Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz ATX, Greenerger, EVP-4007 400W aPFC Piszczenie

Cugu 11 Mar 2008 16:19 1877 7
  • #1 11 Mar 2008 16:19
    Cugu
    Poziom 12  

Witam dostalem taki zasialacz i problem jest taki ze piszczy zaroz po zalaczeniu go do pradu. Napiecie 5V jest na zielonym i fioletowym a po odpaleniu napiecia na sekunde sa OK po czym spadaja powoli a zasilacz piszczy. Prostowniki na wtornej sa OK filtry tez klucze na pierwotnej ok. Jest to zasilacz zbudowany na 1 kondziu na pierwotnej i wiekszosc elementow jest SMD. Nie mam oscyloskopu ale mam miernik czestotliwosci i okazuje sie ze przetwornica glowna pracuje na czestotliwosci 18kHz. oscylator jest zrealizowany na kostce CM6800 ktora odpawiada takze za aPFC i kond oraz rezystor ustalajacy czestotliwosc sa ok. Sprawdzilem nastepnie impulsy strujace bramkami kluczy IRFP640A i okazalo sie ze jeden pracuje przy 15kHz a drugi przy 7kHz. No i moje podejrzenie spadlo na uklady bramek tych kluczy. I teraz pytanie jak znalesc ta usterke bez pomocy oscyloskopu bo calosc jest w SMD i nie mam sprzetu zeby to rozluwowywac po kolei. Prosze o pomoc pozdrawiam

Prosze szczegolnie o pomoc TONI_2003 bo to jest przekozak w impulsowkach i dolaczam jeszcze fotki zasilki
    Zasilacz ATX, Greenerger, EVP-4007 400W aPFC Piszczenie Zasilacz ATX, Greenerger, EVP-4007 400W aPFC Piszczenie

0 7
  • #2 12 Mar 2008 06:22
    Mirek Z.
    Moderator

Zdjęcia przeniosłem do właściwego postu, zbędne posty usunąłem.

0
  • #3 12 Mar 2008 08:56
    mirek301
    Poziom 19  

Objaw typowy dla przeciążonego zasilacza.
    Posprawdzaj kondensatory elektrolityczne po stronie pierwotnej czy nie utraciły pojemności.
    Po stronie niskonapięciowej tak samo kondensatory elektrolityczne do sprawdzenia.

Zazwyczaj siedzą dwa obok siebie o pojemności 100µf/16v w obstawie kostki sterującej zasilaczem.Utrata pojemności jednego z nich to piski jeżeli oba wysychają zazwyczaj zasilacz staruje na 1-2 sekundy.
    Ja zmieniam na 100µ/25v i po problemie.

0
  • #4 12 Mar 2008 13:30
    Cugu
    Poziom 12  

Pisalem ze kondy wszystkie sa posprawdzane ale mam inna idee bo ta zasilka piszczy juz przy zalaczeniu do sieci wiec to jest albo PP albo cewka aPFC dzisiaj sie w ten uklad wgryze. Pozdro i dzieki

0
  • #5 12 Mar 2008 19:37
    motyl22
    Poziom 27  

A czym obciążyłeś zasilacz? I jak radzi kolega. Jeszcze nikt nie wymyślił sposobu żeby sprawdzic elektrolit i mieć 100% pewność, dlatego przy naprawie sie je wymienia. Pozdrawiam!

0
  • #6 12 Mar 2008 19:38
    Cugu
    Poziom 12  

Kazdy naprawiany zasilacz obciazam dyskiem twardym i niegdy nie bylo problemow z zabezpieczeniem pradowym.

0
  • #7 12 Mar 2008 19:44
    motyl22
    Poziom 27  

Zacznij od wymiany tych elektrolitów, bo jeżeli startuje na chwile to innej opcji nie widzę. Pozdrawiam!

0
  • #8 12 Mar 2008 23:30
    Cugu
    Poziom 12  

Dobra ale moze zaczne jednak od wyeliminowania tego pisku a wszystkie elki po pierwotnej wstawilem nowe. Dzisiaj sprawdzilem bez PFC i daej piszczy wiec pomijam cewke tego ukladu wezme sie teraz za PP i sie zobaczy dalej

0