Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ skracający czas, automatyczny karmnik, schemat?

Krychol rc 13 Mar 2008 12:41 4845 20
 • Poziom 22  
  Witam iż hoduję rybki (dla przyjemności) postanowiłem zrobić automatyczny karmik.
  Cały karmik już zrobiłem (element podający pokarm).
  Chcę to podłączyć pod mechaniczny zegar w którym da się ustawić czas co do 15minut ,czyli 1ząbek to 15min. I tu problem potrzebuję schemat takiego układu który po załączeniu zasilania załącza przekaźnik np. na 3sekundy i po trzech sekundach odcina zasilanie (ilość czasu ustawiane za pomocą potencjometru) gdy odłączymy zasilanie od płytki i ponownie podłączymy to znów załącza przekaźnik na te np.3 sekundy i odłącza. Gdybym podłączył karmik do zegara (przez zasilacz bo zasilanie karmika to 4,5V) to minimalny czas sypania pokarmu to by było 15 minut a wtedy by zasypało pokarmem całe akwa.

  Mam nadzieję ,że mnie rozumiecie.
  Proszę o schemat lub o samą nazwę takiego układu sam sobię poszukam schematu. Chodzi mi o to by układ był bardzo prosty do wykonania bez żadnych dodatkowych funkcji by nie komplikować płytki.
 • Relpol
 • Poziom 41  
  Google=> ne555=>najsłynniejsze aplikacje=>multiwibrator monostabilny
 • Poziom 24  
  Napisz jaki jest dokładnie kształt (czas trwania) tych impulsów pochodzących od zegara. Zrozumiałem, że impulsy pojawiają się co 15min, ale jak długo one trwają? Też 15min? Czyli 15min trwa impuls, później króciutka przerwa i znowu 15minutowy impuls?

  @kortyleski:
  uniwibrator na 555 działa tylko wtedy, gdy impuls wyzwalający jest krótszy od tego który chcemy uzyskać, czyli jeżeli impuls wyzwalający będzie trwać 15min, a my chcemy na wyjściu 3s to raczej nie zadziała

  Dodano po 18 [minuty]:

  OK, chyba już zrozumiałem o co chodzi :)
  Impuls trwa 15min, później następuje przerwa przynajmniej 15min i kolejny impuls, czy tak?

  Jeśli tak to można wykorzystać bardzo prosty schemacik na jednej stałej czasowej RC i tranzystorze (dla pewności w układzie Darlingtona):

  Układ skracający czas, automatyczny karmnik, schemat?

  Elementy C i R najlepiej dobrać doświadczalnie, ale zacząłbym od ustawień: C=100uF, potencjometr R=100k, teoretycznie powinno to dać czas od 0-10s, ale to tylko teoria :)

  Acha, do tego układu trzeba dołożyć jeszcze opornik rozładowywujący C wpięty przed kondensatorem i do masy (np. 100k) i opornik przed samym tranzystorem (pomiędzy bazą a węzłem łączącym C i R, np. 1k)
 • Relpol
 • Poziom 22  
  Nie
  Mam podobny zegar do tego:

  Układ skracający czas, automatyczny karmnik, schemat?

  i tam 1ząbek ma 15minut. Ja chciał by pokarm był podawany 1 raz dziennie pod moją nie obecność. Więc wyjmuję tylko 1ząbek np. o godzinie 15:00.
  I o tej godzinie 15:00 załączy się zegar i będzie dawał napięcie (230V) przez 15minut. Ja chcę ten czas skrócić do ok 3-5s.Czyli ząbek się załączy na 15minut więc układ dostanie napięcie mimo ,iż będzie dostawał napięcie przez te 15 minut po trzech sekundach czy tam 5 odetnie napięcie od przekaźnika który będzie podłączony do karmika.
  Na następny dzień znów załączy się układ o godzinie 15:00 i znowu z 15 minut będzie 3sekundy.


