Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytania dla początkującego

08 Mar 2008 22:42 1527 16
 • Poziom 27  
  Mam pytanie chciałbym wiedzieć więcej niż w szkole mnie uczą i mam parę pytań
  * jak zmierzyć napięcie na zasilaczy od tv
  * jak zmierzyć napięcie na przetwornicy
  * jak zmierzyć napięcie na katodach
  dobrze będzie jak wstawicie jakieś foto bo bardzo mi to pomoże
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 43  
  Napięcie na zasilaczu i na przetwornicy to to samo(są jak zwykle w języku polskim wyjątki). Na katodach minus miernika do masy a plus na katody RGB.
 • Poziom 27  
  Trochę dziwnie sformułowane pytania. W zasilaczu TV napięcia po stronie pierwotnej mierzysz względem masy gorącej n.p minus kondensatora (dużego) Po stronie wtórnej względem zimnej masy.
  Każdy zasilacz to jakaś przetwornica.
  O jakie katody ci chodzi? Lampy elektronowej, diody półprzewodnikowej, tyrystora? Określ się.
 • Poziom 27  
  czyli minus do kondensatora 400V a plus gdzie
  a możesz i wszystkie katody opisać albo jakiś link podać do czytania

  Regulamin, p.11. Proszę poprawić. [MS]
 • Poziom 27  
  To już zależy od tego co chcesz mierzyć. Krótko mówiąc, do punktu pomiarowego. Najlepiej weź do ręki schemat.

  Dodano po 1 [minuty]:

  To już zależy od tego co chcesz mierzyć. Krótko mówiąc- do punktu pomiarowego. Najlepiej weź do ręki schemat.
 • Poziom 27  
  prykładowo zasilać opisz mi jak dokładnie i tak normalnie zebym zrozumiał
 • Poziom 27  
  Po pierwotnej stronie wiele nie pomierzysz, po za napięciami na kondensatorze, na mostku Groetza i zmienne z sieci.
  Po wtórnej z odczepów trafa są niskoomowe rezystory, a dalej diody i kondensatory filtrujące.
  Z trafa wychodzą napięcia zmienne o różnych wartościach, a po diodach (na ostrzu) napięcia stałe. Wartości są różne n.p 130 V,12V, 5V,18 w zależnosci od telewizora. Przykładasz plus miernika na katodę diody i robisz pomiar.
 • Poziom 27  
  czyli zawsze minus do kondensatora 400v tak zrozumiałem a plus w zależności co chce zmierzyć diodę czy się mylę a i mógłbyś jakieś foty dać np. tego;
  - niskoomowe rezystory
  - kondensatory filtrujące.
  I pisz tak bardziej zrozumiale bo ja jeszcze sie uczę :D
 • Poziom 27  
  Witam! A co to jest kondensator elektrolityczny? Rezystor? Tranzystor? Za dużo niestety wymagasz nie dając od siebie nic :/ Nie mierzy sie wszystkiego względem kondensatora 400V tylko strone pierwotną! Strona wtórna przetwornicy ma swoja masę i nie ma nic wspólnego ze stroną pierwotną. Reszte pytań na które nie znasz odpowiedzi znajdziesz na google. Wystarczy wpisać. Pozdrawiam!
 • Poziom 27  
  co to kondenstor itp. to wiem co jest i czytaj dokładnie chce tylko się dowiedzieć jak sie mierzy.
 • Poziom 12  
  Napisałeś że wiesz co to jest kondensator itp. jednak wcześniej napisałeś żeby ci dać foty kondensatora filtrującego oraz rezystorów niskoohm'owych a więc ja tu czegoś nie rozumiem..? :)
  Korzystaj z google.pl <= Wujek google nie gryzie a dowiesz się co tylko zechcesz:)
  Chodź musze Ci przyznać, że Lucjan52 formułuje swoje wypowiedzi w taki sposób aby były jak najmniej zrozumiałe :)
  Bez obrazy ale jeśli widzisz że ktoś się uczy to po co używasz pojęć np. "zimna masa", "gorąca masa" itd... Po co utrudniać zrozumienie postu?
  Pozdrawiam!
 • Poziom 27  
  niechodziło mi o foty kondensatorów czy oporników tylko np. w które miejsce przyłożyć plus a w które minus.
 • Poziom 27  
  Witam! Słowa krytyki też trzeba przyjąć ;) To nie takie proste wytłumaczyć coś komuś kto powinien zacząć od podstaw zanim zabierze się za coś poważniejszego. Jeżeli chcesz naprawić TV to niestety trzeba poznać kilka zasad, poznać budowę a przede wszystkim prawa i podstawowe elementy, rodzaje i zasadę działania. Tylko szkoła i literatura. Wątpię żeby ktoś tutaj pisał referaty dla początkujących, kiedy jest tego cała masa w necie i wystarczy wpisywać na google to, czego szukasz. Pobierz schemat TV, wydrukuj i odpowiedz sobie na pytanie czy wiesz coś z tego? Na schemacie napięcia sa opisane. Jeżeli znasz symbol masy to znajdziesz ją w TV bez problemu. Zresztą większość elektrolitów jest minusem wlutowana do masy. Gdzie mierzyć... czy jak mierzyć hm... Niby proste pytanie a nie wiadomo o co Ci chodzi :( Co mierzyć będziesz wiedział jak poznasz zasadę działania. Dla przykładu. Spaliła się żarówka w pokoju. Nie będziesz sprawdzał bezpiecznika kiedy w innym pokoju żarówka świeci, tylko sprawdzisz żarówka w pokoju w którym ona nie działa. I tak samo w TV. Nie ma głosu. Po co sprawdzać załóżmy B+ kiedy nie ma zasilania wzmacniacza małej częstotliwości. Ale to trzeba poznać. Jak mierzyć? Czerwony przewód miernika do plusa w lini w której szukasz tego napięcia a czarny do masy. Nawet jak pomylisz końcówki to miernik ni e pokaże 20V tylko -20V i nic sie nie stanie. Trzeba tylko pamiętać o zakresach pomiarowych żeby nie uszkodzić miernika. Ale żeby wiedzieć jakiego napięcia sie spodziewać trzeba znać choć trochę TV. W nowszych TV gdzie nie ma transformatora tylko przetwornice masz dwie masy. Po stroni pierwotnej przetwornicy jedna i druga po wtórnej. Pierwsza z drugą nie ma nic wspólnego. I mierząc napięcie po stronie wtórnej czarny przewód z miernika przykładasz do masy po stronie wtórnej i tak samo dla strony pierwotnej.Pozdrawiam!
 • Poziom 27  
  Ok no tak początkujący znowu niejestem bo naprawa np magnetowidów, wież niesprawia mi problemu nigdy niebawiłem sie z tv ale chciałbym to zmienić i nauczyć sie paru zasad i myslałem ze ktoś pomoże.
 • Poziom 27  
  Ale napewno ktos pomoże, tylko podstawy trzeba znać. Znajdź model swojego TV, wpisz na wyszukiwarce na elektrodzie, podaj jego model nam a ja Ci powiem jakie to chasis i poczytasz sobie o usterkach w takich modelach. Będziesz wiedział na przyszłość co sie psuje jak naprawic. Poszukamy tez schematu może ktoś wyodrębni poszczegulne bloki co jest gdzie. Damy rade ;)
 • Poziom 27  
  recor 4421 pst schemat mam ale taki sobie bo jest niewyrażny
 • Poziom 43  
  darek23422 napisał:
  Ok no tak początkujący znowu niejestem bo naprawa np magnetowidów, wież niesprawia mi problemu nigdy niebawiłem sie z tv ale chciałbym to zmienić i nauczyć sie paru zasad i myslałem ze ktoś pomoże.

  Do naprawy magnetowidów i wież wystarczy nieznajomość niczego( chyba tylko czyściłeś głowicę i laser). Do naprawy TV trzeba już być mądrym.
  Dlatego piszesz co to jest plus a co minus kondensatora.
  Tylko ci pogratulować . Temat chyba pasuje do referatów w dawnym KC.