Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PRESIDENT JACKSON w AM 2.2W

06 Mar 2008 00:07 7710 35
  • Poziom 10  
    Witam,
    Posiadam Pr. Jacksona, chcę zwiększyć jego moc i nie chodzi o SSB tylko o AM. W SSB mam 12W. Natomiast jak radio jest zimne to w AM mam 2.2W po rozgrzaniu ok 2.8W.
    Ostatnio wykonałem sobie sztuczne obciążenie, mam PWR Miarke. Pytanie tylko jak zwiększyć tą moc. Jakimi PRkami mam kręcić. VR11 (AM PWR)? Tak jest opisane na płycie. Czy to bedzie to? Czy posiadany przeze mnie sprzęt wystarczy aby zrobić to solidnie? Z góry dziekuję za pomoc

Moderowany przez c2h5oh:

Wydzieliłem z tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=841811&sid=48fdae7fad7e9e93b4e80dccf9087508

• Poziom 24  
    Witam!
    1. Troche wiedzy
    2. Schemat lub instrukcje serwisowa
    3. Podstawowe przyzady ( miernik mocy + sztuczne obciazenie )

I to tyle i juz :-)
    Jezeli natomiast analizujac schemat niewiesz co i jak to lepiej nieruszaj .
    Pozdrawiam Arek
  • Poziom 28  
    Jacusnik napisał:
    VR11 (AM PWR)

tak
  • Poziom 10  
    Dziekuje szpara.

Mam pytanie czytałem na forum Cb-radio ze w momencie jak ustawie gałkę od wyboru bandy pomiędzy bandą A i B to otrzymam ok. 22 nowych kanałów. Czy to prawda, a jeśli tak to jaka jest rozpiętość według tabel częstotliwości. Niestety nie mam częstościomierza i nie mogę sprawdzić czy to prawda.

I gdzie szukać ''0''? Gałką do końca w lewo, później w prawo aż do pierwszej kreski?
    Z góry dziekuje za pomoc.
    73
  • Poziom 40  
    Tak to prawda. Sumator dostaje błędny kod i ustawia częstotliwość poza założonymi bandami.
  • Poziom 10  
    Witam,
    Podzielę się trochę moim pierwszym rozbebeszaniem Jacksona. ściągnąłem diody stabilizacji temperaturowej i ku miłemu zaskoczeniu ujrzałem oryginał MRF477 i SC21662. Po tym zabiegu wysmarowałem wszystko co trzeba pastą termo przewodzącą i poskręcałem, później podłączyłem sztuczne obciążenie i zacząłem kręcić PR-ką VR11 od AM. Zwiększyłem moc do 10W i tak zostawiłem. Kolega do którego nigdy nie mogłem dolecieć to teraz już minimalnie czyta moją modulacje. Czyli coś dał jednak zabieg zwiekszenia mocy z 2W do 10W.
    Teraz pytanie która PR-ka odpowiada za SSB?
    I jak mierzę moc w SSB gwizdająć wychodz mi jakieś 30W a jak dmucham w mikrofon to ok 12W. Jak się do tego ustosunkować?
  • Poziom 34  
    PR do SSB nazywa się ALC
  • Poziom 10  
    Witam,
    Zauważyłem pewną nieprawidłowość w moim radiu:
    Co to może znaczyć jeśli w AM na:
    Bandzie A kanał 1 ma 18Watt
    Bandzie C kanał 20 ma 10Watt (na tum ustawiałem moc)
    Bandzie D kanał 36 ma 7Watt
    Bandzie E kanał 40 ma 14Watt

Od czego jest zależny aż taki rozrzut? Co może być nie tak z radyjkiem?
    Pozdrawiam
  • Moderator
    Cześć.

:arrow: Jacusnik
    Radio jest całkowicie sprawne i nie wymaga żadnych poprawek.
    Ustaw 4W na podstawowej czterdziestce i nie zadawaj pytań, które łamią 1 punkt regulaminu elektrody.
  • Poziom 10  
    Rozumiem, skoro twierdzisz ze radio jest sprawne co jest przyczyną takiego zachowania radia? Moja antena to Sirtel S2000 Gold.

Dodano po 3 [minuty]:

Poza tym wykonałem dziś test:
    Mam 50m kabla H-155. Podłączyłem na końcu kabla zamiast anteny swr miarke i obciązenie. Moc która dociera do anteny to 5Watt w AM i 6Watt w SSB.
    Dodam ze radio jest ustawione na 10Watt w AM i 12 Watt w SSB. Straty to 50%.
  • Moderator
    Cześć.

Widzę, że nie masz zbyt wielkiego pojęcia o tym co robisz.

