Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestawik stereo na Dzień Kobiet (prezent dla ukochanej)

czisi 08 Mar 2008 23:51 4480 11
  • Zestawik stereo na Dzień Kobiet (prezent dla ukochanej)
    Witam jako ,że mamy dzisiaj takie świeęo to ja sie pochwale moim prezentem dla ukochanej.

Założenia
    Budowa zestawu stereo do różnego rodzaju muzyki . Priorytetem była prosta obsługa co ograniczało sie do ON/OFF i to chyba wszystko:) prezent jest dla osoby która wogóle nie zwraca uwagi na jakość muzyki i nie lubi ani tego przepięknego głębokiego basu ani wysokich tonów które powodują prostowanie zwojów mózgowych:D
    Zestaw miał grać i zastąpić zwykłe głośniki komputerowe.

Głośniki:

przetworniki jakie zastosowałem to nisko-śrdniotonowy dibelsi C80c4 8Ω wysokotonowy Pro-sonic 8Ω .Dibelsi walały sie gdzieś w piwnicy a wysokotonowe kupiłem za 11 zł sztuka (i tu macie odpowiedz gdzie jest jeden z nich tak właśnie w REKLAMACJI )

Obudowa:

Zbudowana z płyty meblowej , kolor sosna miodowa:) zbijana za pomocą kołków dodatkowo sklejana wikolem i uszczelniona akrylem od środka. Zwrotnicy raczej nie będzie jedynie kondensator do zabespieczenia wysokotonowca.

Zestawik stereo na Dzień Kobiet (prezent dla ukochanej)Zestawik stereo na Dzień Kobiet (prezent dla ukochanej)Zestawik stereo na Dzień Kobiet (prezent dla ukochanej)

--------------

Wzmacniacz

standardowe końcówki TDA 7294 zasilane z trafa 450W 2x28V 8.3A (przynajmniej na razie bo szkoda go trochę na takie końcówki jak będzie taka potrzeba to go wymienię na jakieś mniejsze) + 4x 4700uF 63V. Trafo zabezpieczone układem miekiego startu. drugi transformator ts6/21 do zasilania wentylatora i podświetlania wskaźników. Przedwzmacniacza ani korektora nie daje bo jest kompletnie zbędny w tym przypadku.

Obudowa

Dawcą była oczywiście Tosca 303 w stanie kompletnego rozpadu i stary magnetowid front to wzmacniacz brand (jakaś eksportowa wersja unitry) kompletnie przebudowany do przyjęcia wskaźników wysterowania .

Zestawik stereo na Dzień Kobiet (prezent dla ukochanej)

--------------
    Plany

Jak już wspommniałem kondensator ewentualnie jakiś mini filtr górnoprzepóstowy do głośników wysokotonowych i wycięcie BR z tyłu obudowy + wygłuszenie . Co do wznacniacza to oczywiście musze go poskładać do końca:) , może się jeszcze pokusze o czujnik temp na radiatorach do sterowania chłodzeniem . Front wymaga jeszcze dużo szlifowania i szpachlowania na koniec przyjdzie kolor czarny mat i szpiczaste nóżki polerowane na błysk.No chyba że moja ukochanej sie odmieni to znajde miejsce w obudowie na mostek tda7294 do jakiegoś suba ale narazie sie nie zapowiada.

Realizacja

Całość budowałem naprawde długo tzn.na początku miał być projekt mojego pierwszego wzmacniacza potem robiłem jak mi sie nudziło jakoś 3 tygodnie temu podjołem decyzje że będzie to prezent na dzień kobiet i w tym czasie tez powstały głośniki . Skończe to wszystko w czasie jednego popołudnia moze nawet jutro jak mi sie uda to wrzuce fotki skończonego wzmaka i opisze jak wrażenia z odsłuchu

Fajne!
  • #2 09 Mar 2008 00:34
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

No dobór przetworników fatalny no, ale to wyjaśniłeś, więc się tego już nie czepiam szedłeś na wygląd…
    Tak, ale może to tak tylko na fotkach(malej rozdzielczości) widać, ale ja widzę tam małe nie dopasowanie tych płyt...
    Nie napisałeś, jakie wrażenia miała twoja ukochana... A to chyba tu najważniejsze.

