Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TV Philips 21CN4462 nietypowa ust-czasem obraz smuży na nieb

woronka 06 Mar 2008 20:51 2544 5
    woronka
    Level 12  
    Witam wszystkich.
    Mam dziwna usterke TV. Od czasu do czasu obraz smuzy na niebiesko. Kolor jest rozmyty. Dzieje sie to tylko na 1 programie ktory odbieram na zakresie VHF, reszte programow mam na UHF i tego nie ma. Nie pojawia sie to tez jak podlacze magnetowid przez chinch. Sygnal z anteny dla 1 programu jest najsilniejszy i to wyglada tak jakby wystepowalo jakies przesterowanie. Smuzenie to wystepuje raz na jakis czas i pojawia sie na krotka chwilke. Prawie nigdy nie wystepuje gdy emitowany jest film, tylko najczesciej jak jest jakas transmisja ze studia. Antena jest OK, bo na innym TV tego nie ma.
    Ciezko mi te usterke opisac, ale udalo mi sie zrobic pare zdjec gdy to smuzenie wystepuje.

Prosze o jakas podpowiedz bo nie bardzo wiem czego moge sie zlapac. Normalnie postawilbym na dekoder,tor chrominancji,ale to smuzenie ewidentnie wystepuje tylko na 1 programie z VHF-u i moim zdaniem ma zwiazek z wielkoscią sygnału z anteny.No i to mnie troche myli...
    Moze ktos spotkal sie juz z taka badz podobna usterka
    Z gory wielkie dzieki za pomoc
    pozdr
    Zibig
    Level 16  
    Obniż poziom sygnału na ARW, napewno to pomoże Ci zorientować się czy ta usterka wynika ze zbyt mocnego sygnału czy może z innych przyczyn. Antena to kabel czy zewnętrzna ze wzmacniaczem? Pozdrawiam.
    Mirek Z.
    Moderator
    Załączniki (9 szt.!) z pierwszego postu usunąłem. Jeżeli Kolega będzie miał jeszcze taką potrzebę, to proszę max. 3 szt. zamieścić normalnie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html

Co do usterki - nie chce mi sie specjalnie ściągać schematu chassis NCF CR, ale z fotek wynika, że TV ma i PAL i SECAM, a w tym przypadku na TVP1 zakłócenia sygnału powodują przełączanie się na SECAM.
    Warto unieruchomić zbędny SECAM, np. przez wykręcenie rdzenia filtru dzwonowego.
    To tak na 99% - bez schematu.
    woronka
    Level 12  
    Na wstepie dziekuje za odpowiedzi.
    No chyba wyglada na to ze to wlasnie ta usterka o ktorej mowi Mirek Z.
    Wlacza sie blednie Secam. Nie bardzo tylko rozumiem to,ze dzieje sie tak tylko na TVP1 i to tylko na pasmie VHF. Pewnie ma to cos wspolnego z sila sygnalu z nadajnika,albo, co tez jest mozliwe i chyba bardziej prawdopodobne wiaze sie z jakoscia sygnalu z nadajnika. Dlatego, bo TVP1 na zakresie VHF mam z innego nadajnika (bliższego i silniejszego) a na zakresie UHF z innego (dalszego i slabszego).
    To jak mam wylaczyc ten SECAM?
    O ktorym filtrze dzwonowym mowisz Mirek Z? Zalaczam ci schemat tego transcodera.Badz tak dobry i wskaz mi. Ktory filtr mam rozregulowac: ten chrominancji na nozce 3 scalaka, czy ten na nozkach 23, 24...

A czy nie da sie odlaczyc ten SECAM tak,zeby nie trzeba bylo rozstrajac filtra. Nie wiem, w jakis inny (latwo odwracalny sposob). Zeby pozniej (w razie jakiejs nieprzewidzianej potrzeby) mozna bylo latwo ten SECAM przywrocic.
    A odlaczajac sygnal wizji od nozki 3 scalaka (np. odlaczajac C2240) nie odlacze SECAM-u?
    Studiujac schemat tego TV doszedlem do tego ze ma dosyc uniwersalne chasis, wystepuja modele tylko z NTSC, tylko z PAL, z PAL i SECAM i jeszcze rozniace sie systemami fonii. I uklad TDA3592 jest transcoderem SECAM/PAL i dekoderem SECAM, natomiast dekoder PAL jest za tym ukladem na innym TDA3565, razem z matryca kolorow. Wiec sie zastanawiam czy mozna po prostu wypiac ten transkoder (jest na osobnym module) i sygnal wizji z pominieciem transcodera podlaczyc bezposrednio do dekodera PAL. Tylko nie bardzo wiem czy tak mozna zrobic. Dlatego zalaczam wam schemat dekodera PAL z tego TV. Problem dla mnie polega na tym ze z transcodera idzie juz osobno sygnal chrominancji i luminancji, a ja chce wziac calkowity sygnal wizji z wejscia na transkoder. Na wejsciu dekodera PAL sa jakies zwory (najprawdopodobniej po to zeby zewrzec osobne tory wejsciowe chrominancji i luminancji) po to zeby podlaczyc calk. sygnal wizji. Jak myslicie??? Mozna to w ten sposob podlaczyc?

Pozdrawiam i dziekuje z gory za podpowiedzi
    TV Philips 21CN4462 nietypowa ust-czasem obraz smuży na nieb TV Philips 21CN4462 nietypowa ust-czasem obraz smuży na nieb
  • Helpful post
    Mirek Z.
    Moderator
    Wspomniany filtr jest przy n.3 TDA3592.
    Po wyjęciu transkodera powinno wystarczyć połączenie zworek oznaczonych trójkątami B i C.
    U mnie TVP1 na k.9 z nadajnika w Śremie powoduje takie zakłócenia, ale chyba nie jest to tylko lokalny problem.

PS. Czy ja NAPRAWDĘ nie pisałem wcześniej, jak się wkleja zdjęcia i podobne historie? :( Poprawiłem.
    woronka
    Level 12  
    Dzieki Mirek Z.
    Odpialem kondensator C2240 i wyglada na to ze jest juz wszystko OK, tzn. nie przelacza na SECAM.
    Teraz najprawdopodobniej dziala to tak, ze sygnal CVBS idzie do nozki 16 TDA3592 i prawie bez zmian przechodzi przez uklad wychodzac z 2 nozek: 14 i 15 i podawany jest dalej na dekoder PAL (na ukladzie TDA3565).
    Odlaczenie sygnalu wizji od nozki 3 spowodowalo zapewne ze transkoder nie pracuje.
    Ja mam TVP1 na 10 kanale z nadajnika Chorągwica k/Krakowa i odkad pamietam (TV ma z 20 lat) to istnial ten problem ale teraz jakos dziwnie to sie nasililo, wiec w koncu postanowilem cos z tym zrobic. Ten Philips jakos nie chce umrzec, wiec dalej go ogladam. Ale mam tez TV Sony i w nim tego problemu z transkoderem nie ma....

Dziekuje wszystkim za pomoc
    Mysle ze mozna zamknac juz ten temat