stare tematy, zmieniłem co było polecone i do tej pory radio działa. :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME