Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z uruchomieniem `Zegara Wtórnego` .

Zlata_n 09 Mar 2008 12:38 12103 30
  • #1 09 Mar 2008 12:38
    Zlata_n
    Poziom 14  

Witam. Chcialem wam pokazac stary zegar, który przypadkowo znalazlem i nie wiem dlaczego ale spodobal mi sie i postanowilem go uruchomic.Problem tylko w tym ze chyba nie do konca wiem jak to zrobic.:cry:
    Mianowicie na zegarze (dokladnie jego czesci mechanicznej) jest blaszka na ktorej napisane jest 24V= Symbol ten oznacza `PRĄD STALY`:idea:
    Podlączylem go pod zasilacz 24V i mechanizm tylko raz drgnąl tzn przeskoczyl i koniec. Zamieniając plus/ z minusem/ zegar skacze drugi raz i tak ponownie. Z tego zjawiska chyba wynika ze jednak mechanizm potrzebuje napiecia `ZMIENNEGO`. Podlączylem go pod zmienne ale tylko 17V bo tyle mialem. I nic...zegar nawet nie drgnie. Mam wrazenie ze mechanizm jest dobry i da sie go `OZYWIC` tylko jak :?::?::?:

Ponizej zamieszczam fotki zegara (jego czesci mechaniczej) :arrow:

Zegar pochodzi z Poznania i ma juz 43 lata. Prawdobodobnie byl uzywana na dworcu kolejowym :D

Jesli ktos widzial kiedys taki zegar lub ma pomysl jak go uruchomic to prosze o komentarze i pomoc :D
    Z góry dziekuje :D

0 29
  • #2 09 Mar 2008 12:50
    Stefan_2000
    Poziom 18  

Cytat:
    Podlączylem go pod zasilacz 24V i mechanizm tylko raz drgnąl tzn przeskoczyl i koniec.

A to nie jest tak, że taki zegar dostaje impuls napięcia od zegara "matki" co pewien stały czas, np. co minutę? i wtedy przeskakuje o tą minute?

pozdrawiam

0
  • #3 09 Mar 2008 13:09
    Zlata_n
    Poziom 14  

Dzieki za info. Tak tez wlasnie cos mi switalo o jakims zadajniku do tego ale mam tylko to. Teraz pytanie jak zrobic taki zegar matke (albo cos co bedzie podawac impuls co sekunde 24V= ze zmianą polaryzacji...) Zalezy mi na uruchomieniu tego zegara....

Macie moze jakies projekty albo schematy tegiego urządzenia ?

0
  • #4 09 Mar 2008 17:56
    oj
    Poziom 42  

Z opisu wynika, że jest to mechanizm sekundowy (a dokładnie 0,5Hz) - ale czy na pewno a nie minutowy.

Dopiero od tego zależy jak to rozwiązać stronę elektroniczną

0
  • #5 09 Mar 2008 18:52
    Zlata_n
    Poziom 14  

Z tego co sie dowiedzialem do tej pory to potrzebuje Zegar `Matke` który steruje czyms takim (dokladnie nazywa sie to Urządzenie Translacji Zegarowej z Zegarem Sterującym
    Opis takiego urzadzenia mozna znalezc tutaj:
    http://www.kzl.pl/index.php?ord=3&id=of&cid=227&gid=3&oid=241

Jednak nie mam zamiaru kupowac nowej takiej maszyny? Czy daloby rade zrobic takie Urzadzenie Translujące albo cos podobnego zeby to dzialalo ?

Prosze o komenatrze i jakies pomysly.

0
  • #6 09 Mar 2008 18:57
    neo_dc
    Poziom 32  

Co się dzieje jak podasz po sobie 2 impulsy bez zmiany biegunowości ?

Jeśli działa to możesz ne555 + tranzystor lub jakiekolwiek coś co daje potrzebne impulsy :)

0
  • #7 16 Mar 2008 12:14
    Zlata_n
    Poziom 14  

Ma ktos jakis pomysl z ukladem NE555 ??

Prosze o pomoc bo nie znam sie dobrze na tym ukladzie czasowym...

0
  • #8 16 Mar 2008 12:37
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Czy to jest zegar sekundowy (ma wskazówkę sekundową) czy minutowy ?

Do powyższego układu trzeba doprowadzić impulsy minutowe lub sekundowe (tam gdzie napisano IMPULSY) o poziomach CMOS 12V z zegara zewnętrznego.

