Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sposob na wytarta oske bebna???

fiLEM0Nik 06 Sty 2004 11:38 3737 28
  • #1 06 Sty 2004 11:38
    fiLEM0Nik
    Poziom 14  

witam,ciekawi mnie czy ktos ma jakis pomysl na naprawe wytartej oski bebna w pralce
    geneza uszkodzenia ;) :lozysko(pierwsze od strony bebna) zalane woda i stanelo ale wlasciciel sie nie poddal i pral dalej mimo ze jak twierdzil "czasem pisnelo". po jakims czasie tego piskania wyrobila sie oska w miejscu lozyska,wymiana samego lozyska nic nie da bo pewnie bedzie chodzilo jak bez amortyzatorow. moze jakis super klej?

• #2 06 Sty 2004 14:17
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Hej
    Wymontuj bęben i zawieź do tokarza który ma odpowiednio dużą tokarkę i będzie chciał się trochę "pobawić", ja od długiego czasu nie wymieniam bębnów tylko naprawiam i nie ma żadnych reklamacji :) [wyjątek to ardo serii TL niestety]

• #3 07 Sty 2004 07:28
    oliwagdansk
    Poziom 12  

nadaje sie na zlom

• #4 07 Sty 2004 07:35
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jak napisał"elektryk 2000" można spróbować przetoczyć ośkę i dobrać inne łożysko.Ale nie wiem czy to jest opłacalne.

• #5 07 Sty 2004 07:38
    fiLEM0Nik
    Poziom 14  

dziekuje za podpowiedzi,sprobuje z tym tokarzem,rozumiem ze trzeba zebrac troche i tulejke dotoczyc,bede robil to doswiadczalnie bo pralke mam juz w prezencie ;)
    pozdrawiam

• #6 07 Sty 2004 12:34
    elektryk2000

hefid napisał:
    Jak napisał"elektryk 2000" można spróbować przetoczyć ośkę i dobrać inne łożysko.Ale nie wiem czy to jest opłacalne.

Hej
    Nie myślałem o dobieraniu innego łożyska, "mój" tokarz naspawuje ośkę po czym toczy ją do pierwotnego wymiaru. Koszt 30 PLN :D

• #7 07 Sty 2004 15:56
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Cieszę się, że mozna gdzieś znależć takiego taniego tokarza. Bo w Warszawie to jest problem. A sposób jest rzeczywiście bardzo dobry.

• #8 08 Sty 2004 17:26
    zayzayer
    Specjalista AGD

Kurde! Ja Ci wierzę, ale nie pozwala mi to spokojnie pójść na piwo.
    Za co tokarz łapie oś? Za mniejszą średnicę, za większą, a może za bęben :D Jężeli ją podpiera, to jak? Zagiełes mnie jak małego chlapca.

• #9 08 Sty 2004 23:12
    DonRomano
    Poziom 33  

He He innym sprawdzonym sposobem jest napunktowanie ośki punkt przy punkcie Zwiększa to trochę średnice średnicę ale ma niestety pewne uboczne skutki.
    Niemniej jednak nic nie kosztuje i można się pobawić.

• #10 09 Sty 2004 00:45
    elektryk2000

:arrow: zayzayer
    Nie przyglądałem się jak on to robi, ale sam kiedyś toczyłem różne drobiazgi i rozumiem Twoje "podejrzenia" czy wątpliwości -jak wolisz. Wiadomo że trzeba za coś "złapać" krzyżak z jednej strony i podeprzeć z drugiej. Dlatego gość zażyczył sobie abym dostarczał mu sam krzyżak (bez bębna) -ale mając na uwadze taką cenę naprawy (30 PLN) jestem skłonny pobawić się w odkręcenie czy rozwiercenie nitów i ponowne poskładanie. Tak jak powiedziałem na początku nie widziałem jak i w jakiej kolejności to robi ale myślę że na początku mocuje krzyżak w tokarce za pierścień "od simmeringu" i nawierca otwór po drugiej stronie koła pasowego. Tym sposobem krzyżak będzie miał podparcie z obu stron i jest gotowy do obróbki.
    Jeszcze jakieś pytanko?