  Układ skracający czas, automatyczny karmnik, schemat?
 • Poziom 24  
  To dobrze na końcu pomyślałem. Zrób ten układ na stałej czasowej i tranzystorach, zasilaj go z jakiegoś zasilacza (12V lub 5V). Wejście układu (to gdzie jest kondensator) łączysz do zasilania razem z "+":

  Układ skracający czas, automatyczny karmnik, schemat?
 • Poziom 22  
  Czyli tak:

  Układ skracający czas, automatyczny karmnik, schemat?

  I potencjometrem ustawiamy czas od 0-10s?
  A jaką diodę dać?
  Jesteś pewien na 100% ,że to będzie działać?
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  :(
  Tak to jest, gdy robi się coś na szybko. Nie wziąłem pod uwagę tego, że prąd będzie także płynął przez bazy tranzystorów i będzie dodatkowo szybciej ładował kondensator (przez co będzie bardzo krótki czas otwarcia tranzystorów). Ale po wymianie tranzystora na IGFET będzie dobrze (np. IRF540).
  Teraz już na pewno będzie działać. A dioda to 1N4148.

  Układ skracający czas, automatyczny karmnik, schemat?
 • Poziom 24  
  Nawet nie wiem ile kosztuje irf, ale możliwe że jest dość drogi (chciałem zrobić układ na jak najmniejszej ilości elementów). Ten który podałeś jak najbardziej będzie działać (układ z tranzystorem przed ne555 skraca impuls do bardzo krótkiego, dzięki czemu 555 będzie sobie spokojnie liczyła po jego otrzymaniu zadany czas).
 • Poziom 22  
  Ale jakie tranzystory dać T1 i T2? Diodę też dać 1N4148? Jaką wartość potencjometru i jaką wartość C?
  I czy ten układ będzie działał w taki sposób:
  Podłączam napięcie do +5V i - załącza przekaźnik od tego czasu odlicza ilość sekund (w zależności od ustawienia pa potencjometrze) i po tych np. 5sek odłącza przekaźnik i tak w kółko?

  Dodano po 12 [minuty]:

  Proszę o możliwie szybką odp. ponieważ za chwilę wybieram się do sklepu elektronicznego.
 • Poziom 24  
  Tranzystory dowolne (np. npn BC547, pnp BC557, do tego możesz zbudować układ darlingtona na wyjściu tak jak ci pokazałem, więc kup dodatkowo BD139, dlatego tak zaznaczam aby był Darlington bo zdarzyło mi się spalić tranzystor przy podłączeniu bezpośrednio do przekaźnika), dioda też 1N4148.
  Wzór na długość impulsu to ok. 1,1RC, czyli jeśli chcesz 3-5s to np. C=10u, R=330k (wtedy będzie ok. 3,6s). Możesz dać potencjometr np. 1M, wtedy będziesz mógł sobie regulować czas 0-11s

  Tak, układ ten będzie działać tak jak napisałeś.
  Acha, ten schemat jest niepełny, trzeba dołożyć jeszcze kondensator 100nF do nóżki 5 układu ne555.
 • Poziom 22  
  Sorki za kłopot ale nie pojechałem do sklepu. Posiadam ne555 ,tranzystory BC547 ,diody 1N4148 , przekaźnik ,pełno oporników ,kondensatory ,potencjometry.
  Co na tym bardo prostego mógł bym zbudować?

  Dodano po 11 [minuty]:

  BD 139 też się chyba znajdzie.
  Czy ten zupełnie pierwszy układ co podałeś nie będzię dobry?
 • Poziom 24  
  Niestety, przez bazę płynie prąd, nie wziąłem tego pod uwagę na początku. Ale teraz myślę, że jeśli masz dużo tranzystorów BC547, to może się uda zrobić coś takiego: zamień opornik 1k (ten przed tranzystorem) na np. 470k i dodatkowo dodaj jeszcze jeden tranzystor BC547 (tak aby powstał taki "potrójny Darlington"), wtedy wzmocnienie takich tranzystorów będzie tak duże, że już bardzo malutki prąd będzie w stanie je nasycić (BC547 mają beta 250, BD139 100-250, czyli razem 6250000, czyli tak mały prąd z opornika 470k będzie już je nasycał), a przy tym opornik 470k nie będzie zbytnio "przeszkadzał" temu 100k.
 • Poziom 22  
  Witaj kupiłem wszystkie elementy na ten schemacik:

  Układ skracający czas, automatyczny karmnik, schemat?

