Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalona pompa w przepompowni przydomowej - kto płaci.

TOMEKJAC 07 Mar 2008 16:13 3765 12
  • #1 07 Mar 2008 16:13
    TOMEKJAC
    Poziom 9  

Piszę o pomoc w sprawie przepompowni przy domowej. Mieszkam w domu jednorodzinnym i jak tylko pamiętam ścieki odpływały do szamba. Od półtora roku mam założona przepompownie przy domową (studzienka, w której jest pompa z silnikiem i wypompowuje nie czystości do sieci a także skrzynka, w której znajduje się główne sterowanie pompy). Inwestorem była Gmina. Gmina połączyła się w spółkę z firmą, która zajmuję się sprawami komunalnymi(wodociągi, usługi rolnicze) i w razie awarii wszystkie zgłoszenia idą do firmy odnośnie wodociągów. Więc tak, w skrzynce zauważyłem mrugającą diodę na czerwono (awaria) i zgłosiłem że mam awarię, po czasie przybył jeden z pracowników otworzył skrzynkę i uznał że sam nie da rady naprawić wezwał większą liczbę pracowników, m.in. elektryka. wymontowali pompę i zabrali. Po dwóch miesiącach naprawili pompę, zamontowali i po paru dniach dostałem pismo (fakturę) za naprawę pompy(750zł). W kopercie była faktura za naprawę, wycena poszczególna za co i ile trzeba zapłacić, ksero rachunku które otrzymali za naprawę pompy (bo oni sami jej nie naprawiali, tylko rozebrali bo tak było napisane w protokole) i protokół którzy sami sporządzili na zakładzie w którym rozbierali pompę A ONA BYŁA NA GWARANCJI. Uznali ze to z mojej winy pompa się spaliła ponieważ pompę sterowałem ręcznie. Ja nigdy nie otwierałem skrzynkę a oni mi wmawiają że otwierałem. Firma która to urządzenie montowała to pozostawiła klucze w skrzynce i one sobie wisiały, w razie awarii przychodzili i nigdy ich nie zabrali a teraz wmawiają ze było grzebane, tym bardziej ze nikt mnie nie widział przy skrzynce bo gdyby widzieli to można powiedzieć o jakimś grzebaniu. A co najlepsze to pompa była na gwarancji a oni sami ją rozebrali i uznali ze sami nie dadzą rady zrobić, więc dali do zakładu naprawczego. Uważam, że nie mogli w ogóle rozbierać tylko powinna zająć się tym producent. Co ja teraz mam zrobić bo straszą mnie Windykacją i Sądem?? Proszę o pomoc?? Z góry dziękuje

0 12
  • Relpol
  • #2 08 Mar 2008 14:28
    kierbedz4
    Poziom 34  

W chwili rozebrania uszkodzonej pompy będącej na gwarancji przez nieuprawnionych pracowników , z automatu została przez gwaranta unieważniona gwarancja i ktoś musi za naprawę zapłacić.Jeżeli pompa w stanie nienaruszonym i nienaruszonymi plombami gwarancyjnymi dotarła by do producenta to jest on zobowiązany do bezpłatnej naprawy tej pompy w ramach gwarancji.Fakturę za naprawę wyślij listem poleconym do wykonawcy ww przepompowni wraz z odmową zapłaty.

0
  • #3 08 Mar 2008 15:06
    brofran
    Poziom 37  

Jeżeli nie miales uprawnien to skrzynka powinna być zaplombowana. Jedynym dostępnym elementem instalacji ma pozostać odłacznik awaryjny. Jeżeli takich zabezpieczeń nie bylo to niczego nie moga ci udowodnić. Chyba ze protokoł stanowił , ze instalacja po odbiorze stanowi twoją własność - wtedy bedzie inna bajka...

0
  • Relpol
  • #4 08 Mar 2008 18:12
    mczapski
    Poziom 38  

Twoja wiedza o sprawie daleko odbiega od poprawności. Ważne jest kto, komu, kiedy i na jakich warunkach przekazał instalację. Być może, że po odbiorach instalacja jest należna do zdawcy ścieków więc zostawili klucze. A użytkownik zostawia klucze dla wszystkich. Spróbuj tak z mieszkaniem/domem. Sprawa wymaga wyjaśnień na poziomie legalności działania, ale przypuszczam, że bez powody nie wystawiono faktury

0
  • #5 09 Mar 2008 13:47
    TOMEKJAC
    Poziom 9  

Ja do tej pory nie mam żadnej umowy na odbiór ścieków bo nic nie dostałe. faktury nie wysłałem tylko napisałem odmownie zapłatę faktury i wysłąłem listem poleconym. A gdy przyjdzie windykacja to co mam robić?? dziękuje za pomoc

0
  • #6 09 Mar 2008 14:08
    DonRomano
    Poziom 33  

Napisz jeszcze raz dokładnie skąd i na jakich zasadach masz tą pompę.
    Czy się o nią prosiłeś czy dzierżawisz czy została zamontowana niejako na siłę?
    Jest ona tylko dla Ciebie czy dla kogoś jeszcze?

