Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

J-23 W rytm muzyki - stroboskop

08 Mar 2008 23:04 2553 3
  • Poziom 17  
    Witam
    Od razu przepraszam że piszę kolejny temat o stroboskopie ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania. Tak więc: Zbudowałem ten układ (schemat poniżej) i mam kilka pytań:

1.Jak podłączymy zwykłą diodę zamiast optotriaka to podczas uderzenia basu dioda mignie raz podczas gdy P2 ma najmniejszy opór,a gdy ma największy opór to dioda zaświeci się na dłuższy czas. Tak? U mnie tak jest.

2.Jakie położenie ma mieć potencjometr od częstotliwości błysków w stroboskopie gdy podłączymy ten układ zamiast diaków?

3.Czy takie podłączenie jest bezpieczne dla palnika? Ponieważ napięcie na kondensatorze w stroboskopie będzie rosnąć w tempie ustalonym przez potencjometr i będzie tak rosnąć a optotriak nie wyzwoli błysku to napięcie może dojść nawet do 300V i więcej i wtedy zagra muzyka to na pierwotne transformatora pójdzie ogromny ładunek co może być zabójcze dla palnika. Dobrze myśle?

Proszę o przetłumaczenie mi tych kwestii.
    Pozdrawiam Paweł
  • Poziom 27  
    PawełS1717 napisał:

3.Czy takie podłączenie jest bezpieczne dla palnika? Ponieważ napięcie na kondensatorze w stroboskopie będzie rosnąć w tempie ustalonym przez potencjometr i będzie tak rosnąć a optotriak nie wyzwoli błysku to napięcie może dojść nawet do 300V i więcej i wtedy zagra muzyka to na pierwotne transformatora pójdzie ogromny ładunek co może być zabójcze dla palnika. Dobrze myśle?

Proszę o przetłumaczenie mi tych kwestii.
    Pozdrawiam Paweł

Palnik nie jest zasilany z transformatora zapłonowego tylko z kondensatorów, trafo zapłonowe ma za zadanie zjonizować gaz w palniku i może ono wynosić 5kV jak i 15kV. Nie masz sie co martwić o palnik , prędzej o trafo czy nie dostanie ono przebicia po podaniu takiego napięcia na uzwojenie pierwotne.
  • Poziom 17  
    Witam
    Dzięki za zainteresowanie tematem.
    Teraz już rozumiem jak działa układ, wymieniłem ten kondensator 1uF był na 100v to dałem na 250v. Czy mógłby ktoś udzielić odpowiedzi na moje 1 pytanie?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Kondensator daj na 400V bo z tego co wiem to jak nie bedzie basu to naładuje sie on do ok 310V. Co do 1go pytania to tak ma być i po to są potencjometry żeby wyregulowaqć układ tak aby reagował na bas a nie wzbudzał sie byle dźwiękiem.