Po pierwsze, to przepisy jasno określają, jakie parametry powinno posiadać CB radio. 4 W w AM i FM, 12 W w SSB. Jest to moc maksymalna nadajnika. Tak jest określone w przepisach i to nie podlega dyskusji.

To, że do anteny dociera Ci 50% mocy, to nie jest wina radia, które jest w pełni sprawne, tylko układu antena + linia transmisyjna, ale to już zupełnie inny temat.
    Jeżeli dalej będziesz drążył temat pisząc, że nadajesz mocą nie zgodną z przepisami lub prosił o porady, które mogą łamać przepisy, to temat zamknę.
  • Poziom 10  
    Widzisz moim celem nie jest pałowanie radia i nie przestrzeganie przepisow. Głównym celem jest to że producent zakłada ze w AM to radio może pracować na 10W. Teraz ze strony czysto doświadczalnej i chęci dowiedzenia się czegoś pytam. Dlaczego podzczas gdy radio ustawione jest na 10W w AM dzieje się taka sytuacja o jakiej wspominałem wyżej. Nie oczekuje nic więcej.
    Pozdrawiam
  • Moderator
    Cześć.

Sam napisałeś, że Twoja instalacja antenowa ma "sprawność" 50% :
    Jacusnik napisał:

... Podłączyłem na końcu kabla zamiast anteny swr miarke i obciązenie. Moc która dociera do anteny to 5Watt w AM i 6Watt w SSB.
    Dodam ze radio jest ustawione na 10Watt w AM i 12 Watt w SSB. Straty to 50%.

Napiszę Ci co masz zrobić:
    - Sprawdzić, czy Twoje "sztuczne obciążenie ma 50Ω".
    - Sprawdzić, czy miernik mocy w.cz. pokazuje prawidłowe wyniki pomiarów.
    - Włączyć miernik i sztuczne obciążenie na wyjściu radia.
    - Ustawić 4W w AM i FM i 12W dla SSB.
    - Zamknąć radio i się od niego odczepić.
    - Zająć się instalacją antenową (głównie kablem).

Kolego. Nie spotkałem jeszcze radia CB ani anteny CB, która by "płasko"
    przeniosła moc 5 czy więcej czterdziestek. To, że zmienia się moc na końcu linii transmisyjnej jest jak najbardziej normalne. Właśnie po to stroi się antenę, by była dopasowana do danej częstotliwości i mogła oddać maksimum mocy nadajnika.
  • Poziom 10  
    -Sztuczne obciążenie ma 50 Ohm - sprawdzone
    -Miernik mi może szaleć. Ale sprawdze też na innym
    -4w AM ustawione
    -Problem natomiast z SSB jak ustawić moc? Chodzi o to jak się odnośić do mocy? Jak gwiżdze do mikrofonu to pokazuje mi 30W a jak dmucham to ok 12W. Moc wzrasta wraz z głośnością... Ale podczas rozmowy przecież się nie gwiżdze wiec jak to ustawić.
    Kabel jest nowy firmy Belden H-155 - 50 metrów. Nie stać mnie na H-1000 lub rg 213 które kosztują po 7zł za metr. muszę się zadowolić tym co mam.
    dzięki za rady.
    Pozdrawiam
  • Moderator
    Cześć.

Instrukcja serwisowa jest tutaj:
    http://www.cbtricks.com/radios/president/jackson/graphics/president_jackson_sm.pdf
    Jest tam opisana cała procedura strojenia tego radia.
    Do ustawienia mocy na SSB ustaw przełącznik rodzaju modulacji w pozycję CW. Zewrzyj styki do których wpina się klucz do nadawania i problem masz rozwiązany. Przy zwartym kluczu (key) ustaw moc na 12W.
    Nie musisz dmuchać ani gwizdać do mikrofonu. Takie ustawienie mocy wyjściowej będzie prawidłowe też dla SSB.
  • Poziom 29  
    Jacusnik napisał:
    -Sztuczne obciążenie ma 50 Ohm - sprawdzone

A jaki sposób sprawdziłeś?

Jacusnik napisał:
    ć.
    Kabel jest nowy firmy Belden H-155 - 50 metrów. Nie stać mnie na H-1000 lub rg 213 które kosztują po 7zł za metr. muszę się zadowolić tym co mam.
    dzięki za rady.

