Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Martwy pixel na monitorze-czy może się pojawić po 2-latach?

09 Mar 2008 13:45 13125 14
 • Poziom 16  
  Witam.
  Czy na monitorze LCD (model Samsung 193 P Plus) może się pojawić martwy pixel po 2-latach użytkowania? Pytam, ponieważ z tego co słyszałem i czytałem martwe pixele, lub subpixele (pod warunkiem, że występują) pojawiają się na nowych monitorach po ich odpaleniu, natomiast nie słyszałem, żeby w czasie użytkowania sprzętu i przy założeniu, że ich nie było od nowości pojawiły się po jakimś czasie. Oczywiście abstrahuję tu od uderzenia o matryce LCD, lub innych uszkodzeń mechanicznych. Ja swój monitor mam w bardzo dobrym stanie i na powyższe uszkodzenia nie był narażony. Defekt ten wykryłem wczoraj podczas czyszczenia ekranu LCD. Najgorsze jest to, że ten martwy pixel pojawił się na środku matrycy i jak się domyślacie, stwarza to duży dyskomfort podczas pracy przy takim monitorze. Z tego co sprawdzałem na stronie Samsunga na matrycach tej firmy (klasa II panela) dopuszcza się maxymalnie 3 martwe pixele, więc o reklamacji (pomimo, że monitor mam cały czas na gwarancji) mogę niestety zapomnieć. :-(
  Czy ktoś z Was miał podobne doświadczenia, co ja? Jeżeli tak, to piszcie, w jaki sposób udało się Wam rozwiązać ten problem, o ile wogóle się udało. :-)
  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Tak, mogą i nie tylko na Samsungach ale na wszystkich markach.
  I nie tylko martwe pixele ale także innego rodzaju uszkodzenia np. dotline czy też V block.
  Matryca jest też tylko elementem sterowanym elektronicznie.
 • Pomocny post
  Poziom 2  
  Jest taka opcja zazwyczaj w ciągu pierwszych 3 miesięcy użytkowania pojawiają sie pierwsze jeśli już ale i po 2 latach mogą ;) [w Twoim przypadku]
  Jest kilka metod począwszy od fizycznych lub prostsze - softwarowe.Pierwsza polega na delikatny nakłucia martwego piksela ołówkiem - twardym.Jednak jest opcja że coś zrobi sie dokładnie i kolejne pixele tudzież subpixele ulegną "chwilowemu przepaleniu".II metoda prostsza - odpalasz program który wyświetlając różne kolory odblokowuje "zapchane".Napisz do mnie na pw to podam coś konkretnie bo teraz jestem troche zabiegany
  Pozdrawiam
 • Poziom 28  
  Zainteresowały mnie sposoby dezaktywacji martwych pikseli. Czy kolega mógłby opublikować większemu gronu?
 • Poziom 34  
  Przyłączył bym sie do tematu.
  Otóż posiadam monitor LCD Philips 190WV i po pewnym czasie użytkowania zauważyłem błędnie wyświetlany pixel. Jest on widoczny tylko na czarnym (ciemnym) tle jako czerwona kropka. Czy jest jakiś sposób na pozbycie sie go. ?? Prosił bym o pomysły, w miarę jasno wyjaśnione.
  Pozdrawiam Mleczyk89
 • Poziom 11  
  oczywiście, że mogę black doty pojawić się po dwóch latach..piksele są sterowane przez tranzystory w ciekłym krysztale. Przy uszkodzeniu tranzystora widzimy wypalony piksel.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Mleczyk89 napisał:
  Przyłączył bym sie do tematu.
  Otóż posiadam monitor LCD Philips 190WV i po pewnym czasie użytkowania zauważyłem błędnie wyświetlany pixel. Jest on widoczny tylko na czarnym (ciemnym) tle jako czerwona kropka. Czy jest jakiś sposób na pozbycie sie go. ?? Prosił bym o pomysły, w miarę jasno wyjaśnione.
  Pozdrawiam Mleczyk89

  na Twoim wyświetlaczu LCD pojawił się BRIGHT DOT. jest to wada matrycy LCD a można ją usunąć przy naprawie laserowej...:)
 • Poziom 34  
  A można by coś szerzej o tej naprawie. Czy gdzieś ja wykonują i czy jest ona opłacalna. W przypadku Philipsa nie jest raczej możliwością naprawa gwarancyjna, nawet słowa w umowie gwarancyjnej nie wspomnieli na temat bad i sub pixeli. Próbowałem tej metody powyżej co ustawia sie pole w którym szybko zmieniają sie kolory na pixelu i niby to pomoże, mi nie pomogło a te kolorki latały z 5 godzinek (w nocy).

  Pozdrawiam Mleczyk89
 • Poziom 35  
  Czy mozesz podać zródło do pobrania tego programu z kolorami.
 • Poziom 11  
  naprawa laserowa to nic innego jak odłączenie sterowania od świecącego sub piksela...czyli ze świecącego zrobią Ci wygaszony...
  a czy to się opłaca to pewnie tak...tylko, że w Polsce nie ma serwisu który by to robił.ja pracowałem w firmie, która się tym zajmowała tyle że ta farma jest z Hamburga:(
  Pozdrawiam heroes_o

  Dodano po 10 [minuty]:

  co do tego programu to wielka ściema!!! wypalone piksele to bardziej "mechaniczna" wada i nie można jej naprawić włączając jakiś program:)
  z ołówkiem to to też się nie da naprawić...prędzej matryca pęknie
  pozdrawiam heroes_o
 • Poziom 16  
  Odpowiedzi na powyższy temat związany z martwymi pixelami przewyższyły moje najśmielsze oczekiwania, jak go zakładałem. :-) Również sprawdzałem te programy do naprawy martwych pixeli, ale to lipa i pic na wodę - nic nie pomogły. To prawda, że martwe pixele, to wada mechaniczna, a nie sowtware'owa, więc moim zdaniem rozwiązaniem ma pozbycie się martwych pixeli może być tylko kupno nowego monitora, który będzie ich pozbawiony. :-)

  Dodano po 48 [sekundy]:

  Ale piszcie, jak macie jakieś pomysły. :-)

  Dodano po 17 [minuty]:

  Co do ostatniego zapytania, to z tego co ja wiem martwe pixele są po części wynikiem procesu produkcyjnego paneli LCD i jest to charakterystyczne, że się mogą pojawić od nowości.
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Witam,

  Odpowiadam na pierwotne pytanie od DAREK-2.

  Jeśli dobrze kojarzę monitor Samsunga 193P + jest sprzętem PREMIUM więć obowiązują go troszkę inne normy na uszkodzone piksele.
  Proszę sprawdzic pod tym kątem na stronach Samsunga.

  Tak z pamięci mogę przytoczyć, że dopuszczalny jest 1 wygaszony subpiksel a świecące nie śa dopuszczalne.

  Proszę się skontaktować z autoryzowanym serwisem Samsunga - powinni pomóc.

  Jeśli potrzebowałby Pan jakiegoś namiaru na taki serwis to proszę o kontakt.
 • Poziom 16  
  Witam ponownie.
  Niestety nie znalazłem na stronach Samsunga żadnego info odnośnie tego, że mój model monitora (Samsung 193P Plus) jest towarem Premium i obowiązują go inne normy reklamacyjne. Jest tam tylko info na temat norm dotyczących uszkodzonych pikseli w panelach LCD. Ale przyznam, że temat mnie zaciekawił, więc zadzwonię do serwisu Samsunga celem zapytania, jak to jest z tą gwarancją na mój model.
 • Poziom 16  
  Witam ponownie.
  Modele monitorów LCD firmy Samsung takie jak 173P+, a także 193P+ objęte są gwarancją ZeroBright Dot, czyli gwarancją braku jasnych pikseli w matrycy. Wadliwe jasne piksele (czerwone, zielone, niebieskie i białe) oznaczają piksele, które zawsze świecą, czyli są "włączone". Niniejsza gwarancja umożliwia wymianę lub naprawę produktu w ciągu 14 dni od daty zakupu.
  Martwy pixewl na monitorze jak był, tak nadal jest i tylko wymiana monitora na nowy go usunie, o ile na nowym sprzęcie też jakiegoś nie będzie. :-) Nie dzwoniłem do Samsunga, bo znalazłem na stronie tabelę norm martwych pikseli, w której ja się swobodnie mieszcze, więc nie mam podstaw do reklamacji.
  Dzięki za wszystkie odpowiedzi.