Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dziwne zjawisko - uziemienie przez kaloryfer

siestrzemcewiczowski 07 Mar 2008 00:11 1421 3
  • #1 07 Mar 2008 00:11
    siestrzemcewiczowski
    Poziom 2  

Witam nie wiem czy dobrze trafiłem. Krótko i na temat

uziemiłem komputer podłączajac go do kaloryfera:)

wiec wpadłem na pomysł zeby podlaczyc diode i co dziwne swieci ale tylko wtedy jak np dotkne palcami 2 elektrod moze ktos mi wyjasnic skad bierze sie napiecie? dlaczego swieci jak zewre je palcami a gdy same sie dotykaja to gasną

[youtube]http://pl.youtube.com/watch?v=vfj9-IqNmdY[/youtube]

0 3
  • #2 07 Mar 2008 00:33
    rema
    Poziom 27  

Witam. Lepiej zrób zeowanie gniazdka, bo możesz kompa uszkodzić.

0
  • #3 07 Mar 2008 04:14
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Mało prawdopodobne jest skuteczne uziemienie do kaloryfera, bo mało gdzie się stosuje teraz rury metalowe w ogrzewaniu.

Napięcie pochodzi z sieci energetycznej. W zasilaczu na samym wejściu są kondensatory przeciwzakłóceniowe włączone pomiędzy przewody:

L(faza) i PE(ziemia ochrona) oraz N (neutralny) i PE, jeżeli PE wisi w powietrzu to na obudowie jest ok. połowy napięcia sieciowego podawanego przez dzielnik pojemnościowy (dlatego czasami obudowa wydaje się lekko "parzyć" szczególnie jak jesteśmy w jakiś sposób uziemieni).

Normalnie dioda nie świeci, bo kondensatory dzielnika nie mogą się przeładowywać (przez diodę), jednak jak zewrzesz końcówki diody rezystancją palców to już taki obwód powstaje a dioda zaczyna świecić (od spadku napięcia na rezystancji palców).

Skorzystaj z normalnego gniazdka z bolcem uziemiającym do podłączenia komputera.

0
  • #4 07 Mar 2008 12:08
    siestrzemcewiczowski
    Poziom 2  

Dziekuje bardzo :)

0