Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sapphire ATI 9550SE a SL75-DRV4 a Vista32 Ultimate

Gelip 08 Mar 2008 20:51 1847 14
    Gelip
    Level 33  
    Sie ma.

Płyta główna jak w temacie chipset VIA, RAM 640MB, AMD Duron 1GHz, 20GB free disc space, grafika SAPPHIRE ATI 9550SE 128MB (tylko radiator)

Vista instaluje się bez problemu ale w momencie trwa przygotowanie do pierwszego uruchomienia system i po restarcie pojawia się menu startowe. Awaryjny nie idzie bo nie dokończona instalacja systemu, Napraw system z płyty też nie, Uruchom normalnie to samo w kółko bez skutku.

Próbowałem zmieniać w BIOSie opcje np. Read i Write WS 1 (1 cykl) i FastWrite na ON i też nic.

Jak zainstalować Vistę32? Na XP się instaluje w standardowym sterowniku VGA i później mogę wgrać np. omega ale w dxdiag -> Ekran opcje testuj moduł Direct3D jest nie dostępny oraz np. przeciąganie okna mój komputer na ekranie jest poklatkowe - już lepiej (płynniej) miałem na starej karcie Nvidia GeForce2 MX 400 :-( ?!?

Jest jakaś rada na to?

Myślałem aby zainstalować Vistę jako upgrade XP z poziomu XP ale wolałbym na czysty dysk.
    metalli
    Level 30  
    Może spróbować z inną grafiką skoro z tą jest taki problem? Polecałbym spróbować na domyślnych ustawieniach BIOS czy jest to samo.
    Gelip
    Level 33  
    Hymmm... No spróbuję ale nie dziś. Właśnie przywróciłem system z obrazu na starej karcie GeForce2 - na tej przynajmniej wszystko chodzi płynnie jak chcę :-) (oczywiście nie wliczając gier). A tę ATI 9550 miałem dziś ochotę pier.....ć o ścianę tak aby się na kawałki rozpadła :-). Szlag... mam płytę AGP X4 więc powinna działać a tu du.a :-(
    webmortiz
    Level 20  
    Mam pytanie. Po co vista? Wedlug mnie to vista jest troche niewypalem jesli chodzi o sprzet z "historia". Sama vista tudziesz ultimate ma spore wymagania i wedlug mnie na sprzecie podanym przez Gelip szkoda marnowac sobie zdrowie. Co do tej plynnosci to troche watpie.
    Gelip
    Level 33  
    Do webmortiz: podejrzewam że nie masz doświadczenia z Vistą a wydajesz opinie na podstawie komentarzy innych użytkowników. Słuchaj: instalowałem Viste Ultimate 32 na sprzęcie jak obecnie posiadam:

SL-75 DRV4, 640MB RAM, AMD Duron 1GHz, GeForce2 MX 400

Na tym sprzęcie Vista zainstalowała się bez najdrobniejszego problemu i działa w trybie bez aero. Jedyny mankament to właśnie brak obsługi trybu aero, no może i zbyt sporo usług uruchomionych domyślnie, ale dało się używać. Po tej próbie postanowiłem wymienić tylko kartę graficzną w celu obsługi aero czyli PixelShader i wybór padł na ATI SAPPHIRE 9550SE.

Po wypróbowaniu Visty na GeForce2 wygląda na to że aby cieszyć się w pełni z systemu wystarczy lepsza karta graficzna. Po za tym według Microsoft

http://www.microsoft.com/windows/products/windowsvista/editions/systemrequirements.mspx

mam tylko nieco mniej pamięci co do minimalnych wymagań wersji Ultimate podczas gdy Basic działa już przy 512MB - reszta pasuje.

A co do płynności w którą wątpisz to źle mnie zrozumiałeś bo chodziło mi o GeForce2 i WinXP ale faktycznie nie jasno się wyraziłem OK.
    webmortiz
    Level 20  
    Rzeczywiscie nie mam doswiadczenia z vista i jak na razie sceptycznie podchodze do tego systemu tak wiec prosze o wybaczenia. Ale skoro instalujesz viste i meczysz domyslne uslugi oraz meczysz sie z odpaleniem visty na 9550 to nie jest psucie sobie zdrowia? Nie sugeruje sie tez komentarzami innych. Jak na razie zastosowanie visty znalazlem tylko w odpalaniu gier micro$oftu typu Halo 2, tak wiec na dzien dzisiejszy dalej nie widze potrzeby korzystania z tego systemu, a tym bardziej na sprzecie na ktorym XP moze bez problmu dzialac.
    metalli
    Level 30  
    webmortiz nie zgadzam się z Tobą. Poprawiona obsługa WIFI. Więcej sterowników. Obsługa DX10. To niektóre plusy.
    Bullseye
    Level 27  
    metalli wrote:
    Poprawiona obsługa WIFI. Więcej sterowników. Obsługa DX10. To niektóre plusy.

Co do WiFi nie wypowiem sie, ale wieksza liczba sterownikow ? No blagam cie nie rozsmieszaj mnie... Instalator Visty zajmuje 3GB i sterownikow praktycznie do niczego nie ma (szkoda ze do zasilacza nie wymaga sterownikow :P ), a dajmy na to GNU/Linux Slax 6.0.1 instalke ma 200mb i sterownikow do grafiki i WiFi nie ma tylko...