• #3 09 Mar 2008 00:53
    czisi
    Poziom 11  

Co do przetworników to poszedłem po kosztach tak jak to było możliwe na głośniki wydałem 22zł (niema sie co spodziewać luksusów ) a pozatym uważam że niema sensu wydawać pieniędzy na niepotrzebne rzeczy .
    Głośniki mają po prosu grać nic wiecej sie nikt po nich nie spodziewa a ja stwierdziła moja "ładnie wyglądają te czubeczki w środku" jak skończe wzmacniacz to opisze jak wrażenia z odsłuchu .

a tak PS to nie polecam tych głośników wysokotonowych nawet jak ktoś je kupuje tylko dla sztuki jeden był nie skręcony jak trzeba i przy każdym ruchu membramy drugiego głośnika wydawał strasznie dziwne dzwięki a drugi sie spierniczył po 3 minutach ;/ teraz wiem że trzeba bylo wziąść GDW 9/70/1 za 6 zł:/

• #4 10 Mar 2008 08:56
    MichagM
    Poziom 12  

Do joy_pl
    Daj mu spokój bo on jeszcze nie skończył konstrukcje do końca a dopiero możesz dyskutowś , a jeśli o dibeisi to wcale nie są złe przetworniki na taką cene aż ładnie grają .

• #5 10 Mar 2008 09:16
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

Witam.

Czy te kolumny stoją bezpośrednio podłodze, czy mają one nóżki.

• #6 10 Mar 2008 13:41
    joy_pl

:arrow: MichagM
    Nie no do głośników ja sie nie czepiam...
    Bo konstruktor miał inne założenia ale obudowy wyglądają na skończone...
    Może przydały by sie jakieś fotki o większej rozdzielczości?

• #7 10 Mar 2008 18:15
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

STX 14 50 4 SS + jakaś kopułka byle nie dibeisi prosonic czy alpierd. I jest to godne tych 7294, do tego zasilić dodatkowo 2x7294 w mostku na co pozwoli to 450W trafo i wpakować to suba na STX 22 120 8 SS. I jest ok zestaw grający. Też tylko on/off i głośność - proste.

• #8 10 Mar 2008 19:26
    joy_pl

:arrow: Bartery
    Sory, ale ty chyba jesteś nie poważny, po co wydawać kasę na jakieś tam głośniki skoro już leżą jakieś głośniki w domu?? To się mija z celem jak Ziemia z Księżycem.
    Za samą przesyłkę zapłaciłby więcej niż wydał na jedną kolumnę…

Dodano po 5 [minuty]:

Ps. Nie rozumie w tym dziale jak ktoś da głośniki inne niż stx (albo z wyższej pułki) to od razu są odpowiedzi typu „wywal te głośniki” „mogłeś dać stx’a” często to jest prawda, ale prawie w żadnym przypadku nie jest to potwierdzone doświadczeniem…

• #9 10 Mar 2008 19:27
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

No name głośniki, bez TS i wogóle, a te STX to minimum przyzwoitości.

• #10 10 Mar 2008 19:31
    joy_pl

Powiem tylko tak przeczytaj wszystkie posty i zastanów się o co mi chodziło jeśli nie zrozumiesz to przeczytaj wszystkie posty jeszcze raz ...... aż do skutku...

• #11 10 Mar 2008 19:51
    cool_as_ice
    Poziom 15  

zawsze takie noname'y bez TS'a można wpakować w closed w koncu w wiekszosci przypadkow posauja pod taka obudowe a nie "na chama" walczyć z "BassRurką"
    a co do kolumienek to nawet fajne i napewno zagrają lepiej niż te od komputera...
    a co do dibeisi to znowu nie są takie straszne, może i gorsze od stx ale jak ktoś ich nie katuje to sprawują się dobrze w porównaniu do ceny (oczywiście to jest moja subiektywna ocena)

• #12 11 Mar 2008 13:40
    przemo-lukas

.Kolego, głośniki walały się w piwnicy, ale skądś się one tam wzięły. Kupiłeś? Tweetery to też totalna kaszana. Zresztą z doświadczenia to wiesz. :D
    Miałem okazję pomierzyć głośniki pokroju tu zastosowanych i powiem, że znalezienie pary o tych samych parametrach to cud. O doświadczeniu coś wspomniałeś. Więc powiem, że kond to nie "zabezpieczenie" tweetera a najprostszy filtr górnoprzepustowy (pierwszy rząd - 6dB?okt). Przy konstrukcjach 2 drożnych, gdzie cięcia mamy w paśmie, na które nasz słuch jest wrażliwy, to osie głośników powinny być jak najblirzej siebie. Przecież nie wytłumaczysz mi w racjonalny sposób, dla czego zrobiłeś tak duży odstęp pomiędzy midwooferem a tweeterem. :idea:
    Zresztą za dwa ARZ 660x zapłaciłbyś nie wiele więcej, robiąc na nich horna nie zubożyłbyś się aż tak nadto, tym bardzie, że to dla "ukochanej".
    Przecież można zrobić tanią konstrukcję, ale żeby to miało "ręce i nogi". Chociażby na jakiś szerokopasmowych z telewizora. :idea: Zrobić LT pomierzyć i ewentualnie z czasem zastosować filtrację RLC.
    Tłumaczenie niskimi kosztami takiej konstrukcji jest nie co nie na miejscu

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME