Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena slim-jim pod pasmo obywatelskie - obliczanie wymiarów

jan_rambo 06 Mar 2008 22:38 4527 3
    jan_rambo
    Level 10  
    WItam

Może zabrzmi to dziwnie i niepoważnie ale obmyślam plan budowy w miarę taniej i prostej anteny na CB. Jak widzę, anteny zwarte, a więc "j" i slim jim nadają się najbardziej do tej roli z uwagi na wymiary - ponad 7 m w wypadku 5/8 fali , a więc duże ryzyko spotkania z piorunami. Nie bez znaczenia jest też prosta konstrukcja. O ile znajdują się w internecie różne kalkulatory do obliczania "j" brakuje jakichkolwiek wzorów do "chudego jasia". Domyślam się, że długość całości wyniesie 5/8 fali, element z przerwą w przewodzie - 1/4 lambda od dołu, jednakże co z wielkością owej przerwy oraz odległością między pionowymi elementami?

A jeżeli chciałbym użyć do tego celu kabel symetryczny w rurze pcv to które z wymiarów byłyby krytyczne?

Dodam, że mam gdzie postawić taką antenę - dach przybudówki domu jednorodzinnego, możliwość wykonania konstrukcji z odciągami. Odległość od ściany ok 2 m, ok. 5 m promiennika znajdzie się w wolnej przestrzeni ponad dachem. Uziemienie byłoby również wykonane.

Proszę o odpowiedź.
    sp8gsc
    Level 26  
    Uważaj na rurę PCV. Bywają takie, które się do tego nie nadają. Zawierają domieszkę metali lub wręcz mają wtopioną w środek folię aluminiową.
    SITO79
    Level 27  
    Wymiary jeśli idzie o wysokość anteny będą zbliżone w obu antenach.Wersja kablowa slima chyba odpada ze względu na wymiary ,anteną będzie wtedy ramka,która nie zmieści się do wnętrza rury PCV,tak jak wersje na 2m i na 70cm,zresztą nigdzie nie spotkałem się z kalkulatorem do jej przeliczenia na niższe pasma.
    Natomiast o wykonaniu J-ki na 27MHz słyszałem.Jeden z kolegów poskręcał coś takiego z rur wodociągowych.Lecz była to bardzo ciężka konstrukcja.

Myślę,że na pasmo 27MHz o wiele lepsza w wykonaniu będzie antena RINGO,wpisz w szukajke i wyskoczy Ci temat w którym umieściłem tabelkę z wymiarami
    jan_rambo
    Level 10  
    Dzięki kolego SITO79 za informację o antenach typu Ringo. Faktycznie - prosta budowa, stroik na możliwej wysokości no i mam już podane wymiary - brak niedomówień. Chciałem od razu zapytać o możliwość wykonania wersji dwuzakresowej - CB + VHF (ten drugi zakres na potrzeby skanera) ale wydaje mi się że nie warto, a chyba nawet "się nida"

Offtopic:

Pod VHF na potrzeby skanera używam w tej chwili GP 1/4 fali (na 2 m) ustawioną na strychu, ale wydaje mi się że wyjście ponad poziom dachu da mi jeszcze więcej radochy.

Antena slim-jim pod pasmo obywatelskie - obliczanie wymiarów

Może sklepię coś a'la jotka z rury i promiennika (coś takiego zobaczyłem na elektrodzie). Może wtedy udawać pałkę radmorowską.

Jeszcze raz dzięks