Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozpoznanie czujnika temperatury.

09 Mar 2008 21:14 3240 5
 • Poziom 31  
  Witam. Mam następujący problem mianowicie jest czujnik temperatury nieznanego rodzaju w jaki sposób bez demontażu sondy można zidentyfikować czy mamy do czynienia z termoparą termistorem czy może czujnikiem scalonym lub półprzewodnikowym ? Jeśli dobrze kombinuję termopara podłączona do multimetru na zakresie miliwoltomierza powinna w temperaturze pokojowej dawać jakieś napięcie natomiast na zakresie omomierza powinna stanowić praktycznie zwarcie. Termistor z kolei powinien wykazywać opór natomiast na zakresie mV powinno być zero ewentualnie szczątkowe napięcie wynikające z zakłóceń zbieranych przez przewody. Jak natomiast zachowa sie czujnik półprzewodnikowy?

  Sprawa rozbija się o sprzeczkę z prowadzącym laboratorium na uczelni który twierdzi że termometr używany w jednym z doświadczeń ma czujnik termoparowy (pomiar temperatury w doświadczeniu jest w zakresie 10 do 30 stopni) wg. mnie termometr jest na PT100 albo czujniku scalonym. Zostałem z tego tytułu oblany i mam zamiar udowodnić swoja rację. Jeśli jest termopara no to trudno trzeba będzie odrobić ćwiczenie - niczego więcej nie ryzykuję.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 43  
  KJ napisał:
  Witam. Mam następujący problem mianowicie jest czujnik temperatury nieznanego rodzaju w jaki sposób bez demontażu sondy można zidentyfikować czy mamy do czynienia z termoparą termistorem czy może czujnikiem scalonym lub półprzewodnikowym ? Jeśli dobrze kombinuję termopara podłączona do multimetru na zakresie miliwoltomierza powinna w temperaturze pokojowej dawać jakieś napięcie
  Będą to pojedyńcze (jeśli nie mniej - zależy od rodzaju termopary) mikrowolty.

  KJ napisał:
  natomiast na zakresie omomierza powinna stanowić praktycznie zwarcie.
  Prawda, ale tylko w przypadku jeśli nie będzie w obwodzie termopary elektronicznego układu kompensacyjnego - offset "zimnych końców" termopary.

  KJ napisał:
  Termistor z kolei powinien wykazywać opór natomiast na zakresie mV powinno być zero ewentualnie szczątkowe napięcie wynikające z zakłóceń zbieranych przez przewody.
  Prawda.

  KJ napisał:
  Jak natomiast zachowa sie czujnik półprzewodnikowy?
  To pytanie nie do mnie... czujników póprzewodnikowych znam kilka rodzai... :D

  KJ napisał:
  Sprawa rozbija się o sprzeczkę z prowadzącym laboratorium na uczelni który twierdzi że termometr używany w jednym z doświadczeń ma czujnik termoparowy (pomiar temperatury w doświadczeniu jest w zakresie 10 do 30 stopni) [szpetna sprawa, pewnie jest pewny swego... dop. Quarz] wg. mnie termometr jest na PT100 albo czujniku scalonym. Zostałem z tego tytułu oblany i mam zamiar udowodnić swoja rację. Jeśli jest termopara no to trudno trzeba będzie odrobić ćwiczenie - niczego więcej nie ryzykuję.
  Odpowiedzi, choć tylko prawdopodobnej, można by udzielić po znajomości wartości parametru wyjściowego tego czujnika, ale o tym nie napisałeś dotąd nic.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 19  
  Witam. Jeśli to Pt100 to w temperaturze 0 °C ma mieć 100 Ω a w temp. 100 °C ma mieć około 138,5 Ω. Można zmierzyć omomierzem. Pozdrawiam
 • Poziom 31  
  Sonda jako taka ma postać rurki około 3mm średnicy długości 10cm z rurki wychodzi kabel zakończony BNC-kiem więc wątpię aby tam się zmieścił jakiś układ elektroniczny więc jeśli termopara to raczej goła. Co masz na myśli mówiąc parametr wyjściowy czujnika ? Nie znam żadnych jego parametrów.
 • Poziom 43  
  KJ napisał:
  Sonda jako taka ma postać rurki około 3mm średnicy długości 10cm z rurki wychodzi kabel zakończony BNC-kiem więc wątpię aby tam się zmieścił jakiś układ elektroniczny więc jeśli termopara to raczej goła.
  To do jakiego przetwornika, wizualizującego (albo i nie) wartość mierzonej temperatury, jest to złącze BNC wetknięte?

  KJ napisał:
  Co masz na myśli mówiąc parametr wyjściowy czujnika ? Nie znam żadnych jego parametrów.
  Patrz wyżej.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Na 100% odpada termopara. Zastosowanie złącza BNC pociąga za sobą stosowanie kabla RG-58 lub podobnego. Sygnału z termopary nie można w ten sposób wyprowadzić chyba, że zastosujemy elektroniczną kompensację zimnych końców. Całość jednoznacznie wskazuje na czujki oporowe a nie generacyjne. Może to być PT 100, PT 1000, NI 100, CU 100 lub z półprzewodników: termistor NTC, PTC i czujka KTY81, 82, 83, 84, 85.
  Średnica 3mm ogranicza wybór do PT lub termistora.

  Pzdr.