Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny głośnikowe - konstrukcja skrzyni

12 Mar 2008 12:07 1595 16
 • Poziom 11  
  Witam właśnie jestem w trakcie budowania kolumn głośnikowych i mam problem czy w kolumnie powinna być jakaś dziura żeby ciśnienie wewnątrz i na zewnątrz sie wyrównywało.Czy trzeba bądź jest jakiś sens stosowania rury bass reflex.Jeśli tak to gdzie najlepiej ją zamontować pod głośnikiem czy z tyłu na wysokości głośnika o może jeszcze gdzie indziej?
 • Poziom 15  
  Jak na razie wszystkie kolumny jakie miałem miały całkiem sporą dziurę w obudowie, umożliwiającą swobodny przepływ powietrza.
  Powodzenia!
 • Poziom 14  
  Typ obudowy zależy od głośnika a nie od tego czy chcesz mieć dziurę czy nie. Napisz jaki to głośnik albo podaj parametry to sie dowiemy czy obudowa powinna być zamknięta czy otwarta.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 41  
  Przede wszystkim jak robisz obudowę, i planujesz zrobić w niej tunel bass-reflex to jego średnica i długość MUSZĄ mieć odpowiednie wartości dobrane do pojemności obudowy i parametrów głośnika. W momencie gdy zrobisz samą dziurę będzie to otwór stratny.. jego średnica jest również ważna, bo wyznacza częstotliwość która będzie tłumiona..

  A więc jesli nie masz dość wiedzy na temat posiadanego głośnika to rób obudowę zamkniętą.. najmniej z nią problemów.. czasami robię otworek o średnicy kilku mm właśnie dla wyrównywania ciśnień.. (jest on tak mały, że głośnik działa jak by był w obudowie zamkniętej..
 • Poziom 11  
  w moich głośnikach membrana ma wielkoś d=13cm.Kolumna jest h=40cm.szer=24cm,głębokość=17cm. no i mam robić jakieś dziury czy lepiej zostawić kolumnę zamknięta lecz wydaje mi sie że lepiej mieć jakoś dziurkę żeby sie ciśnienie wyrównywało?
 • Poziom 41  
  Średnica membrany to najmniej ważny parametr.. podaj nazwę głośnika.. tutaj są potrzebne parametry TS..

  Wydawać to ci się może.... tutaj ważne są obliczenia..

  i Bass-reflex wcale nie służy do "wyrównywania ciśnień"
 • Poziom 32  
  Przede wszystkim podaj dane głosnika, lub jesli masz - jego parametry i nie tylko moc i oporność ale i reszte parametrow. Jesli to glośnik no name to musisz zaeksperymentować. Głosniki firmowe/markowe mają te dane w sieci. Bez nich możesz sobie kolumnę do piwnicy wstawić, bo już samą objetość obudowy wylicza się z tymi danymi.

  heh, powtórzone, jak pisałem -Wojtek zdążył też i wstawił chwilę wcześniej:D
 • Poziom 11  
  parametry głośnika:
  max power input:200w
  frequency responanse: 50Hz-5000Hz
  sound pressure level: 92dB/w/m
  nominal impedance: 4 ohm
  firma to: boschmann-typ AV-6200
 • Poziom 17  
  Nie rób żadnych dziur, ciśnień żadnych poważniejszych z tych głośników przeznaczonych do drzwi samochodowych nie uzyskasz. Polecam troche lektury na temat podstaw akustyki
  Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  a jakieś wyciszenie stosować np.gąbka?
 • Poziom 17  
  Żadnego. Konstrukcji zamkniętych nie wygłuszamy
 • Poziom 41  
  NIE? ciekawe.. stosuje się watolinę/gabkę.. o grubości ok. 2-3cm przykleja się do ścianek od środka..
 • Poziom 17  
  Ehhhh. Moj błąd. Pomyliłem pojęcia.

  Jeżeli już jesteśmy tak dokładni w tak nie dokładnej konstrukcji to zrób tak:

  1,5 - 2 [cm] gąbki możesz przykleić bezpośrednio do wewnetrznych ścianek a na tym wyłuż dosyć lużno miekką watoline ilośc według uznania.
 • Poziom 32  
  Jesli to konstrukcja do domu z głośnika samochodowego to lepiej wykonać na tonsilu z wyższą efektywnością, głośniki car mają zazwyczaj niższą/sporo niższą efektywność. I z nisko-, średnio- i wysokotonowcem. Za sub to ten głośnik robić nie będzie.
  A jeśli do auta- to znowu: na sub nie nadaje się, w drzwiach lub półce nie potrzebuje obudowy.
 • Poziom 11  
  mam dwa takie głośniki i chce je wykorzystać w domu.To najrozsądniejszą rzeczą będzie obudowa zamknięta z wyciszeniem od 2-3cm?
 • Poziom 32  
  Jeśli juz koniecznie na tych głośnikach - to tak.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  rad2606 napisał:
  w moich głośnikach membrana ma wielkoś d=13cm.Kolumna jest h=40cm.szer=24cm,głębokość=17cm. no i mam robić jakieś dziury czy lepiej zostawić kolumnę zamknięta lecz wydaje mi sie że lepiej mieć jakoś dziurkę żeby sie ciśnienie wyrównywało?

  Dziurkę mamy w ...
  5" głośnik no-name to do paczki closed 10litrów. Z wygłuszeniem jest tak, że najczęściej w paczkach zamkniętych wypełniamy całą obiętość materiałem wygłuszeniowym - specjalną wełną, ale w Twoim przypadku wygłuszył bym watoliną ze starych kurtek.
  Zresztą stosowanie takich przetworników mija się z celem. Problemy ze zwrotnicami i doborem tweetera.