Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka akumulatorów do wózka inwalidzkiego CBSW1-S

Rubinh 08 Mar 2008 08:44 4177 4
 • #1 08 Mar 2008 08:44
  Rubinh
  Poziom 24  

  Witam. Klient, właściciel wózka inwalidzkiego włoskiej f-my Vassilli ma problemy z ładowaniem akumulatorów. Twierdzi, że ładowarka, integralna część wózka nie ładuje i być może jest to prawda. Problem chyba w tym, że akumulatory rozładowane do zera nie są traktowane "poważnie" przez tą ładowarkę. Ładowarka CBSW1-S sterowana jest mikrokontrolerem. W momencie jej włączenia wykonuje kilka efektownych wyświetleń i ostatecznie domaga się podłączenia baterii. W momencie jej podłączenia wykonuje pomiary stanu, daje się słyszeć krótkie "klepnięcie" stycznika i zapala się kontrolka pełnego naładowania mimo, że na akumulatorze występuje napięcie np. 1V. Staram się znaleźć schemat, ale graniczy to z cudem. Parametry ładowarki: 24V, 4A. Wózek od dłuższego czasu jest bezużyteczny. Czy może któryś z kolegów miał do czynienia z tym sprzętem i ma jakąś bliższą wiedzę odnośnie wymogów i zachowań?. Dodam, że w Polsce, jak się okazuje, brak jest serwisu zajmującego się tego typu naprawami a ładowarkę kupić można jedynie z wózkiem.

  0 4
 • #2 08 Mar 2008 13:56
  kierbedz4
  Poziom 33  

  Na początek naładuj ww akumulatory prostownikiem samochodowym o napięciu 24V i prądzie 4A przez 10 godzin.Może okazać się iż ładowarka jest dobra.Podłączona ładowarka do silnie rozładowanych akumulatorów nie podejmuje pracy ze względu na to iż elektronika zabudowana w ładowarce jest zasilana z podłączonych do niej aku i na tej podstawie analizuje czasookres ładowania aku oraz realizuje automatyczne wyłączenie zasilania ładowarki po naładowaniu aku.W Twoim przypadku aku są silnie rozładowane i nie pozwalają podjąć pracy ładowarki gdyż elektronika ładowarki nie jest zasilona z wyładowanych na maXa akumulatorów.I tak najpierw naładuj prostownikiem a potem po naładowaniu podłącz ładowarkę.Unikaj głębokich wyładowań akumulatorów.Może się okazać iż wskutek braku należytej eksploatacji akumulatory po prostu padły.

  0
 • #3 08 Mar 2008 21:12
  Rubinh
  Poziom 24  

  Tego się obawiałem. Właściciel wózka dopuścił do kompletnego rozładowania akumulatorów i wmówił sobie, że wina tkwi po stronie ładowarki. Poprzednie akumulatory "padły" po pół roku użytkowania. Obecne, kupione na raty, chyba także osiągnęły ten stan. Ciekawe, czy jest szansa na ich uratowanie. Wiem, że nie stać go na kupno nowych, spłaca raty za obecne. Zastosuję się do rad kolegi i zobaczymy jaki będzie efekt. Dzięki.
  P.S. Jaka wielkość napięcia na zaciskach akumulatorów jest krytyczna poniżej którego ładowarka nie podejmie pracy?. Nie mam dostępu do jakiejkolwiek instrukcji użytkowania tego sprzętu.

  0
 • #4 11 Mar 2008 17:39
  kierbedz4
  Poziom 33  

  Jeżeli przekroczysz próg rozładowania akumulatorów nie ma zasilania z ww akumulatorów układu elektroniki i ładowarka nie podejmie pracy.Weż 2 aku od malucha podłącz je szeregowo i podłącz pod ładowarkę i sprawdz czy pracuje ładowarka Te aku z wózka muszą dostać kopa z tradycyjnego prostownika aby podniosło się na nich napięcie do poziomu pozwalającego na zasilenie elektroniki w ładowarce.Należy dodać iż akumulatory te są dosyć odporne na głębokie wyładowania i można na nich poexperymentować

  0
 • #5 11 Mar 2008 18:30
  Rubinh
  Poziom 24  

  Właśnie to robię. Ładuję akumulatory zwykłym prostownikiem samochodowym. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Mam przeczucie, że ładowarka jest OK. Dam znać. Nara.

  0