Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz regulowany 0-30V 0.002-2A by Duch

Duch__ 08 Mar 2008 21:45 59751 74
  • Zasilacz regulowany 0-30V 0.002-2A by Duch

Witam. Dzisiaj chciałbym zaprezentować mój zasilacz regulowany 0-30V, 0.02-2A. Za schemat posłużył mi projekt ze strony http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html. Nie będę się tutaj dużo rozpisywał na temat tego projektu bo jest on dosyć znany na elektrodzie. Opisze tylko zmiany które wprowadziłem:

Zaprojektowałem od nowa PCB zasilacza o mniejszych wymiarach (8.7cm x 7.3cm) niż w oryginalnym projekcie (12,5cm x 8,7cm). Dodatkowo zastosowałem złącza ARK (dla wyjścia, dla pomiaru napięcia, oraz dla pomiaru prądu - jest to opcja). Piny od regulacji napięcia i prądu są umieszczone koło siebie, a nie rozrzucone po całej płytce - wymusiło to zastosowanie jednej zworki. Jako tranzystor mocy użyłem BD243 oraz zastosowałem tranzystor BD139.

Płytka zasilacza zasilana jest z transformatora toroidalnego 24V/2.08A, natomiast płytka woltomierza i wentylator zasilane są z transformatora 12V 500mA.

Płytki zaprojektowane w Eaglu.

PCB od zasilacza:
    Zasilacz regulowany 0-30V 0.002-2A by DuchZasilacz regulowany 0-30V 0.002-2A by DuchZasilacz regulowany 0-30V 0.002-2A by Duch

Woltomierz powstał na bazie tego schematu (datasheet układu ICL7107)

PCB od woltomierza:
    Zasilacz regulowany 0-30V 0.002-2A by DuchZasilacz regulowany 0-30V 0.002-2A by DuchZasilacz regulowany 0-30V 0.002-2A by DuchZasilacz regulowany 0-30V 0.002-2A by Duch

Jako obudowę wykorzystałem stary zasilacz AT.
    Po wsadzeniu tego wszystkiego do "pudełka" powstało takie urządzenie:
    Panel przedni powstał w Corelu, przyklejony na papierze samoprzylepnym.

Wnętrze:

Kosztorys:
    Transformator 24V/2A - 60zł
    Płytka zasilacza (elementy)- 30zł
    Płytka woltomierza (elementy)- 5 zł
    Wyświetlacze LED - miałem
    Obudowa - miałem

W sumie około 95zł.

Zapraszam do komentowania.

--------------------------------------

Dodałem pliki Eagla z PCB od woltomierza i od zasilacza. Za zasilacz pobieram 1 punkt prowizji gdyż troszkę nad tym siedziałem żeby to upchać na tak małej płytce.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    No bardzo ładna konstrukcja ;) nie masz problemu z zasilaniem przed wzmacniaczy?
    FlyBoy
    Poziom 28  
    Witam!
    Czy użyłeś jakiegoś sterownika wentylatora, czy po prostu załącza się po uruchomieniu zasilacza?
    Również planuję w najbliższym czasie budowę tego popularnego na "Elce" zasilacza, jednak planuję wstawić wyświetlacz 4x20 i połączyć z jakimś uP aby w pierwszym wierszu wyświetlało napięcie, w drugim prąd, w trzecim temperaturę radiatora a w czwartym stan wentylatora wł.-wył. Oczywiście będę starał się zrobić automatyczne załączanie wentylatora. Plany ambitne, ale zobaczymy co z tego wyjdzie...
  • PCBway
    Duch__
    Poziom 31  
    FlyBoy napisał:
    Czy użyłeś jakiegoś sterownika wentylatora, czy po prostu załącza się po uruchomieniu zasilacza?

