Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozpoznanie czujnika temperatury.

KJ 09 Mar 2008 21:14 3018 5
  • #1 09 Mar 2008 21:14
    KJ
    Poziom 31  

Witam. Mam następujący problem mianowicie jest czujnik temperatury nieznanego rodzaju w jaki sposób bez demontażu sondy można zidentyfikować czy mamy do czynienia z termoparą termistorem czy może czujnikiem scalonym lub półprzewodnikowym ? Jeśli dobrze kombinuję termopara podłączona do multimetru na zakresie miliwoltomierza powinna w temperaturze pokojowej dawać jakieś napięcie natomiast na zakresie omomierza powinna stanowić praktycznie zwarcie. Termistor z kolei powinien wykazywać opór natomiast na zakresie mV powinno być zero ewentualnie szczątkowe napięcie wynikające z zakłóceń zbieranych przez przewody. Jak natomiast zachowa sie czujnik półprzewodnikowy?

Sprawa rozbija się o sprzeczkę z prowadzącym laboratorium na uczelni który twierdzi że termometr używany w jednym z doświadczeń ma czujnik termoparowy (pomiar temperatury w doświadczeniu jest w zakresie 10 do 30 stopni) wg. mnie termometr jest na PT100 albo czujniku scalonym. Zostałem z tego tytułu oblany i mam zamiar udowodnić swoja rację. Jeśli jest termopara no to trudno trzeba będzie odrobić ćwiczenie - niczego więcej nie ryzykuję.

0 5
  • #2 09 Mar 2008 21:32
    Quarz
    Poziom 43  

KJ napisał:
    Witam. Mam następujący problem mianowicie jest czujnik temperatury nieznanego rodzaju w jaki sposób bez demontażu sondy można zidentyfikować czy mamy do czynienia z termoparą termistorem czy może czujnikiem scalonym lub półprzewodnikowym ? Jeśli dobrze kombinuję termopara podłączona do multimetru na zakresie miliwoltomierza powinna w temperaturze pokojowej dawać jakieś napięcie
    Będą to pojedyńcze (jeśli nie mniej - zależy od rodzaju termopary) mikrowolty.

KJ napisał:
    natomiast na zakresie omomierza powinna stanowić praktycznie zwarcie.
    Prawda, ale tylko w przypadku jeśli nie będzie w obwodzie termopary elektronicznego układu kompensacyjnego - offset "zimnych końców" termopary.

KJ napisał:
    Termistor z kolei powinien wykazywać opór natomiast na zakresie mV powinno być zero ewentualnie szczątkowe napięcie wynikające z zakłóceń zbieranych przez przewody.
    Prawda.

KJ napisał:
    Jak natomiast zachowa sie czujnik półprzewodnikowy?
    To pytanie nie do mnie... czujników póprzewodnikowych znam kilka rodzai... :D

KJ napisał:
    Sprawa rozbija się o sprzeczkę z prowadzącym laboratorium na uczelni który twierdzi że termometr używany w jednym z doświadczeń ma czujnik termoparowy (pomiar temperatury w doświadczeniu jest w zakresie 10 do 30 stopni) [szpetna sprawa, pewnie jest pewny swego... dop. Quarz] wg. mnie termometr jest na PT100 albo czujniku scalonym. Zostałem z tego tytułu oblany i mam zamiar udowodnić swoja rację. Jeśli jest termopara no to trudno trzeba będzie odrobić ćwiczenie - niczego więcej nie ryzykuję.
    Odpowiedzi, choć tylko prawdopodobnej, można by udzielić po znajomości wartości parametru wyjściowego tego czujnika, ale o tym nie napisałeś dotąd nic.

0
  • #3 09 Mar 2008 21:49
    darkonel
    Poziom 19  

Witam. Jeśli to Pt100 to w temperaturze 0 °C ma mieć 100 Ω a w temp. 100 °C ma mieć około 138,5 Ω. Można zmierzyć omomierzem. Pozdrawiam

0
  • #4 09 Mar 2008 22:25
    KJ
    Poziom 31  

Sonda jako taka ma postać rurki około 3mm średnicy długości 10cm z rurki wychodzi kabel zakończony BNC-kiem więc wątpię aby tam się zmieścił jakiś układ elektroniczny więc jeśli termopara to raczej goła. Co masz na myśli mówiąc parametr wyjściowy czujnika ? Nie znam żadnych jego parametrów.

0
  • #5 09 Mar 2008 22:31
    Quarz
    Poziom 43  

KJ napisał:
    Sonda jako taka ma postać rurki około 3mm średnicy długości 10cm z rurki wychodzi kabel zakończony BNC-kiem więc wątpię aby tam się zmieścił jakiś układ elektroniczny więc jeśli termopara to raczej goła.
    To do jakiego przetwornika, wizualizującego (albo i nie) wartość mierzonej temperatury, jest to złącze BNC wetknięte?

KJ napisał:
    Co masz na myśli mówiąc parametr wyjściowy czujnika ? Nie znam żadnych jego parametrów.
    Patrz wyżej.

0
  • #6 09 Mar 2008 23:00
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Na 100% odpada termopara. Zastosowanie złącza BNC pociąga za sobą stosowanie kabla RG-58 lub podobnego. Sygnału z termopary nie można w ten sposób wyprowadzić chyba, że zastosujemy elektroniczną kompensację zimnych końców. Całość jednoznacznie wskazuje na czujki oporowe a nie generacyjne. Może to być PT 100, PT 1000, NI 100, CU 100 lub z półprzewodników: termistor NTC, PTC i czujka KTY81, 82, 83, 84, 85.
    Średnica 3mm ogranicza wybór do PT lub termistora.

Pzdr.

0
  Szukaj w 5mln produktów