Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomocy! Dwa bassreflex-y - ostateczność czy konieczność???

07 Mar 2008 20:10 3886 17
  • Poziom 10  
    Witam.
    Otóż j.w.
    Posiadam głośnik Carpower Blackbass-12. WinISD przy pojemności skrzyni 60l (taką zaleca producent) wylicza mi rurę bassreflex 10/60cm co jest nie możliwe do wykonania i nie mówię tu o dostępności tylko o wymiarach skrzyni.
    I tu moje pytania:
    -Czy mogę w tym przypadku dać dwa bassreflexy i czy to nie popsuje basu? (lubię niski :D )
    -Czy WinISD w zakładce "Vents" po wpisaniu, że chcemy dwa BR długość podaje dla jedego z dwóch czy sumarycznie?
    -Ewentualnie jaką dać śrenicę?

Z góry dziękuję za fachową pomoc.

p.s. jeżeli potrzeba Wam parametry głośnika to nie ma problemu... :D
  • Poziom 14  
    hmm... to jest trochę dziwne.. mój kumpel miał taki sam głośnik i to chyba właśnie w budzie 60 litrów z br, ale ten br owszem miał z 10 cm średnicy i na bank nie 60 cm długości!! coś musiałeś źle policzyć :) z tego co wiem to parametry tej skrzynki liczył jakiś znany w dziedzinie c/a człowiek, aczkolwiek nie pamiętam jego godności :/ może wujek google będzie wiedział więcej ;)
  • Poziom 10  
    Wujek google nie wie zbyt dużo a raczej nic. Dlatego szukam pomocy tutaj. Ogólnie producent robi te głośniki od razu w skrzyni ale do BR nie stosuje rur tylko zupełnie inną konstrukcję skrzyni.
    Jakbyś był tak miły to zapytaj kumpla jak to było u niego - proszę?!

Co do WinISD to wpisywałem dane na kilka możliwości i zawsze wychodziło tak samo... :cry:
  • Poziom 13  
    jeżeli dasz dwa br, to każdy musi być dwa razy dłuższy jakbyś miał dać jeden br. Na ile suba stroisz ? czy aby nie za nisko ? Pewno stosuje port szczelinowy ale tylko strzelam
  • Poziom 10  
    Radeon88 napisał:
    Na ile suba stroisz ? czy aby nie za nisko ?

Nie bardzo rozumiem... :?:
    Tak producent stosuje port szczelinowy (coś takiego)
    Chodzi mi oto, aby wszystko było zrobione jak należy bo szkoda mi głośnika.
    Chcę ten port(y) umieścić na tej ścianie co głośnik a tam mogę max.25cm dać.
    Co radzicie???
  • Poziom 13  
    ja bym próbował z portem szczelinowym po prostu w winisd dajesz żeby zamiast dla koła policzył ci długość dla prostokątu podasz mu parametr jak szeroki i wysoki chcesz miec a on ci policzy jak długi ma być. Jak możesz nie wiedzieć co to jest strojenie obudowy- po to dajesz otwór wentylowany - BR - nim stroisz obudowe. Im niższe strojenie tym dłuższy port potrzebujesz. To jest pierwsza zakładka w winisd ;].
  • Poziom 33  
    BeeRTe napisał:
    Posiadam głośnik Carpower Blackbass-12. WinISD przy pojemności skrzyni 60l (taką zaleca producent) wylicza mi rurę bassreflex 10/60cm

Napisz jeszcze jakie strojenie portu zaproponował WinISD
    Parametr ten znajduje się pod objętością skrzyni.
    Ps, poczytaj sobie tutorial o WinISD to się dowiesz w czym błąd.
  • Poziom 10  
    Propozycja to 24,28 Hz.

Czytałem o WinISD kilka razy,ale nie znam tego na pamięć,a z tego typu zagadnieniami mam do czynienia od 2 dni więc proszę o wyrozumiałość. Ja poprostu potrzebuję pomocy.
    Port szczelinowy odpada - niestety brak odpowiednich narzędzi i może nawet zdolności manualnych do takiego rzeźbienia... :D
  • Poziom 14  
    a właśnie na ile chcesz zestroić tą skrzynkę? mi przy zestrojeniu na 35Hz i przy 60 litrach wyszło ok 10/25 cm :)
  • Poziom 28  
    25 HZ to duzo za mało :) ustaw sobie go na 35-40 i wtedy wyjdzie Ci odpowiedniej dlugości rurka :)
  • Poziom 10  
    No to wszystko jasne... :D
    Dziękuję!!!

p.s. przy 35 Hz wyszło ok. 25cm - to już się da zrobić.
  • Poziom 13  
    mam nadzieje że zwróciłeś tez uwagę na inne parametry niż tylko ten czy br sie zmieści
  • Poziom 10  
    Myślę, że tak!
    Masz na myśli: pojemność wewnętrzną, pochylenie ścianek i... coś jeszcze???
    Wymiarowując skrzynię sugerowałem się wymiarami producenta.
    Trochę je pozmieniałem,ale zawsze pilnowałem się by nie przekroczyć 60l.
    Użyłem MDF-u na przednią ściankę 24mm a na pozostałe 18mm.
    Teraz tylko zostało ją obić ale materiał jeszcze nie doszedł.
    Oczywiście w tym przypadku bassreflex będzie na przedniej ściance razem z głośnikiem.

Jak coś pominąłem to proszę mi to wytknąć... :D

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Vitu akurat tego jestem pewien... i kilku innych rzeczy co podkreśliłem w poście powyżej :D
    Pytam czy oprócz ww czegoś nie pominąłem?!
  • Poziom 13  
    Np. że otwór br musi być w minimalnej odległości przynajmniej połowę swojej średnicy od najbliższej przeszkody np. ścianki bocznej. Uwzględniłeś wewnętrzne wzmocnienia ? Trzymasz sie 60 litrów tak kurczowo jedynie zmieniając strojenie, ale skąd wiesz dla ilu hz je stroili. Całkiem inne efekty uzyskasz strojąc 60 L obudowę na 45 hz a całkiem inne na 35 hz, nie mówię tu tylko o długości BR i spl ale o impulsie. Skąd masz te dane o 60L zarzuć linkiem
  • Poziom 13  
    mam jedno pytanko do obudowy z powyzszego postu

Pomocy! Dwa bassreflex-y - ostateczność czy konieczność???

od ktorego momentu liczy sie prawidlową dlugosc portu szczelinowego ??

obudowa taka w porownaniu z prostopadloscianem to duza oszczednosc miejsca.w ogole czy taki dziwny ksztalt jest dopuszczalny ??