PS
    Zimnego piwka na wieczór :lol:

• #11 09 Sty 2004 07:46
    fiLEM0Nik
    Poziom 14  

hej,no wlasnie te nity,to wszystko z kwasiaka i zgrzewane,trzeba chyba stalowe nity do poskladania tego po wszystkim?.....widze ze to grobsza sprawa z tym bebnem
    slyszalem o takim kleju chester-metal podobno uzywa sie go do takich wlasnie rzeczy jak wypelniane uszkodzonych walow ale nie moge go namierzyc,coz.....chyba cos musze popsuc zeby cos naprawic a przynajmniej sie nauczyc ;) brrrrr.....tylko samo wyciaganie bebna mnie troche oslabia hehehe;)
    pozdrowionka

• #12 09 Sty 2004 11:43
    elektryk2000

Tak, nie dość że z kwasiaka to jeszcze twarde... Nie musisz nitować, to jest trochę kłopotliwe - możesz dopasować śruby, byle były ocynkowane. Co do tego kleju to daj sobie spokój bo nigdy nie ustawisz osi na środku.

• #13 09 Sty 2004 19:27
    teges

Poziom 21  

Nie wiem o jaką pralkę chodzi ale przypuszczam że o PS 663 lub pokrewne ponadto napisz czy już ściągnołeś krzyżak bq ja w swojej bardzo długiej karierze naprawiacza pralek nie spotkałem się z wydartą ośką pod przednim łożyskiem na ogół to łożysko się rozpada i póżniej jest trochę ciężko przeciąć i zdjąć ją z ośki.Jeśli jednak tak się stało to radzę ci napunktować w tym miejscu ośkę i spróbować ją po prostu ocynować,użyj do tego celu lutownicy dużej mocy.Chcę ci także przy okazji tej naprawy zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół a mianowicie na stan tulejki mosiężnej po której chodzi simering jeśli są na niej rowyki to należy je zeszlifować bardzo drobnym płótnem ściernym i wypolerować.Na koniec jeszcze jedna uwaga przy wbijaniu simeringu w krzyżak, nie wijaj go do końca aby warga uszczelniająca nie trafiła na to samo miejsce co poprzednio.Cześć życzę powodzenia.

• #14 10 Sty 2004 19:37
    oliwagdansk
    Poziom 12  

gratuluje uporu z naprawa oski jezeli to tobisz dla siebie to jest ok ale to jest ryzykowana naprawa zajakisz czas moze cos innego padnac. nalepiej znaleac taki sam bemben i nie ma problemu

• #15 10 Sty 2004 19:37
    oliwagdansk
    Poziom 12  

gratuluje uporu z naprawa oski jezeli to tobisz dla siebie to jest ok ale to jest ryzykowana naprawa zajakisz czas moze cos innego padnac. nalepiej znaleac taki sam bemben i nie ma problemu

• #16 10 Sty 2004 22:04
    elektryk2000

oliwagdansk napisał:

Ta naprawa nie jest ryzykowna, tak jak napisałem nie miałem jeszcze żadnej reklamacji po tego typu naprawie. Powiem więcej - po takiej naprawie bęben nie ma prawa do takiej samej awarii bo poprosiłem tokarza aby zostawił odrobinę większą średnicę pod łożysko. Co prawda muszę bęben lekko wciągać za pomocą śruby i odpowiednich tulejek ale liczy się efekt.
    ...A jak padnie cos innego to dla mnie chyba dobrze :lol:

• #17 12 Sty 2004 08:20
    fiLEM0Nik
    Poziom 14  

ta nieszczesna pralka to siemens,calkiem fajna dlatego mi na niej zalezy,fakt ze tez sie spotkalem pierwszy raz z takim uszkodzeniem(przynajmniej z takimi rozmiarami,ubylo kolo 1 mm na srednicy),zaczalem sie przygladac innym pralkom i badac je na dotyk i musze przyznac ze 90% ma luzy na osce choc wiadomo nie takie duze jak ta moja,z czego wniosek ze po przekroczeniu pewnej tolerancji zaczynaja sie problemy a do jakiejs granicy jest ok.naprawe zaczalem od nalozenia takiej tulejki z blaszki stalowej(akurat znalazlem idealna;)) beben naciagnolem wlasnie za pomoca tulejek i innych dziwnych przedmiotow;) i dziala! choc nie wiadomo jak dlugo,zobaczymy,przy okazji okazalo sie ze gosc wymienil amortyzatory z takich powietrznych(takie sa w siemensach oryginalnie) na olejowe chyba twardsze troche i pewnie to pomoglo wyklepac oske.dzieki za wszystkie podpowiedzi,trzeba przyznac ze naprawa tego typu uszkodzen wymaga troche zachodu i jest chyba najpowazniejsza awaria pralki jaka mozna sobie wymyslec;)
    pozdrawiam

• #18 13 Sty 2004 23:57
    walo
    Poziom 13  

na twoim miejscu spróbowałbym tego sposobu z napunktowaniem ośki ja to testowałem i jest raczej wporządku pod warunkiem ze oska jest w miare równomiernie wytarta a z klejami daj sobie spokój.Pozdrawiam

• #19 14 Sty 2004 08:38
    Mirek Kaszowski
    Poziom 24  

Do tegesa
    Może wiesz kolego jaka dokładnie powinna być średnica zewnętrzna nowej tuleii mosiężnej współpracującej z simeringiem w pralce PS 663. Proszę o pilną odpowiedż.

• #21 14 Sty 2004 10:25
    Mirek Kaszowski
    Poziom 24  

Do zayzayer
    Chodzi mi o dolną i górną tolerancję tego fi 30 i czy wykonując nową tuleję można górną tolerancję podnieść np. o 0,1 mm co może podnieść trwałość szczelności komory łożyskowej. Jenocześnie proszę "tegesa" o radę na powyższy temat. Z góry dziękuję.

• #22 14 Sty 2004 10:44
    zayzayer
    Specjalista AGD

Można. Tylko po co? Wewnętrzna średnica uszczelki
    obliczona jest na 30. Zmnieszenie jej , jak i zwiększenie skraca żywotność uszczelnienia. Oczywiście jakieś tam +/- 0.1 nie ma znaczenia. Najważniejsze jest zachowanie idealnej osiowości.

• #23 14 Sty 2004 10:46
    39006
    Usunięty  
  • #24 14 Sty 2004 10:57
    Mirek Kaszowski
    Poziom 24  

Czy ktoś może podać fabryczne tolerancje tego fi 30?

• #25 14 Sty 2004 11:27
    39006
    Usunięty  
  • #26 14 Sty 2004 11:40
    zayzayer
    Specjalista AGD

Tolerancja dla wałków pod simmer jest h11.
    Dla wałków fi 18 do 30 wynosi: 0 +0.13,
    a dla średnic 30 do 50 wynosi: 0 +0.16

• #27 14 Sty 2004 18:35
    latanmp
    Poziom 11  

Można napawać w prostszy sposób oś (bez udziału tokarza i bez demontowania jej od bębna), zwykłą spawarką elektryczną (domową). Wystarczy porobić takie „chrosty” starając się je rozmieścić symetrycznie. Potem nakładając łożysko lekko je wbijać i spiłowywać odciśnięte na napawaniu powierzchnie. Nie trwa to długo, a efekt jest pewny. Punktowanie zdaje egzamin jedynie przy niewielkim wytarciu osi i dość szybko się zuzywa.

• #28 15 Sty 2004 00:30
    axxx
    Specjalista AGD

25 lat temu mialem wiatke i bylem zmuszony zregenerowac oske,poniwaz wada fabryczna tych pralek byly zbyt ciasno nabite lozyska w krzyzaku na co musisz zwrocic uwage,zeby sytuacja po regeneracji sie nie powtorzyla!!! dla siebie warto jest zrobic z napawaniem ostroznie bo w poblizu znajduje sie tuleja mosiezna po ktorej chodzi uszczzelniacz

• #29 15 Sty 2004 09:18
    Mirek Kaszowski
    Poziom 24  

Dziękuję kolegom za obszerne informacje na temat tulei mosiężnej w pralce PS 663.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson