Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

avr+zasilanie bateria+poziom baterii alarm

mienki 12 Mar 2008 12:05 3618 9
  • #1 12 Mar 2008 12:05
    mienki
    Poziom 10  

Witam!

mam nastepujacy problem:
    attiny84 zasilany z baterii 3V, chcialbym dostawac 'alarm' gdy napiecie na baterii spadnie do 2.8 V. jak to zrobic wykorzystujac komparator, lub adc.
    NIE CHCE UZYWAC ZWENETRZNEGO NAP. ODNIESIENIA.

z gory dzieki za pomoc.

0 9
  • #2 12 Mar 2008 15:56
    Andy74
    Poziom 25  

Witam.
    Skoro nie chcesz/nie możesz użyć zewnętrznego napięcia odniesienia, to chyba najprościej będzie wykorzystać ADC procesora.
    Ja bym do sprawy podszedł tak:
    PA0 jest wejściem pomiarowym, PA1 ustawiasz w czasie normalnej pracy jako wejście pływające. Procedura pomiaru w uproszczeniu wyglądała by tak:
    - ustawiasz PA1 jako wyjście,
    - ustawiasz na nim stan niski,
    - odczytujesz wartość z ADC0
    - ustawiasz spowrotem PA1 jako wejście pływające
    - przeliczasz wartość odczytaną z ADC0 na rzeczywiste napięcie (opcjonalnie)
    - odpowiednio reagujesz w programie

Napięciem odniesienia jest wewnętrzne źródło procesorka, które (jeśli dobrze pamiętam) ma tu 1,1V.
    Myślę, że to powinno spełnić Twoje oczekiwania. W takim układzie dzielnik napięciowy obciąża baterię tylko w czasie pomiaru. Gdyby się okazało, że w stanie niskim napięcie na PA1 jest dalekie od 0V, trzeba by to uwzględnić w obliczeniach, lub dodać jeszcze zewnętrzny tranzystor. Przetwornik ADC najlepiej też włączać tylko na czas pomiaru, no i nie mierzyć zbyt często - wydłuży to czas życia baterii. Wartości rezystorów przykładowe.
    Pozdrawiam i powodzenia.
    Andy

0
  • #3 12 Mar 2008 17:10
    maly_elektronik
    Poziom 23  

Andy74 to pytanko mógłbyś mi wytłumaczyć zadanie tego komparatora albo ADC bo nie bardzo łapie jak to działa jak byś mógł to najlepie na procku tiny2313 :D a jeżeli nie za bardzo to na mega8 :D bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedź

0
  • #4 12 Mar 2008 17:50
    Andy74
    Poziom 25  

Hmmm...
    Chodzi Ci o ten konkretny przykład, czy bardziej ogólnie?
    Mocno upraszczając (wręcz pisząc po łebkach ;) ):
    Przetwornik ADC zamienia wartość przyłożonego do jego wejścia napięcia, na odpowiadającą mu liczbę z zakresu 0÷1023 (dotyczy najpopularniejszych procesorów AVR z przetwornikiem 10bit).
    A komparator analogowy, jak to komparator ;) porównuje napięcia na dwóch pinach procesora i jeśli wyższe jest na wejściu oznaczonym "+" niż na "-" informuje o tym procesor stanem wysokim na swoim wyjściu (ustawieniem odpowiedniego bitu), a jeśli odwrotnie - stanem niskim.
    To nie jest takie proste, by ująć choćby najważniejsze rzeczy w kilku zdaniach... Nie bez kozery dokumentacja procesora ma kilkaset stron. Poza tym ATtiny2313 nie ma przetwornika ADC :)
    Polecam lekturę dokumentacji, czy choćby chwilę poszukiwań na Elektrodzie, czy np. w Google... Ręczę, że znajdziesz mnóstwo materiałów na ten temat (również w naszym języku).

Na zachętę dwa linki (10s szukania w Google :) )
    http://avr.elektroda.eu/?q=node/30
    http://avr.elektroda.eu/?q=node/29

Pozdrawiam
    Andy

0
  • #5 12 Mar 2008 18:34
    mienki
    Poziom 10  

hehehh :)

wiedzialem ze musi byc jakies proste rozwiazanie :)

plywajace wejscie czyli 1 ?

potrzeba mi kondensatory przy baterii ?

p.s andy74... chyba kiedys juz mi pomagales z pcf'em?

POZDRAWIAM!

0
  • Pomocny post
    #6 12 Mar 2008 18:51
    Andy74
    Poziom 25  

mienki napisał:
    p.s andy74... chyba kiedys juz mi pomagales z pcf'em?

Bardzo być może... Nie pamiętam :)

mienki napisał:
    plywajace wejscie czyli 1 ?

Pływające wejście, czyli ustawiasz pin jako wejście niepodciągnięte wewnętrznym rezystorem do Vcc.
    Code:
    Reset Ddra.1   'PA1 jako wejście

Reset Porta.1  'bez podciągania do Vcc

Chociaż może być również i wejście podciągnięte, ale tak będzie lepiej.

0
  • #7 12 Mar 2008 19:07
    maly_elektronik
    Poziom 23  

Czyli za pomocą komparatora czy ADC w medze8 mogę zbudować prosty miernik :?: Bo nie bardzo rozumie działanie tego ADC. Chodzi mi po prostu o to na jakiej zasadzie dochodzi on do napięcia jakie jest przystawione na wejściu (oczywiście z zakresu 0-5V bo inaczej to jakaś przetwornica) :?:

0
  • #8 12 Mar 2008 20:00
    tplewa
    Poziom 38  

Tak w przypadku posiadania ADC mozesz smialo robic pomiar napiecia. Jesli nie ma ADC, a jest komparator tak samo.

Uzywajac komparatora rezystorka i kondensatora mozesz z niego zbudowac sobie prosty przetwornik analog-cyfra...

0
  • #9 12 Mar 2008 20:06
    maly_elektronik
    Poziom 23  

Tak wiem że mogę sobie zbudować jakiś woltomierz ale chodzi mi o to na jakiej zasadzie działa taki ADC (na jakiej zasadzie dochodzi do napięcia jakie posiadam :?:)

0