Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów, szlifierka kątowa 220V, 800W, problem

08 Mar 2008 01:17 8670 7
  • Poziom 22  
    Witam chciałbym zbudować regulator obrotów szlifierki kątowej 220V, 800W, silnik komutatorowy (komutator, szczotki). Wiele na ten temat czytałem i chciałbym się posłużyć gotowym zestawem do samodzielnego montażu.

1. Opcja to
    http://elektronika.led.com.pl/product_info.ph...3&osCsid=91f195052be9320bfa74fc143698fab8
    Czy taki układ będzie działał na wyżej wymienionym silniku? Czy należałoby wymienić triak lub inne podzespoły? Jeśli tak to na jaki rodzaj.
    Jakiej wielkości radiator należałoby zastosować?

2. Opcja to:
    http://www.sklep.avt.com.pl/p/pl/40016/avt100...;top-q+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html
    Ten układ wydaje się być bardzo podobny który z tych dwóch byście polecali, jeśli oczywiście tego rodzaju układy sprawdzą się przy pracy na wyżej wymienionym silniku.

3. Opcja to:
    http://www.sklep.avt.com.pl/p/pl/1954/najprostszy+regulator+mocy+230v.html
    Czy jest to urządzenie takie samo jak wymienione pierwsze i drugie powyżej? Czy to działa na jakiejś innej zasadzie?

Jeśli żadne z tych układów nie pasowałoby do tego typu silnika i urządzenia to co proponowalibyście zamiast tych urządzeń? Co byłoby najlepszym rozwiązaniem w rozsądnej cenie.

Zwracam się o pomoc ponieważ próbowałem zbudować coś takiego samemu ale powiedzmy że zabrakło pomysłów, nie mówiąc o dwukrotnym wysadzeniu korków:|
    PS na jakiej zasadzie działają regulatory w szlifierkach kątowych już wyposażonych w taki układ. Czy są to takie same układy jak któryś z tych 3 powyżej.

Przepraszam za ilość pytań ale zależy mi na jak najlepszym poznaniu tematu. Z góry dziękuje za każdą pomoc.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Dwa pierwsze się nadadzą trzeci jest za słaby wytrzymuje bodajże tylko 400W.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    joy_pl napisał:
    Dwa pierwsze się nadadzą trzeci jest za słaby wytrzymuje bodajże tylko 400W.
    Trzeba też dodać, iż triak należy zaopatrzyć w odpowiedni radiator (a na żadnym go nie ma).
    Układ 3. jest przeznaczony do odbiorników typu rezystancyjnego (żarówka) i nie tylko ma triak na zbyt mały prąd, ale również jego działanie nie będzie zbyt pewne ("przeciąganie prądu") ze względu na istnienie siły przeciwmotorycznej rotacji w rozpędzonym wirniku silnika szeregowego, oraz włączenie obwodu sterowania triaka szeregowo z obciążeniem - silnikiem.

Natomiast układ 1. i układ 2. mają zasilanie (i synchronizację z przebiegiem napięcia sieciowego) równoległe (porównaj sposób podłączenia na rys. 5. ze schematem z rys. 4. układu 2.) i te jak najbardziej nadają się.
    Zasilanie sterownika triaka (i synchronizacja) w tych regulatorach jest podobnie zrealizowane, jak w układzie zamieszczonym przeze mnie TAM.
    Do podanego tam układu można również podłączyć potencjometr do regulacji kąta zapłonu triaka. Ma on też "miękki start" i niezależnie jak będzie ustawiony suwak potencjometru służący do ustawienia kąta zapłonu triaka, to po załączeniu zasilania kąt zapłonu triaka będzie zawsze zaczynał się od małego wysterowania, co gwarantuje właśnie łagodny rozruch silnika.
    Podobnie jak to jest w układzie zrealizowanym na analogowym i dedykowanym do tego celu sterowniku typu U2008B.
  • Poziom 22  
    Dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    a czy sterowanie takim silnikiem moze odbywac sie na zasadzie pwm?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ale właśnie na takiej zasadzie one działają...
  • Poziom 13  
    no ok ale czy dla takiego silnika to jest 'zdrowe' i do jakiej max mocy mozemy uzywac PWM? i w jakim wypadku uzywa sie falownika?
  • Poziom 10  
    witam proszę o pomoc chcem złożyć właśnie taki układ (jak w załączniku) i chcem się upewnić czy mogę do niego śmiało podłączyć małą wiertarkę. Na załączniku zaznaczyłem w kolorowych kółkach to jak rozumiem podłączenie do układu wiertarkę.
    Nie wiem do czyego służy drugi mniejszy potencjometr na płytce.