Każdy kabel ma tłumienie, nie przeskoczysz tego, że po 50 metrach jest mniej moc niż zaraz za radiem.
  • Poziom 10  
    me_super napisał:

sprawdziłem multimetrem
  • Poziom 29  
    Jacusnik napisał:
    me_super napisał:

sprawdziłem multimetrem

:-)

To wszystko wygląda zupełnie inaczej. To 50 omów tyczy się tzw. impedancji
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Impedancja
    Multimetrem mierzysz tylko składową rzeczywistą impedancji czyli rezystancję. A w ogólności impedancja elementów R,C jest zmienna z częstotliwością.
  • Moderator
    me_super napisał:
    ...
    To wszystko wygląda zupełnie inaczej. To 50 omów tyczy się tzw. impedancji
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Impedancja
    Multimetrem mierzysz tylko składową rzeczywistą impedancji czyli rezystancję. A w ogólności impedancja elementów R,C jest zmienna z częstotliwością.

Kolego, nie mieszaj :)
    Jak myślisz, jaką impedancję może mieć rezystor bezindukcyjny w paśmie CB?
    Na pewno do pominięcia.
    Rezystor 50Ω jest ekwiwalentem prawie idealnie dopasowanej anteny.
  • Poziom 10  
    c2h5oh napisał:

Rezystor 50Ω jest ekwiwalentem prawie idealnie dopasowanej anteny.

Tak zgadza się i powienien SWR wynosić na sztucznym obciążniu 1.

Pytanie do osób posiadających Jacksony. Gdzie u was jest idealne zero?

do końca grubą gałką w lewo i wracamy do pierwszej kreski?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zero jest tam, gdzoe traf chciał. Ważne jest, żeby "5" było w zatrzasku.
  • Poziom 10  
    SP5IT napisał:

Moim skromnym zdaniem takie wypowiedzi są zbędne i zero nie jest tam gdzie traf chciał...

Lepiej wcale się nie wypowiadać.
    Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    SP5IT napisał:

Witam , Michał ma racje , w jednym będzie na pierwszej kresce a w drugim egzemplarzu nieco inaczej ,a piątki muszą być na zaskoku. Najprościej to ustaw sobie na jak najlepszy odbiór i tak sobie zaznacz to będzie "zero". Pozdrawiam ,Włodek.
  • Poziom 10  
    Pyt.1
    Czy "0" może się zmienić np po zastosowaniu innej anteny w sensie na Ricie się przesunąć np na kropke dalej?

Pyt.2
    Co to znaczy dewiacja w slangu radiowym? Bo google milczy:)
  • Poziom 34  
    mulek napisał:
    Najprościej to ustaw sobie na jak najlepszy odbiór i tak sobie zaznacz to będzie "zero". Pozdrawiam ,Włodek.

Nie zawsze tam gdzie jest najlepszy odbiór to są "zera".
    Zwłaszcza na 19'tym gdzie każdy gdzie indziej "stoi"
  • Poziom 17  
    Piątki mają być w zatrzasku- tu Kolega Ci dobrze powiedział bo jak bedą gdzieś z boku to przy dokładnym dostrajaniu sie na SSB nie ma siły żebyś czasem nie ruszył przypadkiem dużej galki, a wtedy popłyniesz w czestotliwości u korespondentów, co do zer w AM to Jackson jest dość wredny pod tym względem, bo róznie ludzie mają postrojone radia a Jackson wąsko chodzi i możesz wszystkich dobrze nie odbierać.
  • Poziom 10  
    Michał
    wiem ze radyjko po nagrzaniu dopiero stoi równo w częstotliwości to normalne...
    Chodzi mi o coś innego...
    Czy jeśli zaniosę moje radio do kolegi który ma Spectrum 1600 to zero bedzie stało w tym samym miejscu co u mnie na Antenie Sirtel S 2000 Gold?

pzdr Jacek
  • Poziom 34  
    Antena nie ma nic do częstotliwości w ktorej stoi nadajnik.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jacusnik napisał:
    Widzisz moim celem nie jest pałowanie radia i nie przestrzeganie przepisow. Głównym celem jest to że producent zakłada ze w AM to radio może pracować na 10W. ...

To nie producent ustala limit mocy nadajnika tylko Urząd danego Kraju. W polsce to UKE. A co byś zrobił jakbyś miał nadajnik np. 1000W (1kW) mocy ??? Też bys napisał, że ma tak być i mozna nadawać. ???.

Cytat:
    Czy "0" może się zmienić np po zastosowaniu innej anteny w sensie na Ricie się przesunąć np na kropke dalej?

NIE. Jak napisali poprzednicy.

Cytat:
    wiem ze radyjko po nagrzaniu dopiero stoi równo w częstotliwości to normalne...

To wcale NIE jest normalne. To jest wadą tego urządzenia a nie zaletą.

Pozdrawiam.