Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica z 6V/12v, zasilana z akumulatora.

12 Mar 2008 16:00 2015 17
  • Poziom 14  
    Chciałbym zrobić przetwornicę zasilaną z akumulatora 6V i napięciem wyjściowym 12V. Proszę o podanie jakiś schematów lub jakieś propozycje. Na prad wyjściowy 12V tak żeby był pod wzmacniacz 2x20W.

[Proszę uzupełnić wymagania i podać oczekiwany prąd wyjściowy lub moc obciążenia. Mariusz Ch.]
  • Poziom 27  
    Czy z separacją galwaniczną, ile woltów? Jakiej mocy? Temperatura pracy? Sprawność?
  • Poziom 14  
    Chodzi mi o taka prosta zeby z aku 6v przetwarzała prad tak zeby wzmacniacz 12v(2x20W) dobrze chodził
  • Poziom 43  
    Twoje wymagania są dość wysokie, gotowego opracowania dla łatwej (?) konstrukcji amatorskiej można nie znaleźć, a kopiowanie rozwiązań "firmowych" nie musi dać 100% dobrych rezultatów - głównie ze względu na możliwości materiałowe.
    Twoja przetwornica musi mieć moc ok. 60W (bo trzeba uwzględnić sprawność wzmacniacza, ok. 70%), a pobór prądu z akumulatora będzie ok. 12A, bo dochodzi jeszcze sprawność przetwornicy, ok. 80%.
    Z jakiego akumulatora chcesz to zasilać?
    Problemem BARDZO trudnym może się okazać walka z zakłóceniami.

Może się okazać, że łatwiej i taniej by było zrobić wzmacniacz zasilany napięciem 6V o mocy 2x20W, niż dorabiać przetwornicę ...
    Jakie jest Twoje doświadczenie w samodzielnej budowie urzadzeń elektronicznych?
  • Poziom 14  
    Akumulator 6V11Ah. A słyszałem że na 6V nie osiągnie sie takiej mocy 2x20W. Jak masz takiego wzmaka schemat to poprosze. Doświadczenia można powiedzieć że żadnego nie mam :D
  • Poziom 43  
    Twój akumulator dopuszcza standardowe rozładowanie prądem 1,1A - wtedy ma nominalną pojemność, czyli 11Ah. Jeśli chcesz go rozładowywać większym prądem, np, 2A, to jego pojemność się zmniejszy, także żywotność akumulatora bardzo zależy od intensywności rozładowania.
    Myślę, ze dla Twojego akumulatora to 2 - 3A jest "szczytem marzeń", a to oznacza, że sensowny wzmacniacz to góra 2 x 6W.
    Tu masz najprostszy schemat, dla 3A trzeba tylko dobrać mocniejsze elementy wykonawcze (dławik L1, tranzystor Q3 i dioda D2):
    http://www.electronics-lab.com/projects/power/014/index.html
    Jeśli Twoje ambicje (+kasa + umiejetności ...) są większe, to zobacz to:
    http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2732.pdf
  • Poziom 27  
    Należy oprzeć budowę przetwornicy step-up o układ scalony UCC3805, który pracuje od 4,1 V. TL 494 nie nadaje się ze względu na stosunkowo wysokie napięcie zasilania 7 V. Prąd chwilowy z akumulatora 11Ah można czerpać dużo, dużo razy większy niż 2÷3 A. Przy dobrze zbudowanej przetwornicy te 2 * 20W wzmacniacza akustycznego wyciśnie kolega z "palcem w nosie" !
  • Poziom 43  
    ronwald !
    Czy możesz podać schemat (bez palca w nosie), który wynika z Twojej wypowiedzi? Kolega nie ma doświadczenia i na podstawie Twoich sugestii nie zbuduje nic ...

A prąd chwilowy, to rzeczywiście można czerpać (ale tylko chwilami) nawet znacznie wiekszy, np. rozrusznik bierze z akumulatora 50Ah prad chwilowy nawet 100A. A prąd zwarcia jest jeszcze wiekszy, tylko że wtedy napięcie = zero, więc prąd jest, a mocy nie ma ...
    Czy sądzisz, że ten wzmacniacz też ma tylko chwilę pograć, tak, jak rozrusznik?
  • Poziom 14  
    Wole żeby dłużej grał, nie musi być żadnych takich dużych podbić basów wystarczy mi tylko zeby troche głośniej grało niż tak jak podepne same głośniki do mp3.
  • Poziom 43  
    Henry21 !
    Nie wiem nic, czy już zapoznałeś sięz układami, które Ci zaproponowałem i nie wiem czy ma sens proponowanie Ci jeszcze czegoś innego?
    Znalazłem jeszcze jedno rozwiązanie: układ LM2577, jego karta katalogwa jest tu:
    http://eshop.engineering.uiowa.edu/NI/pdfs/01/14/DS011468.pdf
    To jest jeden z najbardziej minimalnych układów, masz pytać w sklepie o wersję w obudowie TO220 lub TO3.
  • Poziom 43  
    Twój akumulator dając energię do wzmacniacza 2x20W poprzez przetwornicę o sprawności 80% będzie obciążony mocą ok. 60W, taką moc jest w stanie oddawać przez ok. 1/2 godziny. Sprawdź to obciążając akumulator żarówką (np. ze świateł głównych, 6V/25W - 2 szt. równolegle, i zmierz czas rozładowania do napięcia 5,4V (niżej nie wolno!), będziesz wiedział, do czego Twój akumulator jest zdatny. Takich rozładowań powinien Twój akumulator wytrzymać kilka, a może nawet kilkanaście ...
  • Poziom 32  
    Tak sobie czytam i czytam... kolega podpiął 'same głośniki do mp3' czyli jak ?
    Chyba nie wpiałeś w miejsce słuchawek zwykłych głośników na jacku ?

Ile to jest 'trochę głośniej' ?

Tak nie znając w sumie założeń - może akumulator 12V, który byłby doładowywany z przetwornicy 6 / 12 ? Ale to już zależy od miejsca jakie masz na to przeznaczone.
  • Poziom 18  
    Taką mam, tylko, że dałem 15zł z odsysaczem :)
  • Poziom 14  
    I jak sie lutuje???