Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Bauknecht WA6550 - Głupieje podczas prania

12 Mar 2008 16:13 3129 7
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich...

Jak napisałem w temacie mam problem z pralką Bauknecht, model WA6550. Problem polega na tym, że pralka zachowuje się dość dziwnie. Podczas prania, np. potrafi się zatrzymać, zresetować, lub też zacząć obracać bębnem w lewo/prawo na zmianę (czyli tak jak to robi podczas normalnego prania) jednak robi to bez końca, tzn. nie wylewa wody tylko kręci bębnem. Zawsze pod koniec każdego prania, pralka zamiast sygnalizować, że skończyła już pranie sygnałem dźwiękowym również pozostaje na etapie obracania bębnem w lewo/prawo (po uprzednim odpompowaniu wody i odwirowaniu końcowym). Jeśli docisnę drzwi to pralka sygnalizuje koniec prania poprawnie. Nie raz też nie wypompowuje wody (pompa buczy ale wody nie wylewa). Sprawdzałem pompę, nie jest zablokowana ani nie ma tam śmieci. Nieraz wystarczy tylko odkręcić korek od pompy i wkręcić ponownie aby znów zaczęła (na chwilę) działać.

W czym tu może leżeć zatem problem? Programator? Bo ogólnie to nie mam pomysłów. Dodam jeszcze, że pralka nie sygnalizuje żadnych kodów błędów, po prostu robi tak jak by głupiała w niej elektronika.

Pozdrawiam i z góry dzięki za cenne uwagi.
  • Poziom 18  
    Najpierw wymien pompe odpływu bo juz swoje wypracowała i się zaciera, to zlikwiduje część problemu, następnie sprawdz dokładnie blokade, czy blokuje, jeśli nie to tez wymień, pralka nie będzie wirować jeśli blokada nie złapie...
  • Moderator Elektrotechnika
    Dużo niejasności w Twoim opisie.Zacznij od sprawdzenia napięcia u Ciebie,czy niema spadku napięcia podczas złej pracy pralki.Zwróć uwagę jakim strumieniem pompa wylewa wodę(być moze jest do wymiany,a to że pracuje nie znaczy,że jest sprawna)do sprawdzenia też układ ciśnieniowy.
  • Moderator AGD
    Zrób to co powyżej i sprawdź grzałkę. Ma mieć 22-26Ω
    Wygląda to na problem z elektroniką ale tak naprawdę to jest uszkodzona grzałka.
  • Poziom 11  
    Dzięki za odpowiedzi.

Blokada działa bo pralka wiruje. Ale tego patentu z grzałką to na serio nie rozumiem, dlaczego grzałka i co ona tu ma do "gadania" ? Można prosić o wyjaśnienia?

ps. w sprawie tej pompy. "Zaciera się" czyli po prostu wirnik się nie obraca? Można to jakoś "namacalnie" potwierdzić? A w sprawie wymiany to czy można w niej wymienić łożyska, itp, po prostu? (o ile ona coś takiego w ogóle posiada).

Pralka w swojej karierze przechodziła już remont - zmieniałem w niej szczotki i łożyska na silniku ale problemy, które opisywałem występowały zarówno przed wymiana jak i po.
  • Moderator AGD
    johny2015 napisał:
    A w sprawie wymiany to czy można w niej wymienić łożyska, itp, po prostu? (o ile ona coś takiego w ogóle posiada).

Nie musisz wymieniać całej pompy, wystarczy że wymienisz sam silnik pompy który nie ma łożysk.

johny2015 napisał:
    Ale tego patentu z grzałką to na serio nie rozumiem,

Ja też nie, ale tak jest :idea:
    A czy na koniec prania, gdy tak międli to na wyświetlaczu jest 1 min do końca?
    Weź miernik i zmierz grzałkę omomierzem i podczas pracy amperomierzem.
    Moc to 2kW, napięcie znasz, opór i prawo ohma też ;)
  • Poziom 11  
    Oj znam, znam... :)

To jest model WA6550 "fuzzy logic" który nie posiada wyświetlacza tylko szereg zielonych diód tworzących oś na której po kolei są kolejne etapy prania/płukania/wirowania etc.. W miarę postępu diody gasną. Gdy międli pranie świeci się ostatnia zielona dioda oznaczająca, że zostało jej jeszcze wirowanie końcowe pomimo, iż to już wykonała. Gdy docisnę drzwi dioda gaśnie i pralka zaczyna piszczeć (oznajmia, że skończyła).
  • Poziom 18  
    No to masz coś z blokada, skoro po dociśnięciu drzwi zadziała i skończy ....wymień ja, sam wszak opisujesz to.