Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szumy układów z lampami i metody ich usuwania .

KaW 11 Mar 2008 11:44 972 2
 • #1 11 Mar 2008 11:44
  KaW
  Poziom 34  

  Temat "Szumy lamp" ktos zamknął , a racji nie miał. W zamykaniu.
  Przygladając się teraz niektórym rozwiązaniom układów mikserów lampowych, takich na EF86, zobaczyłem coś co ma wpływ na zmniejszenie szumów. Np. trzy wejscia na oddzielnych EF86 pracujące na wspólny opornik anodowy. Na nim zachodzi sumowanie szumów, co może dac efekt zminimalizowania szumów wynikowych.
  Układ ten w jawnej postaci był również stosowany w technice tranzystorowej dyskretnej, nawet sam to przećwiczyłem.
  Wynika z tego patent taki, że na wspólny opornik pracują np trzy lampki,
  z tego dwie mają wejścia na zero sygnału a jedna ma wejście regulowane. W technice tranzystorowej to samo, tyle że wypada taniej.

  Obecnie rutynowo może to być już w scalaku, patrzyłem też na pokazywane /schematowe/ wnętrza scalaków wiedząc, że nie wszystko producent pokaże - bo nie musi...

  Taki patent likwidowania szumów z wejścia wzmacniaczy wynika tylko
  z matematyki.
  Pozostałe sposoby to:
  - celowe ograniczenie się do pasma niezbędnego
  - ekranowanie -tj. uszczelnianie każdego węzelka układu wzmacniacza przed wnikaniem sygnału zewnętrznego -np.: radiowego /KF do ...fal
  mikrofalowych/..
  - dobór punktów pracy nie przekraczających potrzeb stopnia
  pozdr.

  0 2
 • #2 13 Mar 2008 20:38
  Radiowiec 2
  Poziom 31  

  Tak się składa, ze w lampach siedzę od lat i mogę co nieco dodać.
  Po pierwsze - wykonanie żarzenia prądem stałym z dobrze wykonanym układem stabilizacji i filtracji nie należy do najłatwiejszych ale nie jest nie wykonalne.
  Po drugie - jak już wspomniałeś ustawienie parametrów do potrzebnej klasy pracy, indywidualnie dla typu lampy. Ustawienie wejścia wzmacniacza ( parametry małosygnałowe ) w klasie A i jeżeli jest to pentoda właściwy stosunek napięcia siatki drugiej do napięcia anodowego. Neutralizacja siatki drugiej kondensatorem rownym stukrotnej pojemności siatka pierwsza -anoda. Kondensator należy włączyć pomiędzy siatkę drugą a katodę lampy (nie do masy !) według klasyki tego gatunku - Wiktor Golde " Układy Elektroniczne " oraz J. Hennel " Lampy Elektronowe " Poza tym dodam z własnego doświadczenia - kondensator katodowy tylko tantal. Te kondensatory mają najmniejszy tangens strat i dlatego najmniej szumią. Poza tym wszystko tak jak powiedziałeś. Inna sprawa że swego czasu ktoś w bardzo starej książce z lat 70-tych opisał stopnie wejściowe na tranzystorach polowych typu J-FET. Może to jest jakieś rozwiązanie ?
  Pozdrawiam !

  0
 • #3 13 Mar 2008 21:01
  KaW
  Poziom 34  

  Dziekuję za treść tego co wyżej. To co ja napisalem to forma ku pamięci .
  Podobnie Twoja treść - tantale - o nich nie pamiętałem - zreszta w tamtych czasach jawnie ich nie było.
  Pozdr.

  0