Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Selektor kanałów przedwzmacniacza gitarowego - projekt

Stork 06 Mar 2008 17:55 3607 5
  • Witam! Mam do zaprezentowania swój projekt selektora kanałów przedwzmacniacza gitarowego, opartego na przekaźnikach kontaktronowych. Selektor może obsługiwać do czterech torów sygnałowych, których wyboru dokonujemy przy pomocy switchów monostabilnych np.

http://www.tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=ps24b2&idp=1

Po włączeniu zasilania żaden z torów nie jest aktywny. Switchem wybieramy odpowiedni tor, co zasygnalizuje zapalenie konkretniej diody LED, przyporządkowanej do odpowiedniego kanału.

Zmiany kanału dokonujemy pojedynczym naciśnięciem switcha. Wybierając inny kanał, poprzedni tor sygnałowy jest rozłączany automatycznie.

Zaletą układu jest to, że przy zastosowaniu footswitcha nie musimy prowadzić do niego sygnału akustycznego z przedwzmacniacza. W footschwitchu można też zainstalować diody LED, sygnalizujące pracę konkretnego kanału. Łącząc dwie diody równolegle, do jednego kanału, możemy zastosować diodę zarówno w footschwitchu jak i na panelu wzmacniacza. Podobnie sprawa wygląda w przypadku samych przełączników monostabilnych.

Przekaźniki zastosowane w projekcie to:

http://www.tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=sil05-1a72-71d&idp=1

Przy montażu (polecam w podstawkach precyzyjnych DIP14) przekaźników SIL05-1A72-71D należy zwrócić uwagę na odpowiednie ich odwrócenie, ponieważ zawierają w sobie diodę.

Napięcie zasilania to 9V, za stabilizacje którego odpowiedzialny jest układ LM7809. Na płytce montażowej znajduje się zintegrowany zasilacz prądu stałego. Do wejścia mostka prostowniczego oznaczonego na schemacie montażowym jako AC, należy podać napięcie około 12V. Transformator może być małej mocy np. 4W.

Na schemacie montażowym w miejsca oznaczone jako IN wpinamy sygnały z przedwzmacniaczy; OUT - wyjście selektora do końcówki mocy, lub pętli efektów; SW - switche monostabilne. Niebieskie linie symbolizują zwory (niektóre z nich montujemy pod podstawką układu 4076).

Uwaga! Na schemacie ideowym nie zostały zamieszczone wszystkie elementy widoczne na schemacie montażowym.

W załącznikach schematy płytek PCB w odbiciu lustrzanym (mirror) oraz normalnym.

Układ jest sprawdzony i działa.

POWODZENIA!

:D

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Mitronik
  • #2 10 Mar 2008 11:18
    JanuszPe
    Poziom 10  

Zastanawiam sie czy celowe jest stosowanie przekaźników kontaktronów czy nie lepiej wykonać to na układach MCY nie ma trzasków nic się mechanicznie nie uszkodzi. Sam kiedys wykonałem taki przełącznik źródeł sygnałów z tym że przerzutniki tez były elektroniczne. Żadnej mechaniki, ale pomysł prosty , ciekawy.

• Mitronik
  • #3 10 Mar 2008 19:01
    Stork
    Poziom 17  

Przyznam że przy projektowaniu układu miałem obawy co do ewentualnych trzasków przekaźników słyszalnych w kolumnie, ale w praktyce okazało się że nie ma takowych wcale! Wcześniej zrobiłem jeszcze wersję na switchu elektronicznym 4066 ale występował problem z przebijaniem się kanału przesterowanego na pozostałe. Nie pomogły eksperymenty-warianty z podwyższonym i symetrycznym napięciem podawanym na switch więc postanowiłem rozwiązać problem w taki sposób jak widać w pierwszym poście. Zaletą takiego rozwiązania jest także brak wpływu przekaźników na jakość sygnału.

• #4 11 Mar 2008 19:45
    JanuszPe
    Poziom 10  

Dlatego dawałem po dwa w jednym kanale jeden szeregowo a drugi równolegle, wszelkie przesłuchy , "przebicia" sygnału zniknęły.

• #5 13 Mar 2008 10:44
    kondensator16
    Poziom 10  

sory wiem że troche nie na temat ale chodzi mi o uzyskanie podobnego efektu a mianowicie, Chce mieć jedno wejście Stereo i wysterować na jednym wyjściu wysokie tony na drugim średnie i na trzecim niskie tony. Ponieważ na 3ech wzmacholkach mam dosyć niestabilną prace a mianowicie troche awaryjną jeśli chodzi np. na baletach jak kręcą się ludzie po przewodach ;/ a troche ich jest. A i nie chce wykorzystywać zwrotnic bo wiem że tak było by najprościej ale większą część nagłośnienia mam infinity które pracóją na dość nietypowych częśtotliwościach

• #6 14 Mar 2008 13:07
    JanuszPe
    Poziom 10  

jeśli dobrze zrozumiałem, chcesz mieć rodział częstotliwości na wyjściu przedwazmacniacza . Moim zdaniem wystarczy mixer 3 kanałowy kazdy kanał ustawiony na inną częstotliwości i teraz należy z każdego kanału zrobić oddzielne wyjście tak żeby były sterowane trzy niezależne wzmacniacze, pracujące kazdy w swoim paśmie. Czy o to chodzi?