Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie przekaźnikiem schemat

13 Mar 2008 17:30 5026 6
 • Poziom 10  
  Witam,
  Mam przekaźnik HFKW 005-1ZW mam zamiar przy pomocy uC Atmega32 sterować (załączać i wyłączać) przekaźnik.
  Przekaźnik ten ma załączać napięcie 12V pochodzące z innego źródła niż to (5V) do Atmegi. W dodatku będzie nim przekazywany dość duży prąd 4-6A.

  Teraz pytanie:
  1. Czy ten przekaźnik się w ogóle do tego nadaje bo znalazłem gdzieś w necie wzmiankę że zasilanie na cewkę jest 5V ale nie wiem czy chodzi o to że napięciem 5V się tym steruje a przełączać można inne (większe) napięcie?
  Niestety nie bardzo wiem jak skonstruowany jest taki przekaźnik

  2. Czy można tym przekaźnikiem sterować bezpośrednio z Atmegi czy też trzeba przez coś puścić jeszcze sygnał.
  Jeżeli trzeba przez coś to czy zwykłe scalone bramki logiczne się do tego nadadzą?
  Mam niewykorzystane wyprowadzenia i mógłbym jednym przekaźnikiem sterować przez AND'a 7408 a drugim przez inwerter 74HC04 tyle że w logice dodatniej (czyli dwa razy przepuszczone przez inwerter)

  Pozdrawiam
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 10  
  kurczę blade to rzeczywiście strasznie duży prąd trzeba zważywszy na to że taka jedna bramka to chyba max kilka mA w niskim stanie i poniżej 1mA w wysokim daje.
  Nie pocieszyłeś mnie tym :(
  w sklepie elektronicznym proponował mi gość układ ULN2803AG i powiedział że tu wystarczy podłączyć z jednej strony procesor a z drugiej przekaźnik i będzie działało. Chodziło oczywiście o podłączenie tylko wprost jedno wejście i jedno wyjście a nie jakieś kombinacje równoległe.
  Mówił też coś o tym że można ten układ podłączyć do masy przekaźnika i łączyć lub rozłączać masę zamiast stanu wysokiego, ale nie wiem czy to coś zmienia?
 • Poziom 26  
  Układ ULN2803 to 8 tranzystorów w układzie Darlingtona o obciążalności 0,5 A każdy.W tym przypadku możesz do tego układu podłączyć 8 takich przekaźników pod każde wyjście osobno.Po podaniu stanu wysokiego (+) na wejście , to tranzystory zwierają wyjście do masy, czyli przekaźnik musi być połączony do plusa zasilania i wyjścia ULN2803.Równolegle się łączy bramki w celu zwiększenia wydajności prądowej.
 • Poziom 10  
  A czy ten układ ULN2803 może działać jak zwykły inwerter?
  Chodzi o to że mam bardzo mało miejsca na te wszystkie elementy i mógłbym zamiast jednego scalonego inwertera wsadzić ten układ i wykorzystać np. 3 we/wy do sterowania przekaźnikami, a resztę jako zwykły inwerter do realizacji funkcji logicznych tylko nie wiem czy on się do tego nadaje. Tak z obrazków wnioskuję że jest to swego rodzaju inwerter, ale ma tam w środku jeszcze jakieś diody, które nie wiem co robią i ma wyjście comon czy coś podobnego, które nie wiem do czego służy, nie ma natomiast zasilania, ale nie wiem czy jest konieczne.

  2. W jednym przypadku przekaźnik będzie tylko zwierał jeden sygnał do masy konkretnie ten z zasilacza ATX do załączenia go. Zastanawiam się czy w takim układzie nie można by zrobić tego za pomocą tranzystora zamiast przekaźnika.
  Na rysunku przedstawiam koncepcję tego prostego rozwiązania.
  Powiedzcie czy to jest prawidłowe rozumowanie i czy podłączając w ten sposób wszystko będzie dobrze działać, bo może są jakieś pułapki o których nie mam pojęcia i np. trzeba gdzieś dodać jakiś rezystor albo diodę lub coś w tym stylu.

  Pozdrawiam i dziękuję za wszelką pomoc
 • Poziom 26  
  Może działać jako inwerter tylko trzeba wyjście podciągnąć opornikiem do +zasilania , bo nie uzyskamy stanu wysokiego.Diody zabezpieczają układ przed przepięciami gdy podłączymy przekaźnik i końcówkę 10 podłanczamy do + zasilania
 • Poziom 10  
  Dzięki za informację.
  Może któryś z kolegów jeszcze wie czy to ten prosty schemacik który nabazgrałem w paincie jest prawidłowy i ma szanse to funkcjonować?
  Chodzi o sytuację w której na bazę tranzystora podajemy sygnał logiczny z procesora ATmega przez rezystor np. 4,7k, emiter łączymy bezpośrednio z masą, a kolektor łączymy bezpośrednio to punktu gdzie znajduje się jakieś napięcie (chyba około 5V) i wyzerowanie (połączenie tego punktu z masą) powoduje załączenie zasilacza ATX.

  Powiedzcie proszę czy to będzie działać lub ewentualnie co poprawić.
  Pozdrawiam