Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik do akumulatora samochodowego

07 Sty 2004 16:25 14276 3
  • Poziom 15  
    Cześć wszystkim .Chcę zrobić sobie prostownik do akumulatora ale nie jakiś tam extra wynalazek ale taki najprostrzy do zrobienia,w związku z tym mam pytania: jaki transformator zastosować i jakie napięcie na wyjściu powinien mieć (konkretną odpowiedz proszę) i czy można zastosowac mostek gretza taki gotowy czy lepiej nie stosować i zrobic prostowanie napiecia na jednej lub dwóch diodach? Mam taki jeden prostownik ale on mi sie nie podoba i chce coś porządniejszego zrobić dlatego też zwracam sie z pytaniem do was .Co sądzicie o tym. akumulator w granicach 45-60Ah. Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi . :wink:

przeniesiono
    j.
  • Poziom 38  
    Cześć!
    No fakt! Nie ten dział! Ale jak się uprzeć to wszystkie te nasze środki łączności mogą być zasilane z akumulatora i w związku z tym...
    Można do prostownika zastosować wszystkie rodzaje - diodę pojedynczą, dwie diody /prostowanie dwupołówkowe tylko wtedy transformator musi mieć podwójne uzwojenie/ cztery diody i mostek. Najprościej jest z mostkiem tylko odpowiednio dużym tj. 50A. Napięcie z transformatora może być różne /od niego zależy prąd ładowania/. Ja robię tak - transformator 15 - 17V i prąd 10 -20A. Mostek 50A i ładuję akumulator przez szeregową żarówkę reflektorową /45W/. Ogranicza ona prąd ładowania /poniżej 5A/ i zabespiecza prostownik przed zwarciem. Poza tym, przy pewnej wprawie, można się zorientować /po stopniu rozżarzenia włókna/ jak duży prąd pobiera akumulator?
    Uwaga! Mostek należy przykręcić do radiatora!
    P.S. OOO! Już przeniesiony! /Do el. przemysłowej i energetyki???/
    Pozdrawiam!