Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozpoznanie czujnika temperatury.

KJ 09 Mar 2008 21:14 3693 5
    KJ
    Level 31  
    Witam. Mam następujący problem mianowicie jest czujnik temperatury nieznanego rodzaju w jaki sposób bez demontażu sondy można zidentyfikować czy mamy do czynienia z termoparą termistorem czy może czujnikiem scalonym lub półprzewodnikowym ? Jeśli dobrze kombinuję termopara podłączona do multimetru na zakresie miliwoltomierza powinna w temperaturze pokojowej dawać jakieś napięcie natomiast na zakresie omomierza powinna stanowić praktycznie zwarcie. Termistor z kolei powinien wykazywać opór natomiast na zakresie mV powinno być zero ewentualnie szczątkowe napięcie wynikające z zakłóceń zbieranych przez przewody. Jak natomiast zachowa sie czujnik półprzewodnikowy?

Sprawa rozbija się o sprzeczkę z prowadzącym laboratorium na uczelni który twierdzi że termometr używany w jednym z doświadczeń ma czujnik termoparowy (pomiar temperatury w doświadczeniu jest w zakresie 10 do 30 stopni) wg. mnie termometr jest na PT100 albo czujniku scalonym. Zostałem z tego tytułu oblany i mam zamiar udowodnić swoja rację. Jeśli jest termopara no to trudno trzeba będzie odrobić ćwiczenie - niczego więcej nie ryzykuję.
    Quarz
    Level 43  
    KJ wrote:
    Witam. Mam następujący problem mianowicie jest czujnik temperatury nieznanego rodzaju w jaki sposób bez demontażu sondy można zidentyfikować czy mamy do czynienia z termoparą termistorem czy może czujnikiem scalonym lub półprzewodnikowym ? Jeśli dobrze kombinuję termopara podłączona do multimetru na zakresie miliwoltomierza powinna w temperaturze pokojowej dawać jakieś napięcie
    Będą to pojedyńcze (jeśli nie mniej - zależy od rodzaju termopary) mikrowolty.

KJ wrote:
    natomiast na zakresie omomierza powinna stanowić praktycznie zwarcie.
    Prawda, ale tylko w przypadku jeśli nie będzie w obwodzie termopary elektronicznego układu kompensacyjnego - offset "zimnych końców" termopary.

KJ wrote:
    Termistor z kolei powinien wykazywać opór natomiast na zakresie mV powinno być zero ewentualnie szczątkowe napięcie wynikające z zakłóceń zbieranych przez przewody.
    Prawda.

KJ wrote:
    Jak natomiast zachowa sie czujnik półprzewodnikowy?
    To pytanie nie do mnie... czujników póprzewodnikowych znam kilka rodzai... :D

KJ wrote:
    Sprawa rozbija się o sprzeczkę z prowadzącym laboratorium na uczelni który twierdzi że termometr używany w jednym z doświadczeń ma czujnik termoparowy (pomiar temperatury w doświadczeniu jest w zakresie 10 do 30 stopni) [szpetna sprawa, pewnie jest pewny swego... dop. Quarz] wg. mnie termometr jest na PT100 albo czujniku scalonym. Zostałem z tego tytułu oblany i mam zamiar udowodnić swoja rację. Jeśli jest termopara no to trudno trzeba będzie odrobić ćwiczenie - niczego więcej nie ryzykuję.
    Odpowiedzi, choć tylko prawdopodobnej, można by udzielić po znajomości wartości parametru wyjściowego tego czujnika, ale o tym nie napisałeś dotąd nic.
    darkonel
    Level 19  
    Witam. Jeśli to Pt100 to w temperaturze 0 °C ma mieć 100 Ω a w temp. 100 °C ma mieć około 138,5 Ω. Można zmierzyć omomierzem. Pozdrawiam
    KJ
    Level 31  
    Sonda jako taka ma postać rurki około 3mm średnicy długości 10cm z rurki wychodzi kabel zakończony BNC-kiem więc wątpię aby tam się zmieścił jakiś układ elektroniczny więc jeśli termopara to raczej goła. Co masz na myśli mówiąc parametr wyjściowy czujnika ? Nie znam żadnych jego parametrów.
    Quarz
    Level 43  
    KJ wrote:
    Sonda jako taka ma postać rurki około 3mm średnicy długości 10cm z rurki wychodzi kabel zakończony BNC-kiem więc wątpię aby tam się zmieścił jakiś układ elektroniczny więc jeśli termopara to raczej goła.
    To do jakiego przetwornika, wizualizującego (albo i nie) wartość mierzonej temperatury, jest to złącze BNC wetknięte?

KJ wrote:
    Co masz na myśli mówiąc parametr wyjściowy czujnika ? Nie znam żadnych jego parametrów.
    Patrz wyżej.
    Mariusz Ch.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

Na 100% odpada termopara. Zastosowanie złącza BNC pociąga za sobą stosowanie kabla RG-58 lub podobnego. Sygnału z termopary nie można w ten sposób wyprowadzić chyba, że zastosujemy elektroniczną kompensację zimnych końców. Całość jednoznacznie wskazuje na czujki oporowe a nie generacyjne. Może to być PT 100, PT 1000, NI 100, CU 100 lub z półprzewodników: termistor NTC, PTC i czujka KTY81, 82, 83, 84, 85.
    Średnica 3mm ogranicza wybór do PT lub termistora.

Pzdr.