Zegary tego typu są sterowane bipolarnie impulsami 24V co sekundę lub minutę. W powyższym układzie zmianę polaryzacji uzyskano przez ładowanie lub rozładowanie kondensatora wyjściowego C1.
    Ponieważ polaryzacja musi się zmieniać co drugi impuls, zastosowano dzielnik przez 2 na połówce układu 4013 (CD4013, HEF4013, itp)

Przyciski S1 i S2 zmieniają stan przerzutnika U1A i pozwalają na podganianie ręczne zegara (należy je naciskać naprzemiennie).

Miałem okazję sprawdzać tę metodę sterowania na takim zegarze (minutowym), rozładowanie 470uF naładowanego do 24V już wystarcza do uzyskania przeskoku (w razie czego można zwiększyć C1).
    Dla zegara sekundowego trzeba zmniejszyć C1 (dobrać eksperymentalnie).

0
  • #9 16 Mar 2008 12:54
    trebuch1
    Poziom 24  

Ten zegar wtórny wymaga sterowania ok. jednosekundowymi impulsami stałymi 24V naprzemian dodatnie i ujemne.
    Kiedyś sterowały nimi przekazniki zainstalowane w "matce".
    Mozesz spróbowac sterować mostkiem H. Zrób ograniczenie prądowe
    aby mostek się nie spalił na skutek przypadkowego zwarcia.
    Do mostka H konieczna jest logika (np na TTL lub CMOS).

0
  • #10 19 Mar 2008 01:12
    Zlata_n
    Poziom 14  

No wlasnie ja potrzebuje sekundowych impulsow.
    bardzo dziekuje za pomoc, opis i schemat Pawle Es., ale nie rozumiem skad mam wziasc te impulsy o poziomach CMOS 12V z zegara zewnetrznego ?? :|

A co do Pana trebuch1 to masz moze jakis schemat albo opis tego mostka H ? i czy moglbys cos wiecej na temat jakies logiki zastosowac...

0
  • #12 19 Mar 2008 16:31
    Zlata_n
    Poziom 14  

Mam jeszcze pytanie do Pawla Es. czy masz moze schemat plytki drukowanej do takiego ukladu albo podac zrodlo takiego ukladu i czy to bedzie lepszy od Mostka H ... nie znam sie dokladnie na taakich rzeczach wiec prosze o pomoc ...

0
  • #14 19 Mar 2008 17:41
    Zlata_n
    Poziom 14  

Hmm postaram sie to jakos poukladac bo lekki metlik ...

Czyli mam uklad od Pana Pawla Es. i w miejscu gdzie trzeba podac impulsy sterujące ( podlaczam uklad od Pana `oj` CD4521 a Mostkiem H bede sterowal zamiast C1, wiec mostek bezposrednio połaczony z cewką zegara ....?

Czy to bedzie chodzic ? mam zamiar sie za to wziasc (jakies plytki schematy) Czy moglby ktos mi w tym pomoc kto sie lepiej zna ... Z góry Dziekuje

0
  • #16 19 Mar 2008 21:31
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Przy 24V dość trudno będzie upalić cewkę zegara, na zmierzonym egzemplarzu zegara minutowego jaki mam u siebie, cewka ma dla prądu stałego 2.6kΩ. Czyli zegar pobiera w stanie ustalonym (przy 24V) 9.2 mA.

0
  • #17 20 Mar 2008 16:30
    Zlata_n
    Poziom 14  

Jest jeszcze jeden maly problem ze schemat MOSTKA H:?: nie wiem dokladnie jak go wlaczyc w ten moj uklad (sa 3 wyprowadzenia VCC, OUT i CONTROL) VCC (lacze 1-zasilanie24V) (2-mase) ale dalej nie wiem na CONTROL 1podaje wyjscie z diod ?? zamiast Kondensatora C1 ? i OUTem 1 ? wychodze na cewke ? :) Prosze o pomoc ;)

Odp. do Pawła Es.
    Zegar przeskakuje mi nawet juz przy 17V=

0
  • #18 20 Mar 2008 16:37
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Rezystancja cewki, może tez wynosić i 2.6kΩ (mam tyle w jednym egzemplarzu zegara)

W układzie zterowania zegara nie trzeba używać tranzystorów dużej ani średniej mocy, bo prąd potrzebny do wykonania skoku wskazówek wynosi max. 10 mA.

Spróbuj z zasilaczem regulowanym i zobacz przy jakim napięciu przeskakuje twój egzemplarz zegara i dodaj ze 2V do tej wartości dla pewności. Prawdopodobnie możesz zasilać układ z mniej niż 24V. Poeksperymentuj.

