Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nasłuch radiowy - pytanie początkującego

SlawekDr 13 Mar 2008 15:25 5822 8
    SlawekDr
    Level 11  
    Witam,
    Na początku chce powiedzieć, że przeszukiwałem forum. Ponieważ zaczynam zabawę z nasłuchem, jeszcze trochę się gubię w ogromie tych informacji. Proszę więc wyrozumiałość.
    Posiadam skaner IC-R5, czy używając tylko połączenia między wyjściem słuchawkowym skanera a wejściem liniowym komputera i odpowiedniego oprogramowania (jakiego ?) oraz standardowej anteny tego skanera mogę odbierać i dekodować transmisje cyfrowe np. zobaczyć mapy pogodowe. Jeśli tak to na jakich częstotliwościach i z jaką modulacją.
    Czy we Francji mogę odebrać transmisje krótkofalowców z Polski ?
    Pozdrawiam
    Sławek
    Faces
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

SlawekDr wrote:
    Posiadam skaner IC-R5, czy używając tylko połączenia między wyjściem słuchawkowym skanera a wejściem liniowym komputera i odpowiedniego oprogramowania (jakiego ?) oraz standardowej anteny tego skanera mogę odbierać i dekodować transmisje cyfrowe np. zobaczyć mapy pogodowe. Jeśli tak to na jakich częstotliwościach i z jaką modulacją.

O wszelkie sprawy związane z odbiorem map pogody najlepiej pytaj w temacie, który podał kolega p3o.

SlawekDr wrote:
    Czy we Francji mogę odebrać transmisje krótkofalowców z Polski ?

Oczywiście, że możesz odbierać transmisje. Teraz kwestia jaką ma czułość skaner oraz jaką antenę zastosujesz. Bo na "gumówce" to raczej nie da rady.
    Zauważ, że skaner odbiera sygnały z modulacją AM, FM i WFM.
    User removed account
    User removed account  
    SlawekDr
    Level 11  
    Serdeczne dzięki za podpowiedzi, jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia z IC R5 to proszę o jakieś wskazówki
    Sławek
    Faces
    rock90 wrote:
    Krótkofalowców nie posłuchasz, R-5 nie ma modulacji jednowstęgowej, poza tym czułość na KF, jak w większości przenośnych skanerów jest tu kiepska.

Kolega zapomniał o paśmie 2m i 70cm.

Jeżeli chodzi o NOAA to:
    soft -> WXtoImg
    program do prognozowania przelotów satelitów -> Orbitron
    antena -> QFH, GP oraz skrzyżowany dipol

Jeżeli chodzi o częstotliwości to:
    NOAA 15 -> 137.50 MHz
    NOAA 17 -> 137.62 MHz
    NOAA 18 -> 137.10 MHz
    User removed account
    User removed account  
    Faces
    rock90 wrote:
    Koledze chodziło o nasłuch krótkofalowców z SP we Francji a tego raczej na 2/70 nie dokona.

A kolega słyszał o antenach o dużym zysku i o propagacji atmosferycznej. Dlatego proszę nie pisać, że tego nie dokona.
    User removed account
    User removed account