Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastosowanie triaka w układzie załączania obciążenia

08 Mar 2008 10:01 7995 4
  • Poziom 24  
    Witam, znam zasadę działania triaka, ale w rzeczywistości nie miałem jeszcze z nim styczności. Poniżej zamieściłem schemat z EWB(demo), który nie chce mi ruszyć. Czy napewno wszystko dobrze podłączyłem i w rzeczywistości będzie to działało? Jeżeli nie to prosił bym o poprawkę. Triak ma być sterowany z mikrokontrolera(Iout = 20mA[max]). Docelowy triak to T1613MH.
  • Poziom 24  
    podany schemat nie zadziała - nigdy

zrób tak:
    i zadziała, i bezpieczniej będzie dla CPU

przykładowy optotriak:
    MOC3040

• Poziom 24  
    Już zmieniłem koncepcje ... no ale kolega by wytłumaczył jak powinno to wyglądać? Po prostu do triaka należy podać prąd tak? A gdzie ma być punkt odniesienia tego potencjału dla źródła prądowego?
  • Poziom 43  
    maystero napisał:
    podany schemat nie zadziała - nigdy
    Prawda, poza tym, to symulator EWB (o ile dobrze pamiętam - nie używałem go od kilkunastu lat) pozwala tylko na użycie źródeł, które mają potencjał jednego z zacisków wspólny (uziemiony).
    Stąd kompletna nieprzydatność tu, do tego zagadnienia, tego programu... :cry:

:arrow: mariuszlorenc , jaki to ma być rodzaj łącznika; załączany w zerze, czy sterowany fazowo?

Optotriak typu MOC3040 jest łącznikiem w zerze i do sterowania fazowego kompletnie nie nadaje się, zobacz np. TAM.

Temat tu, na Forum, wielokrotnie przerabiany, poszukaj sobie korzystając z forumowej wyszukiwarki.
  • Poziom 24  
    Znalazłem

Ten układ działa mi do dziś. W miejsce CDE możesz podać sygnał w CPU