Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie joy K750i

daniels55 07 Mar 2008 21:11 3167 26
  • #1 07 Mar 2008 21:11
    daniels55
    Poziom 17  

Witam czy macie gdzieś jakieś artykuły o lutowaniu lutownicą kolbową?? Dokładniej chodzi mi o lutowanie JOY w SE K750i oto foto lutownicy proszę o podpowiedzi:) dodam że nie posiadam HOT'a:D
    Lutowanie joy K750i

Wklejanie zdjęć itp.: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html - poprawiłem. [Mirek Z.]

0 26
  • #2 07 Mar 2008 21:19
    chrobro
    Poziom 16  

Jak dla mnie operacja niewykonalna bez HOTa, powyrywasz PINy i będzie kłopot

0
  • #3 07 Mar 2008 21:22
    daniels55
    Poziom 17  

Ale tak wogóle to da się to zrobić?? Czytałem cos że cyna jest bezołowiowa w K750i i nie wiem czy puści lut pod taka lutownicą:D

0
  • #4 07 Mar 2008 21:36
    bzikk
    Poziom 32  

Wlutować wlutujesz ale ciekawy jestem jak dotkniesz tą lutownicą 8 pól lutowniczych joya na raz żeby go usunąć z płyty?

0
  • #5 07 Mar 2008 21:38
    dickheadGSM
    Poziom 31  

Bez hota zrobisz na miekko tylko sie w odpowiednie groty zaopatrz.

Osobiscie robie grotowka i jakos dawno pada nie zerwalem :)

Ale jak nie masz wprawy oddaj do serwisu.

0
  • #6 07 Mar 2008 21:49
    daniels55
    Poziom 17  

Uczę się i myślę że dam rade:D jak nie to trudno a macie może jakieś filmiki lub artykuły o lutowaniu joy kolbowką?? Ja niestety nie mogłem znaleźć.:D pozdro Jeszcze jedno moglbyście jakieś linki do tych grotów jakie ewentualnie miałbym kupić.

0
  • #7 07 Mar 2008 21:50
    Jakoob80
    Poziom 11  

Tak sobie czytam co mi panowie za lutownice albo niedrogą stację polecicie tak 100 - 200

Zależy mi na sczegółach. Mam transformatorową ale niestety niebardzo się nadaje do wszystkiego. Chyba ze są do nich jkieś specjalne groty jeszcze.
    Oglądałem na alegro sprzet gazowy - ale to chyba nie to.

Na stacjach się nie znam a kolby wszystkie jak dla mnie wygladają podobnie ;/

0
  • #8 07 Mar 2008 22:01
    pablo7
    Poziom 10  

no:Wlutować wlutujesz ale ciekawy jestem jak dotkniesz tą lutownicą 8 pól lutowniczych joya na raz żeby go usunąć z płyty?

0
  • #9 07 Mar 2008 22:15
    daniels55
    Poziom 17  

Pojedyńczo:) leciutko podważe tak żeby nie wyrwać padów (pinów) po jednym może się uda na starych gratach zobacze:)

0
  • #10 07 Mar 2008 22:26
    Fyszo
    Spec od GSM

Przynajmniej jednego nie ruszysz w ten sposób (dolnego). Jedyną sensowną opcją jest Hot Air - przynajmniej w tym modelu. Bo w innych jest sporo miejsca i nie wątpie że trochę zręczności i transformatorówką się da wylutować (pod żyletkę), ale w tym modelu żeby wylutować trzeba rwać dolny pad - który notabene nie ma elektrycznego połaczenia z płytą - także można go w ostateczności urwać.

0
  • #11 07 Mar 2008 22:49
    daniels55
    Poziom 17  

Mógbyś wstawić foto i wskazać który pad ewentualnie nie jest odpowiedzialny "za nic" i można go wyrwać?

0
  • #12 07 Mar 2008 23:05
    plitom
    Poziom 28  

nie przesadzaj masz napisane który pad a chcesz zdjęcie, nie umiesz sobie wyobrazić dolnego pada?