0
  • #7 09 Mar 2008 14:18
    robokop
    Moderator Samochody

Tak czy inaczej goście próbują zrobić Cię w konia, gwarancje powinien odrzucić serwis producenta, w przypadku stwierdzenia wady z winy użytkownika, a nie przygłupy z MPWiK. Masz gwarancje na urządzenie? Co w niej jest napisane odnośnie wyłączenia odpowiedzialności producenta ? W jakich przypadkach ?

0
  • #8 09 Mar 2008 17:32
    TOMEKJAC
    Poziom 9  

W kilku wioskach była zakładana sieć oczyszczalni ścieków i między innymi u mnie tylko, że na mojej ulicy przy każdym z domów jest pompa w studzience która pcha brudy do głównej nitki. Właścicielem pompy jest firma której płacę rachunki za śmieci, wodę i ścieki "komunalka" i oni chcą mnie obciążyć za naprawę pompy, która jest na gwarancji. A ja gwarancji nie mam i do tej pory podpisanej umowy, a wiem że jest na gwarancji bo sami mi napisali że mam płacić za pompę która była na gwarancji. Co ja teraz mam zrobić?? Straszą mnie windykacją i sądem. proszę o pomoc. z góry dziękuje

0
  • #9 09 Mar 2008 17:43
    DonRomano
    Poziom 33  

Nie masz umowy to na jakiej podstawie płacisz za kanalizację?

0
  • #10 09 Mar 2008 18:42
    tomus2k
    Poziom 23  

Gwarantem jest wykonawca a nie producent. A to dlatego że gwarancja jest na kpl. sieć kanalizacyjną.
    Ale nie jesteś na straconej pozycji. To oni ci mają udowodnić winę co czynią informując cię że sterowałeś pompą ręcznie.
    Teraz piłka jest po twojej stronie i musisz wysłać do nich pismo że nie sterowałeś ręcznie i nie wiesz co to jest i żądaż od nich uznania naprawy jako gwarancyjnej.
    Ale zrób to wtedy jeśli naprawdę wina nie jest po twojej stronie , bo jak powołają rzeczoznawcę a on stwierdzi że jednak grzebałeś w sterowniku to jeszcze zapłacisz za ekspertyzę.

Pozdrawiam

0
  • #11 09 Mar 2008 19:44
    mczapski
    Poziom 38  

Jeśli tak będziesz tłumaczył np w sądzie jak nam wyjaśniasz to już wiem, że jesteś przegrany. Cały czas nie wiemy jakie są uregulowania umowne twoje oraz dostawcy usługi/odbiorcy ścieków.W którym miejscu zmianie podlega odpowiedzialność stron? Cały czas nie wiemy czyja jest ta pompa. Kto ją zasila i steruje? Jakoś nie mogę uwierzyć, że nie ma w tej sprawie uregulowań umownych. Prawdopodobnie istnieje jakiś układ pomiarowy, który może być związany z pracą tej pompy. Podejrzewam, że to dostawca ścieków ma możliwość sterowania zrzutem niezależnie od ewentualnego układu automatyki. I wreszcie jak wyglądało przekazanie instalacji do użytku? Czy udzielano instruktażu, czy przekazano dokumentację itp? Niewłaściwie stosowana pompa ulegnie uszkodzeniu niezależnie od tego, czy posiada gwarancję, czy też nie. A więc obciążają ciebie zwyczajnie za naprawę pompy uszkodzonej w sposób zawiniony. To są tylko moje rozważania i nie znam faktów więc broń się. Cały czas nie rozumiem na jakiej zasadzie płacisz za odbiór ścieków skoro nie masz umowy. Może też odmów zapłaty.

0
  • #12 09 Mar 2008 19:58
    TOMEKJAC
    Poziom 9  

Tak tu masz rację dlaczego płacę za ścieki, no ale przecież korzystam. wydaje mi się że nie powinienem płacić za spalenie pompy bo przeciez ona była na gwarancji a onią ją rozebrali. co mam teraz robić?

0
  • #13 18 Kwi 2018 21:50
    Grabarczyk elektro
    Poziom 3  

Jeśli gwarant podjął się naprawy odpłatnej nie informując cię o kosztach nie masz obowiązku płacić za usługę.

0