Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczanie napięć, oporów i prądów.

06 Mar 2008 19:57 2946 8
  • Spec od drukarek
    Witam, mam problem z następującym zadaniem :

próbowałem je rozwiązać, ale niestety nie zgadza się to z odpowiedzią

oczko pierwsze :
    U1-I1*R1-I1*R3-I1*R2=0
    -(I1*R1)-(I1*R2)-(I1*R3)=-U | *(-1)
    I1R1+I1R2+I1R3=U
    I1(Ri+R2+R3)=U
    I=18\7=2,57A

a w odpowiedziach jest 2 :|
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    prąd I1=2A
    prąd I2=0,67A
    mala podpowiedż do rezystora R3 podłączone są równolegle rezystory R5 i zastępcza rezystancja R46 co powoduje że na rezystorze R3 odłoży sie nie 3/7 Uz lecz spadek napięć za zespole tych rezystorów będzie wynosił 9V. To już chyba ułatwi ci rozwiązanie
  • Spec od drukarek
    niestety, ale nadal nie moge sobie z tym poradzić, może coś więcej na ten temat :?:
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Cytat:
    oczko pierwsze :

U1-I1*R1-I1*R3-I1*R2=0

W powyższym jest błąd, bo prąd I1 (całkowity w obwodzie) nie płynie przez R3 tylko przez R3||(R5+R4||R6)

===========================================

Rezystancja zastępcza całego obwodu przy założeniu, że Ra=0

Rz=R2+R3||(R5+R4||R6)+R1=1Ω+3Ω||(4Ω+3Ω||6Ω)+3Ω=6Ω

Prąd całkowity

I=U/Rz=18V/6Ω=3A

IA1=(U-R2*I-R1*I)/R3=(18V-1Ω*3A-3Ω*3A)/3Ω=6V/3Ω=2A

IR5=I-IA1=3A-2A=1A

Ucb=(U-I*R2-I*R1-R5*(I-IA1))=(18V-3A*1Ω-3A*3Ω-4Ω*(3A-2A))=2V

IA2=Ucb/R4=2V/3Ω=(2/3) A

Uca=I*R1+IA2*R4=3A*3Ω+(2/3 A)*3Ω=9V+2V=11V
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    dr.master napisał:
    Witam, mam problem z następującym zadaniem :

próbowałem je rozwiązać, ale niestety nie zgadza się to z odpowiedzią

oczko pierwsze :
    U1-I1*R1-I1*R3-I1*R2=0
    -(I1*R1)-(I1*R2)-(I1*R3)=-U | *(-1)
    I1R1+I1R2+I1R3=U
    I1(Ri+R2+R3)=U
    I=18\7=2,57A
    A gdzie masz równania na pierwsze Prawo Kirchhoffa?

W obwodzie, na powyższym schemacie, jest w =3 węzłów i g =5 gałęzi.
    Wobec tego; ilość nieznanych prądów gałęziowych, których wartości masz znaleźć, wynosi tyle samo co ilość gałęzi w tym obwodzie.
    Z algebry wiemy, iż układ równań jest oznaczony - jednoznacznie rozwiązywalny - wtedy i tylko wtedy, kiedy ilość niezależnych równań r jest równa ilości poszukiwanych niewiadomych - prądów gałęziowych w ilości g.
    Stąd, oczywiście:
    r = g, ale na pierwsze Prawo Kirchhoffa można napisać r1 równań i jest zawsze o jedno mniej jak ilość w węzłów w obwodzie, czyli;
    r1 = w - 1, równań.
    Wobec tego, na drugie Prawo Kirchhoffa należy napisać pozostałą ilość r2 równań;
    r2 = g - r1 = g - (w - 1), tyle też należy znaleźć w obwodzie niezależnych oczek o, czyli;
    o = r2 = g - (w - 1).
    Doboru oczek dla napisania równań na drugie Prawo Kirchhoffa należy dokonać tak, by występowały w nich wszystkie gałęzie obwodu (nie wolno żadnej gałęzi pominąć), oraz by w każdym obranym oczku była conajmniej jedna gałąź własna oczka.
    Gałąź własna oczka (jak sama nazwa na wskazuje) to jest taka gałąź, która należy tylko do danego (obranego) oczka obwodu.

Przeczytaj powyższe (z uwagą i zrozumieniem) i zobacz gdzie zrobiłeś błędy.

Oczywiście, ponieważ w obwodzie tym jest tylko jedno (i jedyne) wymuszenie autonomiczne U, to zadanie powyższe można rozwiązać również i innymi Metodami, a wynikającymi z Praw Kirchhoffa.
    Np. Metodą Współczynnika Proporcjonalności, lub też poprzez "zwinięcie" obwodu i policzenie wartości prądu pobieranego ze źródła U, a następnie jego "rozwinięcie" i policzenie wartości prądów gałęziowych.
    Można też zastosować jedną z dwóch podstawowych Metod wynikających z Praw Kirchhoffa (Maxwella, Coltri'ego).
    Ale dla tego zadania MPW (2 równania) będzie lepsza od MPO (3 równania), popatrz też, np. TAM.
  • Spec od drukarek
    dziękuje bardzo za zainteresowanie tematem.
    Napewno jeszcze wiele musze się nauczyć.
    Pozdrawiam

Dodano po 24 [minuty]:

Rezystancja zastępcza całego obwodu przy założeniu, że Ra=0

Rz=R2+R3||(R5+R4||R3)=1Ω+3Ω||(4Ω+3Ω||6Ω)+3Ω=6Ω

[/quote]

a R1 gdzie:?:
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    R1 zjadłem przy przepisywaniu wzoru z kartki i R4 jest równolegle z R6 a nie R3, ale jak widać jest uwzględnione w dodawaniu wartości (to te 3Ω na końcu).
    Reszta jest dobrze.

Przepraszam.

Paweł :)
  • Spec od drukarek
    ok, tak mi się też wydawało że chyba ktoś głodny robił to zadanie, kliknąłem pomógł jeszcze raz bo 666 jakoś sie dziwnie kojarzy:D
  • Poziom 13  
    Na stronie /www.wtc.wat.edu.pl/dydaktyka/fizyka-lab/LF-E_CW13.pdf jest przykład jak rozwiązuje się takie zadania.