Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem krokowym przez sterownik SSK-B02

13 Mar 2008 13:28 6224 4
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich

  Dopiero zagłębiam się w temat sterowania silnikami krokowymi. Buduję właśnie w ramach pracy magisterskiej napęd żyrokompasu na silniku krokowym który ma symulować ruch statku. Zakupiłem zestaw silnika 3V 3A 1,35Nm SILNIK KROKOWY FL57STH76-3006A (http://www.akcesoria.cnc.info.pl/silniki_krokowe.htm) wraz ze sterownikiem SSK-B02 (http://www.akcesoria.cnc....wego_sskb02.htm) , do tego zbudowałem zasilacz składający się z transformatora toroidalnego 17V 100W, moęstka prostowniczego 10A i kondensatorów 4700uF.
  Chodzi mi o sterowanie tym silnikiem tzn impulsy sterujące będą generowane przez sterownik PLC firmy Siemens i podawane na wejście clock silnika krokowego przez dzielnik napięcia bo sterownik PLC daje impulsy na 24V.
  Co z wejściem OGR - ograniczenie prądu silnika? jak sterować tym wejściem? co na nie podawać i kiedy?


  Bardzo dziękuję za wszelkie porady.
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 10  
  Masz może dokładny schemat tego sterownika(z PCB), bardzo by mi sie przydał....
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 24  
  Jak ci sie sprawuje ten sterownik?
  Troche duzo sobie licza za niego, szkoda ze nie masz pcb no ale wazne ze jest schemat. Ty kupiles zmontowany sterownik czy same pcb?
 • Poziom 12  
  Dokładny opis i schematy sterowników znajdują się na http://www.akcesoria.cnc.info.pl
  Przed chwilą wykonałem płytę główna SSK-MB2 oraz sterownik SSK-B02 w oparciu o schematy ze strony http://www.akcesoria.cnc.info.pl

  Wszystko działa bez zarzutu, były drobne problemy typu przerwane ścieżki, nie działający przycisk Reset w programie Mach2, brak komunikacji z komputerem (żaden pin nie zgadał się ze schematem, wszystkie żyły w przewodzie lpt musiałem zamieniać bo w kontrolerze mam gniazdo damskie i w płycie głównej damskie.) - Koniecznie trzeba sprawdzać zgodność pinów, wiele osób miało z tym problem.

  Przycisk reset nie reagował, napięcie dla stanu niskiego było zbyt wysokie aby wyłączyć silniki. 5V- stan wysoki, 2,5V-stan niski. Aby to naprawić wstawiłem rezystor 2,7kilo jedną nogą do Enable a drugą do masy. Teraz stan niski to 1.8V stan wysoki 2,8V. Reset działa prawidłowo.

  To są jedyne problemy jakie się u mnie pojawiły się podczas uruchamiania tych sterowników. Polecam bo działają dosyć dobrze:):)