Wentylator podpięty jest bezpośrednio pod zasilacz. Miałem pomysł na wstawienie prostego sterownika na TL072 https://obrazki.elektroda.pl/56_1204464703.jpg, ale zrezygnowałem bo brakowało juz miejsca na upchanie tego.
    Jaceksd70
    Poziom 16  
    Bardzo staranne wykonanie. Taż mam zamiar zrobić taki zasilacz w przyszłym czasie. Odnośnie schematu na TL072 to jakie on ma zadanie i kiedy załacza wentylator ??
    mleko00
    Poziom 12  
    Witam.
    Konstrukcja niczego sobie :) estetyczna i funkcjonalna, ale nie podobają mi się grubości ścieżek głównego obwodu zasilania :P
    Ficu
    Poziom 31  
    Witam, mógłbyś zamieścić płytkę do zasilacza w eagle? Właśnie takiej szukam. Będę bardzo wdzięczny.
    tarpiote
    Poziom 12  
    Jaceksd70 napisał:
    Odnośnie schematu na TL072 to jakie on ma zadanie i kiedy załacza wentylator ??
    Tak na oko to TL072 to po prostu komparator, a w tym schemacie można wyregulować powyżej jakiej temperatury będzie włączał, a poniżej jakiej zaświeci się zielony LED (czujnik temperatury to LM335 na dole z lewej).
    krystian08
    Poziom 16  
    Projekt ciekawy i przydatny, brawo za chęci przerabiania PCB, zajmuje to trochę czasu. Nie podobają mi się jedynie za cienkie ścieżki w głównym obwodzie
    pawel_elo
    Poziom 13  
    gdzie kupiłeś ten układ ICL7107? trudno go dostać? bo jak czytałe to już wyszedł z produkcji
    telemah
    Poziom 27  
    Bardzo estetyczny zasilacz wygląda jak "kupny" jestem pod wrażeniem.Jedyne do czego można by się "przyczepić" to:

- Trochę małych przekroi niektórych przewodów choć i tak nie są
    aż tak bardzo cienkie - byli agenci co łączyli jedną żyłą wyciągniętą
    pewnie z jakiejś cienkiej skrętki :D

-Obudowa tranzystora TO220 - mogłeś tu wstawić choćby jakieś mocniejsze
    TIP też jest w obudowie którą wygodnie jest przykręcić ale ma o wiele większą powierzchnie oddawania ciepła i wcale nie jest wiele droższy niż BD

-Radiator może być za mały , ja buduje taki zasilacz i martwię się czy mi wystarczy ogromny radiator od starego Xeona pod slot (wielki jak pół cegły budowlanej) + wentylator , a co niektórzy takie maleńkie kosteczki montują - max moc tracona w Twoim zasilaczu to ok 50W, cienko widzę
    to BD w małej obudowie i z takim maleńkim radiatorkiem , testowałeś to w jakiś sposób ? obciąż na niewielkim napięciu max prądem i zostaw tak na godzinkę czy dwie :D

Tak poza tym to naprawdę bardzo pozytywnie zdziwiła mnie twoja konstrukcja - ciekawe masz pokrętła czyżby ze starych monitorów :?:
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  
    Oczy mi wypadną a nie widzę tego toroida w tym pudle ;p, nie grzeją ci sie rezystory R1 (ten 2W) i R2 (od napięcia -5V) ? bo u mnie sie grzeją jak cholera szczególnie ten od -5V. Minusem jest to że na potku od ograniczenia nie ma skali a nie wyświetla ci ograniczenia nigdzie. zobacz taki "multimetr" do tego zasilacza, polecam bo osobiście go posiadam ;] https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...nics+lab&sid=90ef669e813f6775e5e8ede6091cee40
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne
    ścieżki w ogole są podjedzone przez wytrawiacz- będą same odchodzić :) trzeba by je jakoś zabezpieczyć (cynować, malować)

Pozatym OK
    telemah
    Poziom 27  
    bolek napisał:

......Pozatym OK

Oprócz chłodzenia ...oprócz chłodzenia :D
    Nawet z wiatrakiem na max przy min, napięciu i max prądzie te BD wyparuje :!: radiator musi być większy bo tranz. nagrzeje tak ten radiatorek że nawet z wiatrakiem nie nadąży oddawać ciepła szczególnie że przy obudowie TO220 jest ciężko efektywnie odprowadzić ciepło do radiatora .Ja bym dał drugie BD równolegle moc sie rozłoży i powierzchnia oddawania ciepła będzie większa.
    jatzek j
    Poziom 21  
    Siemanko.Trochę pesymizmu.Do czego,albo dla kogo ten zasilacz.Jako zasilacz warsztatowy-nie, jako laboratoryjny-nie.Każdy z nas[moja opinia] buduje zasilacz do konkretnych celów. Ewentualnie jeżeli ktoś traktuje ten temat jako swoje hobby i chce się pokazać, to nie było tematu!
    pawel_elo
    Poziom 13  
    Zasilacz bardzo mi sie podoba. Jeżeli jest tak dokładna regulacja prądu to przydałby się tak jeszcze jakiś amperomierz.
    patryk-84a
    Poziom 28  
    ICL7107 wycofano z produkcji? A to niby dlaczego? Przecież one są niezastąpione w tego typu urządzeniach? ICL7106 nawet w multimetrach można spotkać. Te układy są dość tanie, szkoda że układy ICL7116 i ICL7117 z holdem są takie drogie bo ponad 20zł.
    mlassota
    Poziom 18  
    Witam

