Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w mieszkaniu kilka pilnych pytań

06 Mar 2008 22:09 2027 2
 • Poziom 9  
  Witam serdecznie.
  Zwracam się o pomoc specjalistów w szybkim rozwiązaniu kilku ważnych dla mnie kwestii.
  Bardzo proszę o możliwie szybką odpowiedź.

  1. Czy w instalacji wtynkowej oświetlenia przewody do żyrandola i do kinkietów można ułożyć nad stropem pomieszczenia ? Jeśli nie to jakie przepisy regulują tą kwestię ?

  2. Czy w instalacji elektrycznej wtynkowej przewody gniazd 230 V muszą być ułożone na ścianie pod sufitem lub nad podłogą, czy też mogą być położone na podłogę i zalane posadzką ? Jeśli nie to jakie przepisy to regulują ?

  3. Jeśli może leżeć pod posadzką to czy może bez osłony czy musi w osłonie rurce czy peszlu ?

  4. Jeśli musi w rurce lub w peszlu to jaki peszel należy stosować do instalacji elektrycznych ? Czy może to być peszel przeciety wzdłuż ?

  5. Czy istnieje przepis który mówi, że przewód koloru żółto-zielonego nie może pod żadnym pozorem być wykorzystany jako przewód roboczy przez który płynie prąd (np. połączenie przewodem 3 x 1,5 mm miedzy dwoma włącznikami schodowymi) ?

  6. Czy istnieje jakiś przepis który obliguje do wykonania instalacji elektrycznej w pokojach ( nie dotyczy kuchni ) gniazd 230 V przewodem o przekroju 2,5 mm ? Czy nie jest optymalnym rozwiązaniem zastosowanie przewodu 2,5 mm do pierwszego gniazda z rozdzielnicy a dalej 1,5 mm ? ( dotyczy obwodów na których jest około 5 gniazdek)

  7. Czy do żyrandola który zapalany jest dwoma klawiszami można zastosować przewód 3x1,5 ( niebieski – zero, brązowy – faza, żółto-zielony – faza ) + 1x1,5 mm żółto-zielony jako ochrona ?

  8. Czy przewód 3x1,15 mm w izolacji na 750 V prowadzony przez drewnianą konstrukcję sufitu zabezpieczony bezpiecznikiem B16 A musi być prowadzony w rurce lub w peszlu ?

  9. Czy dobrym rozwiązaniem jest aby oświetlenie w pokoju było wzięte z obwodu gniazd tego samego pokoju ( 4 gniazda 230V + 1 lub 2 żarówki ) ?
  Czy może lepszym rozwiązaniem jest zasilenie całego piętra żarówek z jednego obwodu ( ok. 10 szt ) ?

  10. Czy dobrym rozwiązaniem na połączenie puszek jest skręcanie przewodów ze sobą a następnie zawijanie izolacją ?
 • Poziom 43  
  Wygląda na to , że masz do czynienia z elektrykiem i chcesz wiedzieć więcej od niego.Jeżeli chce ci robić takie rzeczy to z niego zrezygnuj.
  Ta instalacja to określenie pod tynkowa PT a nie "wtynkowa ". Żółto -zielony nie może mieć napięcia. Gniazda i oświetlenie osobne linie. W puszkach kostki do skręcania( chyba PK) lub tzw. szybkie łączniki Wago.
  Pewno ci to wystarczy.
 • Poziom 39  
  Od razu zastrzegam że nie mam norm i ustaw pod ręką, więc piszę "na pamięć".

  5. Istnieje, nie wolno stosować przewodu żółto-zielonego jako roboczego.

  6. Przekrój przewodów dobiera się do obciążenia, i to regulują przepisy. Jakich by ich nie dobrać, różne przekroje przewodów w jednym obwodzie to zdecydowanie zły pomysł. Ja do zabezpieczenia 16A kładę 2,5mm2 i śpię spokojnie.

  7. Patrz punkt 5.

  8. Nie, wystarczą podkładki metalowe pod osprzętem i przelotki przy przejściach przez elementy konstrukcyjne.

  9. Żarówki powinny mieć własny obwód, chociażby ze względów bezpieczeństwa - jeśli jakieś urządzenie będzie miało zwarcie, zostaniesz po ciemku. Poza tym do gniazd zapewne będziesz chciał mieć bezpiecznik 16A, a oświetlenie jest podłączone przewodem 1,5mm2 dla którego 16A to trochę za dużo.

  10. Jest to bardzo złe rozwiązanie, grożące pożarem albo porażeniem.