Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalone kable

06 Sty 2004 22:21 3912 9
  • Poziom 15  
    Witam.

Mam lamerskie pytanie: Jak policzyć maksymalny prąd przepływający przez przewody o odpowiedniej średnicy. Upaliła mi się instalacja i chciałbym wymienić na coś lepszego. Wiem, że są wzory na to, tylko jak do tej pory nie natknąłem się na żaden z nich.

Pozdrawiam
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 12  
    witam
    przewody okresla się przekrojem w mm 2 a nie srednicą chcąc dobrac przewody do instalacji są takie kryteria;-wytrzymałość mechaniczna, obciążalność prądowa długotrwała,spadki napięć,sposoby ułożenia warunki otoczenia
    Sa do tego wzory ale jest to bardzo dużo obliczeń trzeba znać pare parametrów samego materiału,konduktywnaść-miedz ma 55 MS/m=55 m/(om*mm 2)opór cieplny który jest zależny od sposobu ułożenia przewodu
    są to parametry które są w specjalistycznych lekturach.Przewody dobiera się z gotowych tablic.Wzory znajdziesz w podręcznikach szkoły średniej np.Aparaty i Urządzenia Elektryczne Tablice doboru przewodów w poradnikach elektrycznych
    Dla przykładu przewody wielożyłowe miedziane ułożone w scianie 2 żyły obciążone 1mm2-15A, 1,5mm2-19.5 mm2 2,5mm2-26A 4mm2-35A
    W praktyce stosuje sie takie przewody oświetlenie 1,5 mm2 gniazda 2.5 mm2 wewnętrzna linia zasilająca od 6mm2 w góre jest to spowodowane wymogami z zakresu ochrony przeciw porażeniowej prądów zwarcia
    W twoim przypadku nie wiem gdzie sie to wypaliło ale radził bym skorzystać z firmy elektrycznej.
    Do prac przy instalacji elektrycznej trzeba posiadać aktuale uprawnienia SEP.po wymianie przewodów dokonać pomiarów Jeżeli jest to przed licznikiem to musisz to zgłosić w Zakładzie Energetycznym samemu nie wolno dokonywać przeróbek instalacji przed licznikiem i musiałbyś zerwać plomby a za samodzielne zerwanie plomb zapłacisz kare.
    Jeżeli moge ci jeszcze pomóć to daj znac
    Powodzenia
  • Poziom 11  
    przy duzych pradach tez trzeba uzywac dobrych kostek zaciskowych , z tego co widziałem na foto to najczestszymi awariami są owe miejsca łączenia
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 12  
    witam
    wypalanie kostek i wszystkich innych połączen spowodowanie jest zazwyczaj słabym stykiem
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A wogóle to przed podłączeniem jakiegokolwiek urządzenia elektrycznego dużej mocy trzeba sprawdzić czy można je podłączyć tzn. między innymi grubość przewodów zasilających i bezpieczniki.
  • Poziom 29  
    czka napisał:
    witam
    wypalanie kostek i wszystkich innych połączen spowodowanie jest zazwyczaj słabym stykiem

Zamiast stosować kostki (w puszkach) można jeszcze połączenia polutować lub .... skręcić na "ryja" i zastosować kapturek izolacyjny.
    Nie łącz przypadkiem w ten sposób przewodu miedzianego z aluminiowym.
  • Poziom 15  
    Faktycznie była to wina gniazdka jednego wada peoducenta. Śrubka poluzowała się. Przewodu w mieszkaniu mają z około 50 lat i są aluminiowe. Aj chciałbym wymienić sobie na miedź.

:arrow: czka
    Za bezbiecznikami

I mogę zrobić to sam i nawet nie musze zgłaszać tego ZE.

Potrzebuję obliczyć czy mi potrzeba przewody o grubości 2mm czy np. 2,5 mm

Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    oto właśnie mi chodziło thx wielkie.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    do mkos1 jak sobie wyobrażasz lutowanie czterech przewodów YDY 5x10 mm2 stojąc na drabinie skręcanie się sprawdza ale przy linkach i małych przekrojach, do skręcania służą specjalne zaciski.Ta metoda jest droga a co do jakości styków to to jest wiele przyczyn,niedbałość wykonania połączeń,wady fabryczne i mizerna jakość styków osprzętu-gniazda wyłączniki zazwyczaj inwestor dobiera osprzęt ze względów estetycznych a nie pod względem jakości ,zły dobór przewodów do mocy następuje przegrzewanie, zawilgocenie puszki utleniemie się przewodu dotyczy aluminium oksydowanie.Połączenie zaczyna iskrzyć i się wypala.dlatego potrzebne są przeglądy i pomiary instalacji elektrycznych.Stare powiedzenie lepiej zapobiegać niż leczyć
    Słabe styki w elektronice to zimne luty-zmora elektroników