Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka BESTER- 400A , miękki start???

07 Mar 2008 13:33 7220 17
  • Poziom 14  
    Witam
    Udało mi się zdobyć okazyjnie spawarkę bester 400A, ale mam z nią mały problem przy załączaniu wyrzucają bezpieczniki 20A. Potrzeba opracować do niej ''miękki start'', czy może szanowne grono fachowców doradzi mi jak to zrobić.
  • Poziom 14  
    intresuje mnie czy stosując rerzystory np 50Ω na fazę ograniczę prąd rozruchu spawarki na tyle że nie zadziałają bezpieczniki 20A, no może ktoś tym się już zajmował.
  • Poziom 25  
    50ohm moze byc za duzy. Proponuje np. jakies 3 grzalki (1kw?) wpiac w szereg i zbocznikowac to stycznikiem.
  • Poziom 14  
    to już coś konkretnego, rozumiem że przy 50Ω prąd będzie za mały na namagnesowanie rdzenia a jeśli będzie on dłużej płynął???(chodzi tu o namagnesowanie czy rozłożenie prądów)
  • Poziom 27  
    robsonsw napisał:
    to już coś konkretnego, rozumiem że przy 50Ω prąd będzie za mały na namagnesowanie rdzenia a jeśli będzie on dłużej płynął???(chodzi tu o namagnesowanie czy rozłożenie prądów)

Trzeba poszukać na allegro (nie mam w tej chwili czasu) kilka dni temu widziałem ktoś oferował <miękki start traf> po 19zł. 3X19=57zł i po problemie. Cena całości to mniej niż cena stycznika na tę moc i odpada problem z przełączaniem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jakie bezpieczniki tam masz?
    Na to urządzenie powinny być esy D20 lub D25A
  • Poziom 14  
    no można poszukać coś na allegro, a co do bezpieczników to są B20 ale była sprawdzana na 25 zwłocznych rzadziej ale też wybijają
    Esy z charakterystyką B muszą wybijać w momencie włączania spawarki, musisz wsadzić z literką C lub D.

Poszukaj na forum - tyle razy było to opisywane.
  • Poziom 14  
    kolego masz racje, ale zastosowanie takich bezpieczników powoduje że lecą ''ski'' na przyłączu a tych już nie zmienię
    A co masz na przyłączu?
  • Poziom 14  
    no niestety B25 3fazowe
    robsonsw napisał:
    no niestety B25 3fazowe
    No to zapomnij o 400A spawarce - chyba że wymienisz je na D25
  • Poziom 27  
    Wszystko będzie zależało od tego jakim prądem kolega będzie spawał. To że spawarka może dac400A nie znaczy że takim będzie się spawać. Przy prądzie 15A z trzech faz to prąd spawania będzie pewnie 200A a może nawet więcej.

A takim prądem to w pracach amatorskich rzadko się spawa. Więc gdyby nie wybijała bezpieczników podczas startu to byłoby OK.
  • Poziom 14  
    właśnie gdy spawarka załączy się (zdarza się za czasami) na B-20A spawa bez problemu, jednak z tym rozruchem muszę coś zrobić.
    robsonsw napisał:
    właśnie gdy spawarka załączy się (zdarza się za czasami) na B-20A spawa bez problemu, jednak z tym rozruchem muszę coś zrobić.
    Napisałem Ci powyżej co musisz zrobić i nic innego nie wymyślisz.
  • Poziom 14  
    Może zakończę ten temat, w sumie każde rozwiązanie jest dość drogie i nie zawsze się opłaca. Ostatecznie złożyłem wniosek do zakładu energetycznego o zwiększenie mocy przydzielanej i wymienią mi bezpieczniki na 35D i to powinno rozwiązać problem. Dzięki za podpowiedzi :)