Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena do telewizora :)

zmp3 07 Sty 2004 12:01 47810 10
 • #1 07 Sty 2004 12:01
  zmp3
  Poziom 15  

  Cze

  Jak zrobić antene do telewizora chodzi mi o pokojawą i żeby dobrze odbierała . Z góry dzieki za pomoc :)

  0 10
 • #2 07 Sty 2004 22:56
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  Wydaje mi się, że najlepiej wystaw "kawałek drutu" podłącz żyłę do gniadka w tv, i zobacz jaki będzie efekt. Albo wykorzystaj antenkę teleskopową - kiedyś dawali takie w komplecie z telewizorem (np Royalem) Wszystko zależy jak daleko jesteś od nadajnika , nieraz wystarczy kawałek "drutu" a innym razem antena ze wzmacniaczem pozdrawiam

  0
 • #3 09 Sty 2004 12:11
  Preskaler
  Poziom 37  

  Czeć!
  Nie ma dobrych anten pokojowych, są tylko złe i gorsze. W jednym wypadku można dopuścić używanie takiej anteny - gdy ZUPEŁNIE nie zależy nam na jakości obrazu i dżwięku TV, a koniecznie chcemy coś oglądać i jesteśmy tak leniwi, że nie chce nam się nawet kilku metrów kabla i dipola zrobić. Poza tym nie wiadomo na jaki kanał /kanały/ ma to być antena. Najprościej jest zastosować szerokopasmową /tzw. siatkowa/
  ale bez wzmacniacza. Radzę jednak wystawić ją za okno, od strony stacji nadawczej. Przy antenach pokojowych nie chodzi o słaby sygnał /chociaż także/ ale o odbicia sygnału. Do anteny dochodzą fale odbite od różnych przedmiotów, w różnym czasie, więc na ekranie wygląda to tak jakby kilka
  obrazów poprzesuwanych względem siebie było nałożonych. TYLKO ANTENA DACHOWA /zewnetrzna/ pozwala uzyskać dobry odbiór.
  Najlepsze efekty można uzyskać stosując selektywne anteny /na każdy kanał oddzielne/ i ustawione dokładnie na stacje nadawcze- każda. W takim przypadku należy zastosować zwrotnicę, lub przełącznik.
  Pozdrawiam!

  0
 • #4 09 Sty 2004 18:41
  jam
  Poziom 15  

  "Nie ma dobrych anten pokojowych, są tylko złe i gorsze". Trudno jest do tego coś jeszcze dodać.
  Kazda antena pokojowa, to jedno wielkie "erzatz", którego osiagane wyniki uzaleznione sa od wielu uwarunkowań.

  Przychylam się całkowicie do sugestii Przeskalera.

  Pozdrawiam

  0
 • #5 11 Sty 2004 01:30
  yaurent
  Specjalista od radiokomunikacji

  No to mam się czym pochwalic, bo wykonałem kiedyś pokojową antenę lepszą niż 19-elementowa Yaga na dachu :)
  :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
  Oczywiście cudów nie ma - po prostu kabel koncentryczny, który zamontował jakiś "wynalazca" tak skutecznie zadziałał jako tłumik na wyższych pasmach, że zwykła płytkowa antena pokojowa (kiedyś zamieszczona w radioelektroniku), zadziałała lepiej.
  I w taki oto sposób zostałem obwołany cudotwórcą ..... :D
  I to jeszcze z groszem w kieszeni ....

  0
 • #6 11 Sty 2004 04:40
  Preskaler
  Poziom 37  

  To jest wyjątek potwierdzający regułę!
  Chwala Ci "yaurent", że podałeś przyczynę tego "zjawiska" - Błąd w montażu anteny. Bywa, owszen tak, że kabel /czasami ok. 20 mb długości/ wytłumi bardziej skutecznie sygnał jak antena kierunkowa go wzmocni. Zasaada jednak pozostaje ta sama, że ANTENA KIERUNKOWA SKIEROWANA DOKŁADNIE NA STACJĘ NADAWCZĄ jest lepsza od najlepszej anteny pokojowej /chyba , że z pokoju widać nadajnik a z dachu jest tak daleko, że najlepszy kabel wytłumi sygnaał.
  Pozdraawiam!