  Tylko zamiast IRF540 kupiłem IRF730 bo połowę tańszy a sprzedawca stwierdził że będzie pasował.Dioda Może być obojętnie jaka ,więc ja dam 1N4004.
 • Poziom 24  
  Różnie to mówią na temat tej diody na przekaźniku, ja jednak przychylam się do stwierdzenia, że to powinna być dioda szybka a nie prostownicza, gdyż służy ona do zwierania bardzo krótkich szpilek napięcia, niektórzy wręcz twierdzą, że jeśli nie będzie to dioda impulsowa (1N4148) to równie dobrze można nie montować wogóle, gdyż prostownicza jest zbyt wolna i nawet "nie zauważy" takiego krótkiego skoku napięcia. Ale są to tylko opinie innych, nigdy tego na oscyloskopie nie sprawdzałem.
  Co do tranzystora to rzeczywiście może być dowolny IGFET z kanałem wzbogacanym typu n.
 • Poziom 22  
  Witam skończyłem płytkę.
  Co prawda nie chciało mi się jej wytrawiać i zrobiłem ją na uniwersalnej ale działa. Kondensator dałem 1000uF/16V potencjometr 50k ,diodę 1N4004.
  Czas mogę regulować od 1sek-17sek gdy zasilam płytkę napięciem 6V.Ale mam pytanko ,bo przekaźnik załączy po raz kolejny gdy kondzio się rozładuje do zera.Po jakim upływie czasu sam się rozładuje? Może dać inny oporniczek?

  Dodano po 1 [godziny] 42 [minuty]:

  Czy da się jakoś zrobić by nie trzeba było czekać na rozładowanie kondensatora?
  Obawiam się ,że kondensator przez jeden dzień się nie rozładuje i nici z następnego załączenia przekaźnika.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 22  
  WojcikW dzięki za super rozwiązanie ,sprawdziło się wyśmienicie.

  voytaschec dziękuję za wielką pomoc i za dostarczenie taki wielu schematów.
 • Poziom 24  
  WojcikW napisał:
  po drugie gdy jest jakakolwiek dioda i nawet wtedy gdy prąd tranzystora zostanie odcięty gwałtownie, to żaden impuls szpilkowy nie powstaje. Po prostu prąd o takim samym natężeniu jaki płynął przez cewkę zamknie się przez diodę i rozładuje energię zgromadzoną w indukcyjności tej cewki.


  Właśnie zawsze mnie ten temat ciekawił, ale nigdy nie miałem czasu tego sprawdzić osobiście. Jedna grup osób mówi właśnie tak jak kol. WojcikW, a druga że to powinna być impulsowa, bo:
  -diody prostownicze mają stosunkowo dużą pojemność, przez co mają dosyć dużą bezwładność (jak są spolaryzowane zaporowo to dosyć trudno jest im się "przestawić" na kierunek przewodzenia);
  -cewka po odcięciu płynącego przez nią prądu sama staje się źródłem prądowym, a źródło prądowe chce "za wszelką cenę" utrzymać przepływ prądu, przez co indukuje się bardzo szybko bardzo wysokie napięcie, tak szybko, że zwykła dioda nie zdąży się przestawić na kierunek przewodzenia i zanim ona się przestawi następuje rozproszenie zgromadzonej energii w postaci ciepła na cewce, lub w gorszym przypadku następuje uszkodzenie układu kluczującego.

  Chyba jutro to sprawdzę osobiście, jak to jest naprawdę :)

  Ale w tym akurat przypadku kol. WojcikW ma rację, tranzystor zatyka się powoli, przez co właściwie ta dioda jest nawet niepotrzebna.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 11  
  Nawet zwykła dioda dobrze sobie poradzi ze szpilką cewki przekaźnika (tu Ameryki nie odkryłem). Jeśli ktoś się boi o układ , to może jeszcze dodać równolegle do cewki przekaźnika kondensator. Oczywiście szybka dioda będzie lepsza, ale to przerost formy nad treścią w tym przypadku.