Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Max długość przewodu - monitoring cz.d.

kasprzyk 11 Mar 2008 07:47 6250 13
Optex
 • #1
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Czy ktoś miał do czynienia z kamerą: CPT-HD58 Super HAD SONY Dzień&Noc przy długościach przewodów do 210m ?

  Przewody będą na wysokości 5 metrów, prawie na całym odcinku odkryte, na przewieszkach (prawdopodobnie w wężu peszla, nad tym jeszcze pomyślę)

  Wiem, że temat już kilkakrotnie poruszany, ale interesuje mnie ten konkretny model. Poprowadzę przewód SAT, słyszałem kiedyś, że ktoś stosował nawet do 300m (nie wiem jaki model kamery), ale wolałbym się grubo nie rozczarować ;)

  Pzdr
 • Optex
 • #2
  Andrzej Stachurski
  Level 21  
  Co to za przewód SAT? jeśli taki ze stalową żyłą lub alu oplotem to daruj sobie. Daj solidny RG6 lub gruby YWDXpek w całości z miedzi i nie będzie problemu. Tylko jeszcze uwaga: czy to jest na zewnątrz? bo jeśli tak to trzeba dołożyć solidny peszel.

  Pozdrawiam
 • Optex
 • #4
  pkhenr
  Level 32  
  a jak ta kamera jest zasilana 12v czy 24 vAC czy 230v bo to też istotne .12v raczej odpada
 • #5
  kasprzyk
  Electrician specialist
  pkhenr wrote:
  a jak ta kamera jest zasilana 12v czy 24 vAC czy 230v bo to też istotne .12v raczej odpada


  Zawsze stosuję 230V - mniej kłopotów ze spadkiem napięć.

  Myślę, że żelowany przewód bardziej do ziemi, tutaj typowy budynkowy w wężu peszla, będzie dostatecznie chroniony - warunek jeden - nie może stać w wodzie - czyli szczelne końcówki węża + dziurki odpustowe w najniższych punktach. (kiedyś żel wyciekł do wzmacniacza, narobiło się bagno - ale to nie w tym przewodzie)

  Co do przewodu - dla mnie nie istotne jest, czy przewód jest miedziany czy to stop miedzi, liczy się jego tłumienność i skuteczność ekranowania.

  Prawdopodobnie przed przystąpieniem do pracy "na sucho" podłączę 200m przewodu - będzie to najlepszy test.

  PZdr
 • Helpful post
  #6
  Andrzej Stachurski
  Level 21  
  No właśnie jest istotne czy przewód jest miedziany, czy nie. Zauważ że pasmo kamery CCTV to zaledwie 6,5MHz, natomiast kable miedziowane do TVSat pracują przy częstotliwościach 900 - 3000MHz. Dlatego tam nie jest tak istotne z czego jest żyła, ale z czego jest jej powierzchnia. Dlatego kable TVSat wg mnie nie nadają się do CCTV. Dobrej jakości kabel Sat może być bardzo kiepski dla CCTV.
  Co do przykładu który podał kolega BENO99 to ja bym takiego kabla do kamer nie zastosował właśnie z powyższych względów (aluminiowy oplot). Do CCTV miedź rulez!

  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #7
  Silverek
  Level 14  
  Kabel żelowany będzie zbędny...oplot aluminiowy nie będzie stanowił problemu, pod warunkiem że nie będzie to kabel z serii ECO (oplot wygląda jak po chemioterapii)...postawił bym na DG113Cu (efektywniejszy od RG6) albo zaszalej i daj dystrybucyjny RG11...do przewieszki na zwyky oplot, peszel w tym przypadku będzie zbędny.
  pzdr
 • Helpful post
  #8
  GRZEGORZ OST
  Level 17  
  Zwykły peszel (szary lub biały) po słonecznym lecie popęka. Zewnętrzny peszel (czarny) jest stosunkowo drogi Lepiej nie kombinować i kupić typowy kabel do zastosowania zewnętrznego np. skrętke lub RG 11 masz pewność ze długo posłuży i będzie dobrze działać. Jesienią ubiegłego roku zastosowałem blisko 400mb tej skrętki http://www.kabelek.pl/product_info.php/cPath/2_37/products_id/1161 do kamery BOSCH MINICAM bez aktywnych urządzeń Działa bez zarzutu Pamiętaj że wszystkie kable teletransmisyjne stosowane na zewnątrz powinny być żelowane, chyba że chcesz komuś zrobić prowizorkę na krótką metę to co innego.
 • Helpful post
  #9
  bartek_p
  Level 31  
  Dokładnie zwykły szary peszel muchy zjedzą po roku.
  Lepiej zmiast peszla kupić przewód zewnętrzny niekoniecznie doziemny.
  wyjdzie taniej.
  Ja osobiście na takie odległości daje od jakiegoś czasu tylko skrętke.
 • #10
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Dzięki za odpowiedzi


  Źle się wyraziłem - przewód SAT (kiedyś SAT był zawsze kojarzony z podwójnym oplotem, druga sprawa czy produkują przewody przenoszące pasmo SAT bez pasma tv naziemnej ? nie trafiłem jeszcze na taki, ale nie wszystko muszę wiedzieć ;) ), chodzi mi o przewód instalacyjny TV np taki http://www.satlan.pl/kable/kable/S6/S660WVCU.pdf dla 5MHz tłumienie około 2 dB.

  Nie spotkałem się jeszcze, żeby np.: ktoś do anten na zewnątrz prowadził przewody żelowane ?? a przecież wszystkie budynkowe w końcu muszą być położone na dachu i dalej po maszcie do anteny. Takie przewody według własnego doświadczenia leżą na dachach, czy przewieszkach lub zainstalowane są na masztach od kilkudziesięciu lat - i nie ma tutaj problemu.

  Oczywiście zgodzę się z Wami, że trzeba dążyć do "doskonałości", i zawsze lepsze, solidniejsze rozwiązanie będzie bardziej poprawne.

  Pzdr
 • #11
  bartek_p
  Level 31  
  No tu z kablem antenowym trafiłeś :)

  Ale zobacz w hurtowni najtańszy przewód, sam stwierdzisz że do przewieszki to on się nie nadaje
 • #12
  kasprzyk
  Electrician specialist
  bartek_p wrote:
  No tu z kablem antenowym trafiłeś :)

  Ale zobacz w hurtowni najtańszy przewód, sam stwierdzisz że do przewieszki to on się nie nadaje


  tzn ? możesz rozwinąć?

  Który przewód (nie skrętkę) Ty byś zastosował ?
  Pzdr
 • #13
  mielcar
  Level 22  
  3 lata temu zmajstrowałem kilka systemów na dośc rozległych obiektach jednej firmy. Żelowana skrętka + zasilanie podwieszone na stalowej lince. Rozpiętość (w promieniu od rejestratora) 300 - 500 mb. Wszystko napowietrznie, po słupach. Hula do tej pory. Zero peszli, tylko opaski do spięcia przewodów odporne na UV.
 • #14
  User removed account
  User removed account