  0
 • #7 11 Sty 2004 14:17
  Adam Pyka
  Poziom 19  

  Widziałem na jakiejs czeskiej stronie schemat do budowy anteny pokojowej, ale prawdopodobnie bedzie działała tylko w okolicy nadajnika. Jeżeli ktos chce to zrobić to zamieszczam schematy. Nie polecam tego rozwiazania, tylko kup antenę ze wzmacniaczem, wystaw za okno i gra. W komplecie jeszcze dostaniesz uchwyt do mocowania. Wszystko zależy od lokalizacji, w której mieszkasz. Jeżeli masz okno na nadajnik, to pokojówka wystarczy, jeżeli z drugiej strony, albo jesteś zasłonięty budynkiem, to tylko zaokienna. W wypadku, gdzie rośnie przed oknem drzewo, to idź na CPN, kup elektrolit i podlej drzewko, a za tydzień zgłoś je do wycięcia. Oczywiśie powyzszy txt napisałem jedynie w celach "przezorności, i opisałem jak niebezpieczny może byc kwas dla roslin".
  Pozdrawiam, i życzę powodzenia.
  Adam Pyka

  0
 • #8 11 Sty 2004 15:13
  jam
  Poziom 15  

  Konstrukcje jak najbardziej godne polecenia. W warunkach pokojowych dla oceny takiego rozwiązania wystarczy przeliczenie jej wymiarów. Własnie ten problem jestprzyczyna poszukiwania w antenach pokojowych optymalnych rozwiązań między gabarytami anteny a jej sprawnością. Pomijam tu zazgadnienia sygnałów rozproszonych i odbitych.
  Pozdrawiam

  0
 • #9 12 Sty 2004 07:26
  Preskaler
  Poziom 37  

  Te "czeskie" anteny mogą być pokojowymi jak i zaokiennymi, czy dachowymi /tylko trzeba wtedy zabespieczyć otwarty kabel przed wilgocią
  /zalać jakąś roztopioną izolacją/. Pamiętać jednak należy, że jest to antena na jeden kanał.

  0
 • #10 12 Sty 2004 07:40
  hefid
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Te anteny dipolowe to żaden wynalazek, nie dosyć, że są tylko bardzo wąskopasmowe /na jeden kanał/ to jeszcze mają symetryzatory robione z odcinków linii długiej /dość trudne - skomplikowane do wykonania/, to cofają się w czasie o ok. 40-lat, w zastosowaniu do odbioru Tv. Za to polecane jako anteny nadawcze na konkretną częstotliwość /szczególnie w zakresie UKF/, gdyż mają dobrą charakterystykę promieniowania, z małymi listkami bocznymi.

  0
 • #11 12 Sty 2004 09:19
  Preskaler
  Poziom 37  

  No najnowszy wynalazek to nie jest, ale są proste w wykonaniu i nie potrzeba /prócz kabla/ nic do nich kupować. Potrzeba tylko mieć kawałek pręta aluminiowego, lub miedzianego na dipol i antenę można zrobić. Muszę się przyznać, że obecnie stosuję u siebie tylko dwa rodzaje anten TV. Pętlowe dipole z symetryzatorami z odcinka kabla i anteny pasywne szerokopasmowe /tzw. siatkowe/. Lepsze rezultaty są jednak na dipolach, bo precyzyjnie je można ustawić do każdej stacji /kierunek/ a póżniej na zwrotnicę i do TV. W siatkowych jest gorzej gdy stacje nadają z różnych kierunków, może się nie udać aby odbiór był dobry ze wszystkich stacji. Za transformatorami symetryzyjącymi z odcinka kabla przemawia także ich długowieczność. Przy dobrym ich zabespieczeniu przed wilgocią /ja stosuję klej termiczny w laskach i izolację samoprzylepną/ nie mam nigdy kłopotów z jego uszkodzeniem. Prędzej wpływy atmosferyczne "zjedzą" antenę a w szczególności śrubki, niż pętla się rozleci. Natomiast oryginalne puszki osłaniające transformator szerokopasmowy na ferrycie, są mało szczelne i nie zabespieczają go przed wilgocią. Nawet gdy uszczelnimy je dokładnie, pod wpływem mrozu pękają i po kilku zimach się rozsypują. Nie zawsze - cofnąć się, oznacza - wybrać gorsze rozwiązanie. Przykład powrotu do lamp radiowych, butelek szklannych czy torebek papierowych.
  Pozdrawiam!

  0
  Szukaj w 5mln produktów