Co do tematu, instalacja Visty na starym sprzecie mija sie z powolaniem, oczywiscie uruchomi sie po meczarniach ale po co ?
    Zainstaluj XP i ciesz sie systemem, a jak na wygladzie ci zalezy to Vista i tak nigdy nie przebije pod tym wzgledem compiz-fusiona na GNU/Linuksie...
    webmortiz
    Level 20  
    Plusy/minusy, wiadomo ze takie zawsze sie znajda ale na XP wedlug mnie WIFI dziala dobrze(nie wiem jak z zabezpieczeniami ale i tak wszystko da sie obejsc), jak potrzeba sterownikow to sie instaluje z plyty ze sterownikami badz sciaga sie najnowsze z sieci(te z visty tez po pewnym czasie robia sie stare), a zeby cieszyc sie w pelni DX10 trzeba miec naprawde dobra karte graficzna a z tego konkluzja ze jak sie ma juz grafe ekstra to reszta sprzetu tez jest ekstra i wtedy moze jest sens instalowania visty ale 9550 i DX10? nieee....

Ale wrocmy do tematu i Ci ktorzy maja obcykana Viste niech postaraja sie pomoc koledze Gelip, bo to nie jest chyba temat plusow i minusow systemow operacyjnych. Ja wypowiedzialem tylko swoje skromne zdanie. Pzdr.
    metalli
    Level 30  
    Bullseye gadasz bzdury kolego. Sterowniki - czy mówiłem że WBUDOWANE? Świetna obsługa automatycznego znajdywania i aktualizacji to jedna z największych bajerów. Co do systemów zaisntaluj polecanego linuxa na 386 z 2 mb ram. Nie da się? Ależ ten linux shitowy kolego. Każdy soft ma swoje wymagania i tyle. Co do Linuxa ma jeden minus - KOMPATYBILNOŚĆ. Powiem koledze tyle, żeby nie wypowiadał się na tematy na które nie ma pojęcia.
    Bullseye
    Level 27  
    Linux i kompatybilnos heh...
    Narazie nie spotkalem sie ze sprzetem ktory na linuksie (najnowsze jadro) by nie dzialal, poczawszy od plyt glownych konczywszy na skanerach i kamerach internetowych konczywszy...
    Nie polecalem slaxa tylko dalem przyklad a to roznica wdg mnie jest...
    Kazdy soft owszem ma wymagania ale idac dalej twoim rozumowaniem za kilka lat czlowiek kupujacy komputer bedzie sie zastanawial nie nad tym czy nowa gra mu pojdzie a nad tym czy nowy windows bedzie dzialal mu stabilnie (zakladajac ze MS dalej bedzie gigantem i producenci softu nie beda zwracac uwagi na inne systemy)...
    Co do Visty wiem jak wyglada sprawa sterownikow, instalowalem ja juz kiedys koledze i poza podstawowym sterownikiem graficznym nie miala nic.
    metalli
    Level 30  
    Temat schodzi nie na temat :-) Kolego Gelip , czy pomogła wymiana grafiki?
    Gelip
    Level 33  
    Sie ma. Wczoraj w necie wygrzebałem coś takiego:

http://www.frazpc.pl/b/108606.

Mam zamiar to sprawdzić ze swoją kartą ale dopiero w weekend bo teraz nie mam jak. Co o tym sądzicie? Też mam chipset VIA tyle że KT266A. Na płycie mam możliwość podniesienia napięcia do 1.6 za pomocą zworki, ale najbardziej interesuje mnie to zaklejanie 2 pinów na złączu AGP karty. Tylko nie bardzo wiem jakie dokładnie sygnały zostały zaklejone bo chyba w różnych wersjach slotów AGP mogą być nieco inne sygnały no chyba że się mylę. Ja na płycie głównej mam slot AGP Pro.
    Gelip
    Level 33  
    i znalazłem oryginalne źródło informacji zawartych na forum frazpc.pl tutaj:
    http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/nv18-nv28.html

Dodano po 1 [godziny] 50 [minuty]:

Z artykułu wynika że zaklejając na złączu AGP karty graficznej piny A3 (GC_DET) i A11 (MB_DET) uniemożliwimy karcie i płycie sprawdzenie czy karta może działać w trybie AGP 3.0 (4x i 8x przy 0.8V) tym samym wymusimy działanie w trybie AGP 2.0 (1x 2x 4x przy 1.5V).

Jeśli zakleimy GC_DET to płyta główna będzie myślała że karta graficzna nie wspiera AGP 3.0. Jeśli zakleimy MB_DET karta graficzna wykryje że płyta główna nie obsługuje trybu AGP 3.0. Jeśli zakleimy oba naraz to zarówno płyta główna i karta graficzna zgodnie założą że tryb AGP 3.0 jest niedostępny i ustawią tryb AGP 2.0 - oczywiście jeżeli karta i płyta główna są kompatybilne z AGP 2.0.
    Gelip
    Level 33  
    A więc udało się.

1.Po zaklejeniu pinów 3 i 11 nic to nie dało (tylko).
    2.Zmiana ustawień w BIOS: FastWrite wyłączone, AGP Master 1WS też, PNP OS Installed ON, Video BIOS Shadow OFF też nic nie dało
    3.Zwiększenie napięcia AGP do 1.6V coś się polepszyło bo system się zainstalował i uruchomił ale po chwili zamarzł a innym razem się restartował sam :-(
    4.Po zwiększeniu napięcia do 1.7V wszystko jest OK przynajmniej na razie
    5.Na tym sprzęcie działa i to całkiem całkiem i to z Aero :-)
    6. Sterownik karty system zainstalował RADEON 9550 WDDM

Tylko w tym momencie nie jestem pewien czy te zaklejanie pinów coś dało czy wystarczyłoby same zwiększenie napięcia.

A więc w moim wypadku pomogło zwiększenie napięcia do 1.7V