Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telefon przenośny a akumulatorki AAA

zelig 06 Mar 2008 22:04 4706 6
  • #1 06 Mar 2008 22:04
    zelig
    Poziom 2  

Mam stacjonarny telefon przenośny Motolivn D712 i problem... A właściwie dwa. Pierwszy to taki, że nie mam do niego żadnej instrukcji, a w internecie nie jest ona dostępna. Czy może jest ktoś w posiadaniu takowej i mógłby mi udostępnić jej elektroniczną wersję?
    No i drugi problem - tym razem techniczny. Słuchawki są zasilane dwoma akumulatorkami Ni-MH AAA 550 mA każda. Próbowałem je sformatować z wykorzystaniem ładowarki telefonowej, no i chyba średnio mi to wyszło. Niby miało się rozładować i potem znów ładować itd., i nawet tak było, ale w efekcie akumulatorki bardzo szybko się wyczerpują... Zatem albo moje formatowanie było kiepskie, albo kiepskie są akumulatorki (jakiejś nieznanej firmy).
    Generalnie stwierdziłem, że kupię nowe. No i kupiłem Varta 1000 mA Power Accu Longlasting Power (gdzieś tu powinna kryć się ich nazwa...). Sprzedawca poinformowany o ich zakładanym zastosowaniu ostrzegł mnie jednak lojalnie, że w takich przenośnych telefonach są ograniczenia ładowania i więcej niż 550 mA nie uda mi się wycisnąć, co dla akumulatorków o tej pojemności jest ponoć po kilkunastu cyklach zabójcze... Nie znam się na tym zupełnie. Akumulatorki kupiłem, ale nie rozpakowałem, postanawiając zgłębić wcześniej ten temat w internecie. Nic jednak nie znalazłem, więc postanowiłem sam zapytać na wyspecjalizowanym ;-) forum. I tak tu trafiłem. Czy ktoś może mi pomóc w powyższych sprawach?
    Dodam jeszcze (bo w dziale "inne" w wątku odnośnie akumulatorków zauważyłem, że podawane są takie informacje), że planuję tym razem sformatować akumulatorki na nietelefonowej (specjalnie nie piszę "nietelefonicznej") ładowarce Sony CycleEnergy BCG-34HDT.
    W nadziei na odzew, pozdrawiam,
    Zelig

• #2 06 Mar 2008 22:17
    jerzpol
    Poziom 17  

Ładowarkę do tych akumulatorków możesz kupić - są ogólnie dostępne. Akumulatorki Ni-MH można doładowywać. To im nie powinno zaszkodzić. W telefonie są doładowywane na biżąco. Wszystko powinno być ok. Początkowo nie będą miały pełnej pojemności. Po kilku ładowaniach (po rozładowaniu do ok. 1V) powinny być właściwie sformatowane i powinny mieć pełną pojemność.
    Powodzenia.

• #3 06 Mar 2008 22:54
    zelig
    Poziom 2  

Dzięki za reakcję, ale... Jak wygląda sprawa z doładowywaniem ich w telefonie? Czy w telefonach rzeczywiście są ograniczenia dotyczące ładowania do zadanej pojemności? Jakby nie patrzyć chcę użyć akumulatorków o dwa razy większej pojemności... No z 10 godzin rozmów zrobić... 18? Coś to za prosto wygląda...
    A o ładowarce Sony napisałem tak przy okazji. Bo w dziale "Inne" prowadzone są dyskusje na temat jakość różnych ładowarek i byłem ciekawy, czy ktoś tu oceni moją. Ale jak napisałem - to przy okazji. Główny problem to akumulatorki 550 mA vs akumulatorki 1000 mA.

• #4 07 Mar 2008 07:09
    Tracer2
    Moderator - Telefony Stacjonarne

Akumulatorki sie formuje... ;)
    bo formatuje się dyski i dyskietki .

• #5 07 Mar 2008 21:40
    zelig
    Poziom 2  

Formuje, formatuje... Określenie nie ma znaczenia w kontekście tego postu. Byłoby znacznie milej, gdyby tej wypowiedzi towarzyszyła jeszcze jakaś konstruktywna uwaga. A bez tego jest to tylko takie nabijanie sobie licznika (256?). Żeby towarzyszyła temu chociaż próba pomocy, a tu tylko gołe zwracanie uwagi...

• #6 07 Mar 2008 21:53
    Tracer2
    Moderator - Telefony Stacjonarne

Telefon może byc zaprogramowany na aku np.550mAh i włozenie wiekszych moze nic nie dać a na pewno nie wkłada się naładowanych....
    Efekt może byc taki że przy 1000 mAh wskaznik naładowania będzie wiecznie migał....
    Było juz o tym .... niby wystarczy poszukac, a nie rozpoczynać nowy temat .....
    Pojemnośc aku podawana jest w Ah a nie w A
    niby nic 1 literka a róznica spora ....

• #7 07 Mar 2008 23:18
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Witam
    Nie znam tego modelu. W telefonach jest różnie. W starszych modelach do akumulatora wpływał prąd nieco mniejszy od tzw prądu 10-godzinnego.

Tu od razu wyjaśnię co to za wielkość. To obliczeniowa wartość prądu wynikająca z pojemności i czasu ładowania przyjętego jako 10 godzin.
    Dla przykładu:
    Pojemność akumulatora Q=600mAh
    Czas ładowania t=10h
    Prąd ładowania I=Q/t I=60mA

W starszych modelach telefonów Panasonic zasilanych akumulatorkami o pojemności 300mAh prąd ładowania był na poziomie 25mA. Akumulatory działały długo - 7 i więcej lat.

Potem (koniec lat 90-tych) pojawiły się telefony z tzw szybkim ładowaniem. Wyglądało to (w uproszczeniu) tak, że po odłożeniu słuchawki prąd ładowania osiągał wartość 3-5 krotnie większą niż wartość 10-cio godzinna. Po kilku godzinach (nie mierzyłem czasu) "dopalacz" wyłączał się i akumulator ładowany był niewielkim prądem. Taki stan trwał do najbliższego podniesienia słuchawki.
    Wystarczyło więc odkładając słuchawkę na bazę po każdej rozmowie fundować akumulatorowi dodatkową porcję ładunku. Po odłożeniu w/w cykl powtarzał się.
    Użytkownicy zaczęli się oswajać z myślą, że akumulator 4-5 letni to już złom.

O co tu kruszyć kopie? O akumulator za 25 zł zmieniany co kilka lat...
    No tak ale chciałoby się być w porządku z zasadami. To rozumiem.

Nie można jednoznacznie wypowiedzieć się nie znając aparatu.

Spotkałem się z sytuacją permanentnego niedoładowywania akumulatorów o zbyt dużej pojemności. Procesor ustalał czas ładowania (zbyt krótki dla tych akumulatorów) po czym zmniejszał wartość prądu.

Są też modele (markowe), w których akumulator ładuje się tak długo, jak słuchawka leży na bazie. I to dość dużym prądem.
    Fabryki akumulatorów mogą być spokojne o przyszłość.

Trudno więc pomóc Ci w rozwikłaniu problemu.

Dodano po 5 [minuty]:

A co do wskaźnika poziomu naładowania...
    Należy traktować go jako miły dodatek do grafiki wyświetlacza.
    To tylko informacja szacunkowa. Jednakowa bez względu na wiek czy rodzaj akumulatorów. Prawdziwa jedynie wtedy gdy poziom napięcia akumulatorów spadnie (choćby na chwilę) poniżej ustalonego progu.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME