Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt zwrotnicy do kolumny [założenia projektowe]

10 Mar 2008 23:18 2234 6
 • Poziom 18  
  Witam
  Na urzadzeniach elektronicznych dostałem za zadanie zarobic projekt zwrotnicy do kolumny. Ma to być tylko projekt bez jakis konkretnych glosnikow. Założenia dostalem nastepujace:
  -zwrotnica Linkwitza-Rileya 2 rzedu (12 dB/oct)
  -czestotliwosc podziału 1,8kHz
  -zabezpieczenie glosnika wysokotonowego w postaci zarówki
  -układ kompensacji imprdancji cewki drgajacej glosnika wysokotonowego
  -tłumik L-Pad (SPL glosnika wysokotonowego 97dB, SPL golsnika niskotonowego 109dB)
  -impedancja glosnikow 8Ω
  -moc ciagla przenoszona przez zwrotnice 300 VA

  Wyliczyłem zwrotke za pomoca kalkulatora i wyszlo mi takie cos(zdjecie ponizej)

  I mam pare pytan odnośnie tej zwrotnicy:
  -co to jest układ kompensacji impedancji cewki drgajacej glosnika wysokotonowego, jak go wyliczyc i włączyc do ukladu?
  -z jakiego drutu muszą byc cewki jezeli zwrotnica ma przenosic 300 VA?
  -ilo watowa ma byc zarówka zabezpieczajaca głosnik wysoko tonowy?

  Za wszelkie uwagi i pomoc w realizacji projektu z góry wielkie dzięki:)
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  1 tłumik L-Pad to chyba na wysokotonowy, spytaj belfra jeszcze raz. No niskotonowym to bzdura - w ramach ćwiczonka policz sobie - ile mocy się wydzieli na tych rezystorach (np dla 100 W wzmaka przy pełnym wysterowaniu) No i założone efektywności - wygląda że zamieniłeś - 97 dB to akurat estradowy niskotonowy, 109 dB - b.efektywna tuba HF
  2 nie podałeś impedancji przetworników
  3 to dwójnik RC wpięty równolegle do cewki, kompensuje wzrost impedancji ze wzrostem częstotliwości. Stosowany bywa i w HF i w LF
  4 drut nawojowy :) na to są tabele obciążalności - przekrój/amperaż. Można też policzyć - indukcyjność znasz, liczysz impedancję, dodajesz rezystancję, jeśli starczą szacunki - przyjmujesz częstotliwość 150 Hz i do obliczonej mocy jaka się wytraci dokładasz połowę. Jeśli dokładnie - bez rachunku całkowego się nie obejdzie, bo uwzględniasz całe pasmo pracy głośnika.
  Jak se to wszystko policzysz, to zrozumiesz, dlaczego się to (oszacowanie mocy a więc grubości drutu) robi trochę na oko i "na zapas". Tym bardziej, że nie do oblicznia są parametry wymiany termicznej (a przede wszystkim zmiany tych parametrów w trakcie użytkowania) z otoczeniem cewki a potem paczki z zewnętrzem.
  - Nie tylko ilo watowa, ale też ilo woltowa.
  Najcvzęściej oblicza się tak - najpierw sprawdzasz w katalogu producenta jaką rzeczywistą max. moc cieplną ma cewka gwizdawki (taka do paczki 100W to ok ma 2-4 W RMS). Potem, zakładasz że rozświetlenie (30-80%) ma wystąpić dla głębokiego przesteru (moc nominalna wzmaka razy pierw. z 2, a dobra praktyka inżynierska biorąca poprawkę na krótkie impulsy zakłada moc razy 2) więc rezystancja żarówki "na gorąco -ok 50% mocy żarówki" powinna być równa bąć impedancxji obciążenia - i tu wieczna kłotnia co powinno być obciążeniem żarówki- sam gwizdek czy z gałęzią zwrotnicy. Każda metoda ma wady i zalety, życie (czyli obliczenia) sobie uprościsz, jeśli tylko gwizdek. Mając tą wydzielaną moc i napięcie masz do wyboru kupę żarówek, co spasują "na gorąco". Ale jeszcze cxhodzi o to, by na zimno żarówka była jak najmniejszą rezystancją. Manipulując zakładaną mocą, (poruszasz się w zakresie 30-80% mocy znamionowej żarówki dla przestera)zmianami rezystancji i typem dobierasz woltaż i moc nominalną. Praktykuje się samochodowe - są odporne na wstrząsy przy transporcie.
  Rezystancja żarówki zimnej jest 7-14 mniejsza niż do full mocy , możesz przyjąć 10. Charakterystyka od temp. pokojowych do świecenia zbliżona do liniowej - dla wolframu. Z halogenowymi bywają jaja, jak dokładnie nie znasz modelu - omijaj.
  Nie znasz charakterystyk czasowych zmian rezystancji włókna, więc dokładnie i tak nie wyliczysz, stara praktyka mówi - gwizdek na estradzie ma mieć zapas 1,5 - 2 mocy, żarówka masię się zacząć rozżarzać gdy się zbliżasz do pełnej mocy (bez przesterów). Prędzej się to dobiera w warsztacie "na macajewa" .
 • Poziom 18  
  Dzieki za podpowiedzi:) Impedancja każdego z przetwornikow jak pisalem wyżej ma wynosic 8Ω. Niestety nie pomyliłem sie piszac o efektywnosci głośników. Głosnik wysokotonowy ma 97dB a niskotonowy 109dB. Jutro mam lekcje z belfrem to pogadam z nim na temat efektywnosci tych głośników i moze uda sie zamienic. W jaki sposób mozna policzyc ten dwójnik RC dla głośnika wysokotonowego jeżeli mam podana tylko jego impedancje 8Ω??
 • Poziom 18  
  Gadalem dzisiaj z belfrem i jednak to on sie pomylił z tymi glosnikami wysokotonowy ma 109 dB a niskotonowy ma 97dB. Żarowke wedłóg wskazan dam przed samym glosnikiem tylko nie za bardzo wiem jak policzyć ten dwójnik RC. Zmieniłem tez projekt zwrotnicy.

  Za wszelkie podpowiedzi z góry dzieki.
 • Pomocny post
  Spec od akustyki
  żarówkę mimo wszystko lepiej dać przed filtrem dawana za filtrem zmienia częstotliwość podziału i ją obniża!! pomyśl sobie co dzieje się z driverem w którym częstotliwość podziału spadnie z twoich prawie 2kHz na powiedzmy 1kHz

  a korektor impedancji to też częściej daje się na niski niż na wysoki...

  a co do średnicy drutów to tu moc ma mniejsze znaczenie chodzi bardziej o to jak dużą szeregową rezystancje jesteśmy w stanie zaakceptować (rezystancja szeregowa powoduje spadek mocy jaka trafia na głośnik i co gorsze powoduje wzrost dobroci elektrycznej a co za tym idzie i całkowitej głośnika)
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Korektor ipedancji stosuje się gdy na karkasie nie ma zwartego zwoju (kawałek folii, najczęściej miedzianej), wtedy impedancja mocno rośnie ze wzrostem częstotliwości.
  Zczytujesz z charakterystyki impedancji częstotliwość gdzie impedancja wzrosła 2 razy, liczysz dwójnik tak żeby w tym miejscu była razem z korektorem równa znamionowej i patrzysz :
  1 co się dzieje w punkcie najniższej impedancji w prawo od Fs (czy nie spadła za mocno - dozwolone 20proc - i na górnym krańcyu pasma pracy głośnika - czy nie za wysoka - max 2 x nominalna.
  Wychodzi do luftu - zaczynasz od nowa. Jakiś lepszy algorytm pewnie istnieje - no bo programy jakoś to liczą - ale ja nie znam, liczę na piechotę.
  W gwizdkach najczęściej rzeczywiście nieczęsto spotykane - najczęściej wzrost impedancji na górnym krańcu pasma niewiele wpływa na pracę zwrotki, zwłaszcza jeśli cięcie niewysoko. No, ale jeśli za żarówką jest gwizdek nie gałąź zwrotki - to w zasadzie obowiązkowe, przed żarówą - obciążenie filtru (a więc i graniczna) mniej się zmienia. W takich przypadkach bywa, że RC liczy się b.brutalnie - np na 4 ohmy a gwizdek ma 8 ohm - oczywiście cała zwrotka i żarówka musi być wtedy liczona jak dla gwizdka 4 ohm
  ps
  Trzeba wtedy zawsze sprawdzić, czy RC nie współpracuje za dobrze z indukcyjnościami - i wtedy stosuje się inny zestaw LC.
  Tak naprawdę zwrotka to spore wyzwanie, po obliczeniach jak zrobisz prototyp z takich wyliczeń i obmierzysz w studio to najczęsciej i tak sporo poprawek. takie zwrotki "z kalkulatora" to pic na wodę.
 • Poziom 18  
  Dzieki za pomoc:) To ma być tylko czysty projekt pod żedne konkretne glosniki. Jakos udalo mi sie to wszystko po obliczac.