Zbudowałem ten zasilacz i R2 faktyczne u mnie też sie grzeje ale dziś wymienię go na 5W (przynajmniej sie nie spali)

Co do zasady działania ograniczenia prądowego to u mnie zachowuje sie następująco:

Przy podłączenia odbiornika np 6W to przy 12V płynie prąd 0,5A - dioda sie nie pali i wszystko jest OK

Gdy zmniejszę wartość ograniczenie prądowego potencjometrem zapala sie dioda przeciążenia ale jeśli ustawie go na wartość 0,45 A to właśnie taki prąd płynie przez odbiornik pomimo zapalenia diody
    Wydawało mi sie, że prąd powinien zostać w przypadku przeciążenia zredukowany do "prawie 0" ale najwyraźniej sie myliłem.

W przypadku "zwarcia" amperomierzem (wiem ze nie wolno tego robić :) ) prąd jaki płynie przez układ jest też równy prądowi na jaki nastawiony jest potencjometr ograniczenia prądowego i oczywiście świeci sie dioda

Na czym więc polega zabezpieczenie przeciwzwarciowe tego zasilacza skoro jeśli nastawie ograniczenie na 2A to w zwarciu płynąć będą właśnie 2A

Pytanie czy coś jest u mnie uszkodzone czy po prostu nie tak zrozumiałem intencje układu

Mam nadzieje ze nie za bardzo skomplikowałem opis :)
    Pozdrawiam i prze o info czy takie działanie tego układu jest poprawne

Pozdrawiam
    M
    Duch__
    Poziom 31  
    Witam. Dziękuje za dotychczasowe słowa uznania i krytyki.

Odpowiadam na pytania:

Ficu napisał:
    Witam, mógłbyś zamieścić płytkę do zasilacza w eagle?

Wzór PCB umieściłem w pierwszym poście.

pawel_elo napisał:
    gdzie kupiłeś ten układ ICL7107?
    ICL7107 zamówiłem rok temu jako próbkę. Z oczywistych powodów nie podam skąd.

bolek napisał:
    ścieżki w ogole są podjedzone przez wytrawiacz- będą same odchodzić :) trzeba by je jakoś zabezpieczyć (cynować, malować)

Płytki zabezpieczyłem środkiem "Plastik 70"

michal.rogaczewski napisał:
    Oczy mi wypadną a nie widzę tego toroida w tym pudle ;p

Heh;] Zasilacz regulowany 0-30V 0.002-2A by Duch

michal.rogaczewski napisał:
    nie grzeją ci sie rezystory R1 (ten 2W) i R2 (od napięcia -5V) ? bo u mnie sie grzeją jak cholera szczególnie ten od -5V. Minusem jest to że na potku od ograniczenia nie ma skali a nie wyświetla ci ograniczenia nigdzie. zobacz taki "multimetr" do tego zasilacza, polecam bo osobiście go posiadam ;] https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...nics+lab&sid=90ef669e813f6775e5e8ede6091cee40

Chciałem zrobić ten multimetr ale zabrakło funduszy na wyświetlacz LCD. Swoją drogą jakbym miał trochę kasy to i obudowe bym zmienił.

jatzek j napisał:
    Do czego,albo dla kogo ten zasilacz

Zbudowałem ten zasilacz ponieważ nie miałem w domu żadnego zasilacza regulowanego. Do tej pory ciągnąłem wszystko na zasilaczu komputerowym, lub jakimś wtyczkowym. Co do parametrów którymi on dysponuje to są mi one wystarczające.

pawel_elo napisał:
    mam takie wyświetlacze diodowe.. czy ten pojedyńczy możnby by było zastąpić jakoś tymi podwójnymi? I czy te podwójne będą dobre do tego woltomierza?

Możesz zastosować wyświetlacze jakie chcesz pod warunkiem że maja wspólną anodę. Oczywiście musiał byś odpowiednio zmienić płytkę wyświetlacza (pinologię pod "ledy").
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  
    łosz ty skubany... tam żeś go wcisnął ;]. Daj większy radiator bo to ci zaraz wyparuje ;] mi sie 2n3055 gotuje na radiatorze wielkości połowy twojego zasilacza (ale bez wentylatora) polecałbym jeszcze dodanie potka do dokładnego ustawiania napięcia bo ciężko jest dokładnie ustawić jednym potkiem, wiem coś o tym ;p. I zrób coś z tym trafem od ICL-a bo tak na termogluta długo nie potrzyma
    krystian08
    Poziom 16  
    mlassota napisał:
    Witam

Gdy zmniejszę wartość ograniczenie prądowego potencjometrem zapala sie dioda przeciążenia ale jeśli ustawie go na wartość 0,45 A to właśnie taki prąd płynie przez odbiornik pomimo zapalenia diody
    Wydawało mi sie, że prąd powinien zostać w przypadku przeciążenia zredukowany do "prawie 0" ale najwyraźniej sie myliłem.

