Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZK 145 - brak głosu - co robić?

08 Mar 2008 15:13 990 8
  • Poziom 15  
    Witam, mam magnetofon zk 145. Kiedyś chciałem wyjąć płytkę i niestety pękła, no to skleiłem ją, zerwane ścieżki naprawiłem i grało bardzo dobrze, do czasu. Pewnego razu włączam i nic nie słychać, myślałem że odczepiły się kabelki jakieś, sprawdzałem płytkę i tak dalej ale wszystko jest na swoim miejscu, lampy też się żarzą, po podłączeniu jako wzmacniacz do gniazda mikrofonu nic nie słychać, to samo po podłączeniu dodatkowego głośnika. Nie mam pojęcia co sie dzieje. Co i jak mam sprawdzić? Może też mieliście problem podobny do mojego i wiecie. Każda rada mi pomoże!
  • Poziom 31  
    Sprawdź suwak odczyt/zapis. Może plytka sie przesuneła ciut na wystepach mocujących i przez to połozenia odczyt i zapis suwaka wypadają gdzies miedzy nimi. Przeczyść kontaktem. To na początek.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Bezpiecznik sprawny?
  • Poziom 27  
    Proponowałbym zacząć od pomiarów napięć na lampie wzmacniacza mocy t.j
    na anodzie i S2. O ile pamiętam to jest tam ECL 86 lub 82, ale pewny nie jestem.
  • Poziom 15  
    ECL86, jak to zmierzyć? Zauważyłem że od płytki odczepił się jakiś czarny kabelek, może to jest ta przyczyna? problem w tym że nie mam pojęcia gdzie on ma iść, jeśli ktoś może proszę dokładne zdjęcie płytki.
  • Poziom 27  
    Może to ci pomoże. W poniedziałek spróbuje poszukać schematu.Gdzieś jest
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ht=ecl86&sid=97b26b82bee0ab923d915a790d2562b0
    Ps. Na ECL 86 powinny być 3 napięcia rzędu ponad 100V.Anoda triody. anoda i S2 pentody.Nie jestem pewien, ale chyba nóżka 3, 6 i 7.Jak dotkniesz śrubokrętem do siatki triody to powinien być warkot w głośniku. Powodzenia.
    Jeszcze to
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1347772#1347772
  • Poziom 43  
    Może zacznij od gniazda głośnikowego lub słuchawkowego. Napięcia na ECL to są rzędu 200V i więcej.
  • Poziom 15  
    Ale to trochę dziwne żeby tak samo z siebie nagle przestało grać, jak wspomniałem odlutował się kabelek, a schemat to dla mnie czarna magia :) oczywiście pokombinuję z tym kabelkiem ale... no nie wiem najlepiej bym zdjęcie chciał
  • Poziom 27  
    Przeważnie wszystko dzieje sie tak samo przez się.Posłałem ci linki do fotek ZK 145, a ty nadal czegoś szukasz. Pozdrawiam Lucjan.