0
  • #14 07 Mar 2008 23:23
    daniels55
    Poziom 17  

Dobra dzieki juz wiem:) zobaczymy jak pójdzie.

0
  • #15 07 Mar 2008 23:42
    TABSIOR
    Poziom 24  

Solucja - jak wylutowałem joystick w K300 bez HA:

1. Otwieramy fona.
    2. Posługując się przecyzyjną miniszlifierką (ja użyłem http://www.velleman.pl/ot/en/product/view/?id=370448) zeszlifowujemy górę dżoja, tak, aby dwa pady (te połączone do blachy) "odszlifować" od tej blachy
    3. Wylutować dyndające kawałki blaszki
    4. Dodać tinolu (Sn/Pb 60/40), lub troszkę ołowiu, jeśli ktoś ma dostęp ;) do 6ściu pozodstałych padów
    5. Grzejąc pady raz z jednej, raz z drugiej strony, staramy się jednocześnie przechylać joy na bok, powtarzając czynnośc kilkukrotnie
    5. Rozlutowujemy drugą stronę joy'a
    6. Czyścimy płytkę od odpiłków metalu izopropanolem, w ostateczności spirytusem/denaturatem :)

0
  • #16 07 Mar 2008 23:53
    Fyszo
    Spec od GSM

Nigdy nie doczyścisz opiłków z płyty. Ciesz się że tylko k300 robiłeś. Akurat w k300 strona joysticka jest prawie pozbawiona elementów.

0
  • #17 08 Mar 2008 09:19
    dickheadGSM
    Poziom 31  

Ja zazwyczaj odcinam 2 masowe styki dremelkiem albo odginam igla, wylutowywuje grotem T-K, a wlutowywuje T-SB lub T-I i tym podobnymi. Oczywisie z fluxem.
    5 min i nowy joy siedzi :)

Kolego daniels55 tak patrze nie ta Twoje kolbe i w sumie to zadnego grotu tam nie dokupisz. Podejdz do serwisu albo kup lepszy sprzet. Chyba taniej wyjdzie serwis niz kupowac sprzet na jedna sztuke :]

0
  • #18 08 Mar 2008 09:30
    Fyszo
    Spec od GSM

Ale dlaczego to robić kobówką? Skoro można Hotem - nie rozumiem.

0
  • #19 08 Mar 2008 09:35
    dickheadGSM
    Poziom 31  

Fyszo napisał:
    Ale dlaczego to robić kobówką? Skoro można Hotem - nie rozumiem.

Moim zdaniem szkoda czasu, akurat jak sie w k750 diody przesuna to trzeba je ukladac :/
    Zreszta poprawialem juz kilka sztuk po magiku co to hotem robil i oczywiscie pada na szkle zamordowal i przegrzal plyte (zniklo przejscie do klawiszy bocznych) :/

0
  • #20 08 Mar 2008 11:57
    morgan_exe
    Spec od GSM

ja tam wole HA, podgrzewacz, odcięcie "łebka" plastikowego (zeby ciepla nie odbieral) i chwila moment odchodzi ;)

0
  • #21 08 Mar 2008 13:55
    KanekS
    Poziom 29  

Ja najpierw mieszam cyne na padach z cyną ołowiową, potem zbieram nadmiar plecionka, (im mniej cyny tym szybciej sie roztopi), potem daje na podgrzewacz (jak sa klejone ukł to 250 stopni, a jak nie ma klejonych to nawet 300 stopni), i grzeje hotem od góry jakies 340, 350 i sciagam dżoja, oczyszczam pady, stawiam nowego dżoja

0
  • #22 08 Mar 2008 14:21
    morgan_exe
    Spec od GSM

proponowalbym na podgrzewaczu ok 320, od góry na hocie ok 330 (nawet jesli podgrzewacz nastawisz na maxa to i tak z klejonymi ukladami nic sie nie stanie ;))