W przypadku "zwarcia" amperomierzem (wiem ze nie wolno tego robić :) ) prąd jaki płynie przez układ jest też równy prądowi na jaki nastawiony jest potencjometr ograniczenia prądowego i oczywiście świeci sie dioda

Na czym więc polega zabezpieczenie przeciwzwarciowe tego zasilacza skoro jeśli nastawie ograniczenie na 2A to w zwarciu płynąć będą właśnie 2A

Pytanie czy coś jest u mnie uszkodzone czy po prostu nie tak zrozumiałem intencje układu

Pozdrawiam
    M

W wypadku przeciążenia ten zasilacz działa jak źródło prądowe, tzn stabilizuje prąd do wartości jaką ustawiłeś, np jeśli ustawisz 1,5A i zewrzesz wyjście to napięcie spadnie do ok 1V (zależnie od rezystancji przewodów, rezystora pomiarowego itd.) i popłynie prąd jaki ustawiłeś. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie przeciwzwarciowe.
    pawel_elo
    Poziom 13  
    jak rozrpoznać czy wyświetlacz na wspólną anodę czy katode??
    mlassota
    Poziom 18  
    Dzięki za wyjaśnienie :)
    Jestem spokojniejszy ze działa - w całymi mieście nie mogłem zdobyć wytrawiacza - ani FeCl3 ani Na2S4O8 więc musiałem robić na uniwersalnej wrrr i stąd brak pewności co do poprawności działania :)

Jeżeli chciałbym zastosować odłączenie odbiornika przekaźnikiem wystarczyłoby zastosowanie przekaźnika samopodtrzymującego sterowanego z tranzystora sterującego diada? Oczywiście konieczne byłoby zastosowanie przycisku kasującego i wciśnięcie go po każdym przekroczeniu prądu - możliwa jest tez przy zastosowaniu przełącznika 2 pozycyjnego praca w trybie z odłączeniem i bez odłączenia odbiornika

A może jakieś inne rozwiązanie - bo faktycznie tranzystorki troszkę sie grzeją :)

Pytanie 2
    Jak podłączyć "precyzyjny" potencjometr napięcia? - Gdyby wykorzystane były 2 końce sprawa byłaby prosta - ale tu wykorzystane są 3 :(

Pozdrawiam
    M
    pawel_elo
    Poziom 13  
    ten woltomierz musi być zasilany z innego źródła?? jak mi się wydaje to pobiera bardzo mały prąd..
    waldekgg
    Poziom 11  
    Zasilacz całkiem udany 6/6. Ale , dlaczego w woltomierzu nie zastosowałes czwartego wyświetlacza ? Po małych przeróbkach i zastosowaniu przełącznika mógłby słóżyć również jako amperomierz ( miliamperomierz 1999 miliamper).Ścieżki przed montażem można było również pocynowć. Pozdrawiam.
    slavo666
    Poziom 17  
    Z tego, co wiem, można było zasilić ICL'a z tego samego źródła które mierzy, bo zastosowałeś przetworniczkę -5V. To wyeliminowałoby drugie trafo.
    badworm
    Poziom 18  
    pawel_elo napisał:
    mam takie wyświetlacze diodowe.. czy ten pojedyńczy możnby by było zastąpić jakoś tymi podwójnymi? I czy te podwójne będą dobre do tego woltomierza?

Ten czterocyfrowy wyświetlacz z dwukropkiem po środku raczej nie będzie się nadawał do miernika na ICL7107 - on wygląda na dedykowany do jednego z układów zegarowych, chyba TMS3560 czy jakoś tak ;) Wyświetlacz taki ma wszystkie diody połączone w dwie grupy, sterowane naprzemiennie.
    Soker
    Poziom 11  
    Dla leniwych jak ja polecam wstawienie starego multimetru. Ja w swoim zasilaczu wykorzystałem stary multimetr z castoramy który miał już powycierane ścieżki od przełącznika. Wywaliłem obudowę i uciąłęm płytkę do połowy żeby mniej miejsca zajmował. Jeszcze tylko kilka kabelków zamiast przełącznika i gotowe. Koszt nowego prymitywnego miernika to ok kilkanaście zł więc nie opłaca się robić od podstaw :)