Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik do akumulatora samochodowego

cbshogun 07 Jan 2004 16:25 14414 3
 • #1
  cbshogun
  Level 15  
  Cześć wszystkim .Chcę zrobić sobie prostownik do akumulatora ale nie jakiś tam extra wynalazek ale taki najprostrzy do zrobienia,w związku z tym mam pytania: jaki transformator zastosować i jakie napięcie na wyjściu powinien mieć (konkretną odpowiedz proszę) i czy można zastosowac mostek gretza taki gotowy czy lepiej nie stosować i zrobic prostowanie napiecia na jednej lub dwóch diodach? Mam taki jeden prostownik ale on mi sie nie podoba i chce coś porządniejszego zrobić dlatego też zwracam sie z pytaniem do was .Co sądzicie o tym. akumulator w granicach 45-60Ah. Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi . :wink:

  przeniesiono
  j.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #3
  Preskaler
  Level 39  
  Cześć!
  No fakt! Nie ten dział! Ale jak się uprzeć to wszystkie te nasze środki łączności mogą być zasilane z akumulatora i w związku z tym...
  Można do prostownika zastosować wszystkie rodzaje - diodę pojedynczą, dwie diody /prostowanie dwupołówkowe tylko wtedy transformator musi mieć podwójne uzwojenie/ cztery diody i mostek. Najprościej jest z mostkiem tylko odpowiednio dużym tj. 50A. Napięcie z transformatora może być różne /od niego zależy prąd ładowania/. Ja robię tak - transformator 15 - 17V i prąd 10 -20A. Mostek 50A i ładuję akumulator przez szeregową żarówkę reflektorową /45W/. Ogranicza ona prąd ładowania /poniżej 5A/ i zabespiecza prostownik przed zwarciem. Poza tym, przy pewnej wprawie, można się zorientować /po stopniu rozżarzenia włókna/ jak duży prąd pobiera akumulator?
  Uwaga! Mostek należy przykręcić do radiatora!
  P.S. OOO! Już przeniesiony! /Do el. przemysłowej i energetyki???/
  Pozdrawiam!