0
  • #23 08 Mar 2008 14:28
    DreamTcheater
    Poziom 14  

Ja podgrzewacz raz dalem na 400, na nim mialem polożonego C75 chciałem przegrzać Proca..........grzeje hotem tego infineona temperatura 330 stopni a tu słysze plum patrze a od spodu odpadło i spadło na tą kratkę podgrzewacza złącze sim i gniazdo :D Ale to było dawno jak kupiłem podgrzewacz.........więc nie polecam takiej temperatury :D Sorki za off topic

0
  • #24 08 Mar 2008 14:45
    tomsyty

Poziom 26  

Jak nie masz hota to najlepiej zaopatrz się w drugą lutownicę - ja joysticki robię właśnie dwoma lutownicami, pomimo że mam hota (jak tylko coś da się zrobić zwykłą lutownicą, to hota nie ruszam :) ). Trzeba oczywiście odlutować najpierw dwa przytrzymujące pady a później jedna lutownica w lewą łapę, druga w prawą i odlutujesz naraz z obu stron (P.S. nie jestem "oburęczny" tylko leworęczny, ale i tak daje radę drugą ręką bez problemu).

0
  • #25 08 Mar 2008 16:16
    KanekS
    Poziom 29  

DreamTcheater napisał:
    Ja podgrzewacz raz dalem na 400, na nim mialem polożonego C75 chciałem przegrzać Proca..........grzeje hotem tego infineona temperatura 330 stopni a tu słysze plum patrze a od spodu odpadło i spadło na tą kratkę podgrzewacza złącze sim i gniazdo :D Ale to było dawno jak kupiłem podgrzewacz.........więc nie polecam takiej temperatury :D Sorki za off topic

Heh do tych starych Siemensów serii x60, x65, x75 to wystarczy spokojnie temperatura na podgrzewaczu 260 stopni, i od góry hotem 330.
    Ogólnie w tych modelach płyty bardzo dobrze przewodzą ciepło, więc nawet bez podgrzewacza się kiedyś dobrze robiło :)

Cytat:
    Jak nie masz hota to najlepiej zaopatrz się w drugą lutownicę - ja joysticki robię właśnie dwoma lutownicami, pomimo że mam hota (jak tylko coś da się zrobić zwykłą lutownicą, to hota nie ruszam ). Trzeba oczywiście odlutować najpierw dwa przytrzymujące pady a później jedna lutownica w lewą łapę, druga w prawą i odlutujesz naraz z obu stron (P.S. nie jestem "oburęczny" tylko leworęczny, ale i tak daje radę drugą ręką bez problemu).

Ja zwykle lutuję Hotem, ale jak muszę zrobić lutownicą, to też sobie poradzę, najpierw odlutowuję te 2 boczne podtrzymujące pady, a potem grzeje naraz lutownicą z jednej strony 3 pady i lekko odginam joystick w bok, to samo robię z drugiej strony i taką sekwencję powtarzam kilka razy, aż wkońcu odlutowuję dżojstik. :)

0
  • #26 08 Mar 2008 18:49
    daniels55
    Poziom 17  

Właśnie czyli jak juz będe miał takiego fona to może sobie poradze tą moją lutownicą:D zobaczymy jak to będzie dobry pomysł jest z tą szlifierką żeby zeszlifować wszystko i tylko później oczyścić to co zostanie. Płyte przed szlifowaniem JOY'a można obkleić taśmą izolacyjną i żaden opiłek się nie dostanie:) pozdro

Dodano po 8 [minuty]:

Grot da sie wyjąć to i dokupić pewnie się da:)
    Lutowanie joy K750i

Moderowany przez Mirek Z.:

Ostrzeżenie za naruszenie regulaminu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.10.1 ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4887713&highlight=#4887713) oraz dwukrotnie p.10.11 (również tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4887324&highlight=#4887324 )

0
  • #27 08 Mar 2008 19:26
    KanekS
    Poziom 29  

Tylko zebys tą szlifiereczką nie uszkodził gniazda od karty pamięci, bo jest zaraz obok joysticka.

PS: Dlaczego ktoś to przeniósł do "Początkujący Serwisanci" ???

Przecież ten temat podlega pod Telefony GSM...

Prawdopodobnie zadecydowała wartość merytoryczna tematu. [Mirek Z.]

0