0
  • #19 20 Mar 2008 17:38
    Zlata_n
    Poziom 14  

Jest jeszcze jeden maly problem ze schemat MOSTKA H nie wiem dokladnie jak go wlaczyc w ten moj uklad (sa 3 wyprowadzenia VCC, OUT i CONTROL) VCC (lacze 1-zasilanie24V) (2-mase) ale dalej nie wiem na CONTROL 1podaje wyjscie z diod ?? zamiast Kondensatora C1 ? i OUTem 1 ? wychodze na cewke ? Prosze o pomoc

Odp. do Pawła Es.
    Zegar przeskakuje mi nawet juz przy 17V=

0
  • #20 15 Kwi 2008 01:06
    Zlata_n
    Poziom 14  

Po dlugim szukaniach i ogledzinach schematow, zrobilem schemat {(mianowicie połączylem układ NE555 + Mostek H czyli (tzn układ ukrzyzowy)} Prosilbym o sprawdzenie poprawnosci ukladu

0
  • #21 15 Kwi 2008 12:05
    qrdel
    Poziom 28  

O ile pamiętam w serii układów cyfrowych jest dzielnik który z kwarca "zegarkowego" robi 1 Hz, prawie dedykowany do tego zadania.
    Trzeba tylko podzielić przez 60 i impulsem zerującym napędzać stopień wyjściowy.

0
  • #22 15 Kwi 2008 13:59
    Zlata_n
    Poziom 14  

Czyli ten uklad jest zły ??
    Nie jestem obtrzaskany w ukladach cyfrowych i nie znam takiego dzielnika :(

Qrdel, jesli bylbys taki wdzieczny i bardziej opisal ten uklad i moze wrzucil jakis schemat...

Dzieki za pomoc. ;)

0
  • Pomocny post
    #23 15 Kwi 2008 17:06
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

1. Układ 555 pracuje tylko do 16V

2. Układ 555 nie ma symetrii napięcia wyjściowego:

- dla stanu niskiego daje ok. 0V
    - dla stanu wysokiego daje Ucc-1.5V

3. Nie ma potrzeby użycia takich mocnych tranzystorów, bo zegar przy 24V pobiera maks. 10 mA (a zwykle 6-8 mA) w czasie impulsu.

Układ można zrobić na wzmiacniaczu podwójnym LM358 (odpada problem z polaryzacją tranzystorów i możliwość włączenia się obu tranzystorów w gałęzi).

Przerzutnik U3B steruje dwoma wzmacniaczami (pracującymi jako komparatory) przez układy różniczkujące określające czas trwania impulsu na 1 sekundę.

Generator impulsów 2Hz możesz zrobić na układzie 4060 i kwarcu 32768Hz

http://www.fairchildsemi.com/ds/CD/CD4060BC.pdf

Dla zegara sekundowego musisz podzielić je jeszcze przez 2 (na tym niewykorzystanym przerzutniku CD4013) i zmniejszyć C3 i C4 do 220nF

Dla zegara minutowego trzeba wykonać dzielnik przez 60 (np. 2*CD4017 - uproszczone skracanie cyklu liczenia)+ podział przez 2 (jak wyżej)

0
  • #24 15 Kwi 2008 19:02
    Zlata_n
    Poziom 14  

Dziekuje Pawle eS. Napisales same konkrety. Postaram sie cos skonstruowac z tego układu.
    Mam tylko pytanie jak zrobic ten dzielnik przez 2 na drugim nie wykorzystanym CD4013? z reszta sobie chyba poradze.
    Prosilbym jeszcze o schemat tego generatora impulsow 2Hz, bo nigdy jeszcze generatorow nie robilem. Przepraszam za ta "leniwosc" ale jestem poczatkujący...

0
  • #25 17 Kwi 2008 22:41
    Zlata_n
    Poziom 14  

Generator impulsu 1Hz bede mial z tego projektu...

i generator podebne pod ten schemat Pawła Es.

Teraz jest na etapie połaczenia tego, i zrobiena płytki w Eaglu ;P ;)

0
  • #26 18 Kwi 2008 01:54
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Uruchom układ na początku na płytce uniwersalnej, by sprawdzić czy wszystko działa tak jak chcesz.

A ten twój zegar jest sekundowy (ma wskazówkę sekundową ?) czy
    minutowy ?

0
  • #27 18 Kwi 2008 15:13
    Zlata_n
    Poziom 14  

No oczywiscie ze uruchomie na uniwersalnej ;P rozpedzilem sie w pisaniu ;P ;)

Zegar posiada wskazowke minutową.

0
  • #28 18 Kwi 2008 17:32
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

To musisz jeszcze dać dzielnik przez 60 np. na dwóch licznikach 4017

0
  • #29 18 Kwi 2008 23:31
    Zlata_n
    Poziom 14  

Mam prośbe z tym licznikiem przez 60 bo nie wiem jak go zrobic ...

0