Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rejestrator temperatury TLog_2 AVT 2804

10 Mar 2008 07:31 3202 5
  • Poziom 11  
    Złożyłem rejestrator temperatury TLog_2 wszytko działa ok z wyjątkiem
    wskazań temperatury cały czas 2,8750 stopni zarówno na kanale A i B
    co może być przyczyną czy ma znaczenie rodzaj czujnika ja zastosowałem
    DS18S20 zamiast DS18B20. Zasilanie zasilacz stabilizowany 5V. Również ominąłem stabilizator LM7805 oraz zastosowałem kwarc 11,0592 Mhz taki jak w instrukcji to jest 11,0952 Mhz nigdzie nie znalazłem wywnioskowałem że jest błąd.

http://sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2804.pdf

Bardzo proszę o porade:
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Kwarc może nieznacznie odbiegać od tego podanego. Ba, może nawet się różnić o kilka MHz i komunikacja po 1wire będzie działać. Natomiast problem leży w złym czujniku 1wire. Te układy różnią się od siebie. Jak masz źródło programu to można to łatwo zmienić - albo wymień czujniki.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    manekinen napisał:
    Kwarc może nieznacznie odbiegać od tego podanego. Ba, może nawet się różnić o kilka MHz i komunikacja po 1wire będzie działać. Natomiast problem leży w złym czujniku 1wire. Te układy różnią się od siebie. Jak masz źródło programu to można to łatwo zmienić - albo wymień czujniki.
    Pozdrawiam.

Dzięki za wiadomość tak podejrzewałem że czujniki do wymiany i wydaje mi się że mam program źródłowy ale nie mam zielonego pojęcia jak go zmienić a następnie przeprogramować układ.
  • Poziom 11  
    Wymieniłem czujniki na ds18b20 i wszystko działa.

Czujniki podpiąłem do gniazd sieciowych gdyż w mieszkaniu mam domową siec jeden czujnik umieściłem po stronie zachodniej a drugi po wschodniej

I wszystko świetnie działa.

Jedynie nie zadowala mnie wykres w samym programie.

Wyniki można zapisać na komputerze w pliku tekstowym.

I najchętniej bym sam napisał jakiś program który by rysował wykres z pliku tekstowego zawierającego dane. Niestety dopiero zaczynam uczyć się programowania np: Visual Basic prosiłbym osoby bardziej zaawansowane w tej materii o pomoc np: o podesłanie kodów albo jakiś wskazówek.
  • Poziom 11  
    Zamieszczam zdjęcia rejestratora temperatury jedynie przerobiłem sam konwerter na port Com do połączenia z komputerem ten w projekcie mi nie chciał zadziałać wpadłem na pomysł, aby wykorzystać kabelek do połączenia komórki z komputerem na USB.

Jedynie opciołem wtyk telefonu i odpowiednie kabelki podpiąłem do wyprowadzeń TXD,RXD, GND resztę pominąłem końcówka duży Jack.
    Oczywiście trzeba zainstalować sterownik do kabla sam kabel emuluje port COM.

Sam rejestrator podłączyłem do zasilacza stabilizowanego 5 V.

Odległość czujników od rejestratora kanał A 10 m kanał B 15 m

Charakterystyka układu:

Zakres temperatur od –55 do +124°C krok pomiaru wynosi 0,0625°C
    Liczba kanałów 1 lub 2 wybierane programowo
    Pojemność pamięci 16367 próbek w trybie jedno kanałowym
    lub 8183 w trybie dwu kanałowym
    Czas rejestrowania od 1 min do zapełnienia pamięci
    Interwał pomiędzy próbkami od sekundy do pięciu godzin
    Opóźnienia pomiaru od zerowego przez 10- sekundowe do 5 godzin
    Odczyt danych za pomocą komputera PC zapis na komputer.