Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prąd stały prąd zmienny a opory R L C - kilka pytań początk.

sork 10 Mar 2008 21:58 5081 1
  • #1 10 Mar 2008 21:58
    sork
    Poziom 1  

witam
    zacząłem uczyć się elektrotechniki. 1rwszy rok studiów. jestem po liceum :)

zaczęły mi się laboratoria i mam kilka pytań. później możecie temat osunąć jeśli jest zbyt trywialny

1. Dlaczego opór przy prądzie stałym i zmiennym dla R jest taki sam, natomiast dla cewki opór w prądzie zmiennym jest 2x większy niż w prądzie stałym?

2. Dlaczego kondensator w prądzie stałym nie wytwarza oporu, a w prądzie zmiennym wytwarza?

0 1
  • #2 10 Mar 2008 22:40
    Quarz
    Poziom 43  

sork napisał:
    witam
    zacząłem uczyć się elektrotechniki. 1rwszy rok studiów. jestem po liceum :)

zaczęły mi się laboratoria i mam kilka pytań. później możecie temat osunąć jeśli jest zbyt trywialny
    A wykładów z Elektrotechniki, gdzie to wszystko powinno być wytłumaczone, nie było?

sork napisał:
    1. Dlaczego opór przy prądzie stałym i zmiennym dla R jest taki sam,
    Jego wartość (generalnie) nie zależy od częstotliwości - patrz niżej.

sork napisał:
    natomiast dla cewki opór w prądzie zmiennym jest 2x większy niż w prądzie stałym?
    Dla cewki (idealnej), przy wymuszeniu sinusoidalnie zmiennym występuje reaktancja indukcyjna XL której wartość zależna jest od wartości indukcyjności L i częstotliwości f wymuszenia:
    XL = ω•L, gdzie;
    ω = 2•Π•f - pulsacja przebiegu sinusoidalnie zmiennego.
    Tak więc to dwa razy ma inne znaczenie, i nie wiem teraz czy mowa jest tu o impedancji Z rzeczywistej cewki (składającej się z rezystancji i reaktancji), czy też o rezystancji cewki (z rdzeniem ferromagnetycznym) dla prądu przemiennego.

sork napisał:
    2. Dlaczego kondensator w prądzie stałym nie wytwarza oporu, a w prądzie zmiennym wytwarza?
    Jest dokładnie odwrotnie... :cry: Kondensator (kłania się wiedza licealna z fizyki) stanowi w obwodzie prądu stałego i w stanie ustalonym przerwę, czyli skoro nie płynie przezeń żaden prąd to musi mieć "opór" (tak w " ", bo to nie jest dokładnie tak) nieskończenie duży.
    Natomiast dla prądu przemiennego kondensator (idealny) o pojemności C charakteryzuje się reaktancją pojemnościową XC daną zależnością:
    XC = 1/(ω•C).

To tyle w telegraficznym skrócie, ponieważ Forum to nie Sala Wykładowa, gdzie to wszystko powinieneś poznać dokładnie,
    a w szczególności równania funkcyjne (od czasu t) opisujące wartości chwilowe napięcia u(t) od wartości chwilowych prądu i(t) (i na odwrót) podstawowych trzech elementach biernych liniowego i stacjonarnego obwodu elektrycznego jakim są:
    - rezystancja R,
    - indukcyjność L,
    - pojemność C.

Zachęcam do kupna polecanego podręcznia i jego intensywne studiowanie.
    Poprzez pytania na Forum nie nauczysz się nigdy Elektrotechniki w stopniu potrzebnym do posługiwania się na zajęciach laboratoryjnych.

1