Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zmierzyć energię przekazaną z wiatraka do grzałek

07 Mar 2008 22:28 4108 10
 • Level 14  
  Witam.
  Czy istnieje sposób na pomiar ilości energii przekazanej z wiatraka do grzałek np.CWU bojlera w jakimś przedziale czasowym. Załóżmy,że prądnica wytwarza prąd zmienny o napięciu od zera do 380V(lub 3 fazy) i że zmienia się prąd bo regulator załącza kolejne grzałki stopniowo. Pomiar ciepła odpada bo z bojlera ciepła woda jest pobierana chaotycznie i nie sposób zapanować nad domownikami.
  Zdaje sobie sprawę,że zainstalowanie podlicznika na zasilaniu grzałek bojlera
  jest logiczne ale jeśli bojler jest dogrzewany z obiegu CO to sie nie sprawdzi.
  Borato
 • Heating systems specialist
  Witam.
  Nie rozumiem czemu zainstalowanie licznika energii na zasilaniu grzałek z wiatraka ma się nie sprawdzić. Przecież gdy zasobnik jest dogrzewany z obiegu CO, to nie ma to połączenia z grzałkami, i jest to nie zależne źródło ciepła.
  Pozdrawiam.
 • Level 14  
  Hmm.Miałem na myśli komplikację spowodowaną zmiennym napięciem w przypadku zasilania grzałek przez prądnicę wiatraka.Licznik musi mieć stabilne 220 lub 380V a z wiatraka napięcie jest o zmiennej wartości.
  Borato
 • Heating systems specialist
  Witam.
  Zmiana napięcia raczej nie ma większego wpływu na pomiar licznika energii, po to licznik ma cewkę napięciową żeby nie fałszował przy zmianach napięcia. Większym zmartwieniem jest zmianą częstotliwości. Po za tym są wersje elektroniczne liczników energii elektrycznej, które mogą pracować w znacznym zakresie napięć i częstotliwości.
  Pozdrawiam.
 • Level 14  
  Czyli? Jakie liczniki? napięcie od ZERA i częstotliwość OD ZERA.
  Borato
 • Heating systems specialist
  Witam.
  Jeżeli startujemy z częstotliwością oraz napięciem od zera, to rzeczywiście będzie problem ze znalezieniem jakiegoś gotowego licznika. Raczej trzeba będzie coś stworzyć samemu. Myślę że pomiar najlepiej by było gdyby odbywał się na napięciu stałym (wyeliminujemy problem zmiennej częstotliwości). Tak więc pomiar napięcia po przez prostownik. Pomiar prądu oczywiście przy użyciu bocznika. Z bocznika informacje o prądzie mamy w postaci napięciowej (im większy prąd, tym wyższe napięcie z bocznika) i oczywiście to też trzeba zamienić na napięcie stałe. Teraz trzeba napięcie i prąd pomnożyć żeby uzyskać moc. I tu widziałem kiedyś schemat układu mnożącego napięcia zbudowanego na wzmacniaczach operacyjnych ( na wejścia układu były podawane jakieś napięcia, a na wyjściu było napięcie równe ilorazowi napięć wejściowych). W ten sposób uzyskać można informacje o mocy w danej chwili w postaci napięcia na wyjściu układu mnożącego. Teraz to trzeba jeszcze całkować w czasie. I tu można użyć generatora który zmienia częstotliwość w zależności od napięcia. Teraz trzeba jeszcze zliczać impulsy z generatora. I w ten sposób można by zbudować analogowy licznik energii. Można by też to wszystko zrealizować przy użyciu procesora z odpowiednim programem. To mój pomysł jak to można zrealizować. Może ktoś ma inny lepszy pomysł.
  Pozdrawiam.
 • Level 33  
  Mam podobny wiatrak z tym, że w grzałkach mam prąd stały.Prądnica trójfazowa, a potem trójfazowy mostek prostowniczy.Napięcie ok. 300V i moc do 1 kw - mam pytanie jak i czym mogę mierzyć produkcję energii.
 • Level 27  
  W= I*U*t . Najlepiej w oparciu o procesor z dwoma torami pomiarowymi napięcia i prądu. Na boczniku mierzysz prąd płynący do grzałek a napięcie na grzałkach (na wyjściu prostownika). Wzorzec czasu masz z generatora kwarcowego procesora. Ot i wszystko.
 • Level 14  
  Hmm... Chodziło nam o jakieś konkrety-link do źródła ze schematem czy cos podobnego a ta wypowiedź jest zupełnie teoretyczna.I dla nie elektronika zupełnie nieprzydatna- bez urazy.Zajmowałem sie kiedyś hobbystycznie elektroniką ale dość dawno temu.
  Borato
 • Level 14  
  Zamiast podawać bezsensowny link trzeba było poczytać opis a tam jest napisane: "przy założeniu, że napięcie nie zmienia swej wartości (co nie jest do końca zgodne z prawdą) oraz że prąd i napięcie są ze sobą zgodne w fazie".
  Niepotrzebne generowanie ruchu.
  Wiatrak jak już pisałem startuje od "0" i napięcie też a o jakiejś stabilniejszej częstotliwości można pomarzyć.Nie mam na myśli przemysłowych potworów, tylko małe przydomowe wiatraki.
  Borato

  31.03.06
  No nic,póki co kupiłem jak radził szyszunka normalny licznik z ZE i poobserwuję,co bedzie pokazywał.