Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nawijanie transformatora - opis i zalecenia

marenc 08 Mar 2008 22:00 2698 6
    marenc
    Level 24  
    Witam, od dłuższego czasu poszukuję separatora galwanicznego - sieciowego. Nie znalazłem jednak żadnego gotowego urządzenia, a trafo gotowe jest dosyć drogie.

Chciałbym wiedzieć w jaki sposób poprawnie powinienem się przyłożyć do nawinięcia własnego transformatora. Jak dobrać grubość na uzwojeniu pierwotnym i wtórnym? Co wpływa na napięcie wyjściowe? Co wpływa na prąd wyjściowy?

Drobne zaległości z magnetyzmu mam :P Te informacje będą mi przydatne nie tylko do tego jedynego transformatora ;)
    marenc
    Level 24  
    Troszkę to skomplikowane...

Chciałbym uzyskać moc 250W(lub 300W)(ma on posłużyć jako zabezpieczenie sieci podczas eksperymentów z napięciem sieciowym).

Przeczytam jeszcze kilka razy te wzory i spróbuję zrozumieć...

Podam dane ... może ktoś mi pomoże ;)

Dane:
    - pierwotne = AC 230V/1A(jeden amper to chyba jakiś standard obciążenia sieci)
    - wtórne = AC 230V/1,1A(lub 1,3A)

Przy okazji chciałbym po eksperymentować z ilością zwojów na wtórnym i ich wpływ na parametry wyjściowe ;)

Dzienx za strony ;)
    fuutro
    Level 43  
    Chcesz uzyskać więcej niż dajesz z tego trafa? Tak się nie da, a ten 1 A z sieci to żaden standard, trafo zasysa z sieci tyle ile potrzeba obciążeniu plus to co samo do pracy potrzebuje. Masz jakieś rdzenie z karkasami? W miarę prosto będzie z rdzeniami EI, potrzebujesz jeszcze drutu nawojowego, powiedzmy że na oba uzwojenia o tej samej średnicy, dla mocy 250VA ok 0,8mm a 300VA 0,9mm to już tak wstępnie można określić ale do liczby zwojów potrzeba wymiarów środkowej kolumny (w przypadku wymienionego wcześniej rdzenia). Jak chcesz się bawić z liczbą zwów to musisz porobić odczepy na jednym lub obu uzwojeniach przy którymś końcu. Musisz też wiedzieć, że za pierwszym razem na pewno nie uda Ci się zrobić trafa jakie spełniało by obecne przepisy. Możesz też popatrzeć na www.fonar.pl w dziale artykuły.
    marenc
    Level 24  
    Więc niech będzie całkowicie 1:1(AC 230V/1,5A -> AC 230V/1,5A).

Co do rdzeni to mam stare transformatory ... mogę być trochę małe, ale postaram się załatwić coś większego od znajomych ;) Czyli muszę zakupić sporo drutu nawojowego 1mm^2 tak dla pewności, że się nie będzie przegrzewał ... oczywiście w izolacji.

Wymiary określę na dniach jak już zobaczę co uda mi się załatwić...

A jakie są te standardy? Chodzi o zakłócenia elektromagnetyczne?

Co do eksperymentów to chciałem np. odwinąć parę zwojów i pomierzyć parametry ...
    fuutro
    Level 43  
    Ja nie pisałem o przekroju drutu tylko średnicy. 1mm powinien pasować na trafo 400VA ale możesz dać na mniejszy - tylko czy się zmieści. Przydał by się przekrój rdzenia ok 24cm² pod te 400VA.