Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiertarka udar 4 J - czy zmiana tłoka zwiekszy ilosc J?

ertes232 14 Mar 2008 10:42 8109 11
    ertes232
    Level 18  
    Od czego zależy energia udaru czy tylko za mocą silnika ---jak to jest z tą komorą pneumatyczną
    czy można dac krótszy tłok o wiekszej masie aby spręzał więcej powietrza
    jak to w ogóle jest ???

Wiertarka udarowa pneumatyczna ma sile np 4 J
    tzn ( 4 dzule energi ) kruszenia betonu
    np wiercenie wiertarką kolegi co ma własnie 4 J trwało 10 min a jak wziął makite co ma 7 J ( 7 dzuli ) trwało ok 4 min
    po prostu wieksza wydajność przy uderzeniu sprężonym powietrzem

http://pl.wikipedia.org/wiki/Energia_(fizyka) tu masz o tych dzulach

ale szukam odpowiedzi jaki wpływ tłoka i jego parametry mają na wydajność wiercenia -kruszenia

=====================
    zadałem takie pytanie poniewaz kolega twierdzi ze trzeba kupić wiertarke co ma np nie 1.2 kW tylko 4 kW
    ale on sie nie zna bo taka makita wcale nie miała jak sie okazało 4 kW tylko 1.4 kW wiec cos tam musi byc zrobione inaczej ! ale co ???
    Zbych034
    Level 38  
    Sam nie przerobisz wiertarki na większą moc. Zmiany wymagają praktycznie wszystkie elementy wiertarki.
    ertes232
    Level 18  
    Pytanie laika ---

-------co sie stanie jak tłok będze krótszy -czy bedzie spręzał wiecej powietrza bo jednak pojemnosc powietrzna takiej komory ulegnie zwiekszeniu
    jacur
    Level 32  
    Jakie średnice wierconych otworów cię interesują.
    Jeżeli zamierzasz przerabiać wiertarkę udarową w marketu co kosztuje 190 zeta to życzę dożo szczęścia.
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    A jak wyobrażasz sobie krótszy tłok o większej masie?. Musiałby mieć większą średnicę, lub być wykonany z cięższego metalu, ponadto ważna jest zgromadzona przez niego energia kinetyczna, czyli szybkość z jaką jest bujany w cylindrze przez mechanizm wiertarki. Ogólnie rzecz ujmując przeróbka niemożliwa, taniej i lepiej kupić większy młot.
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Bo jest inaczej skonstruowana zapewne. Zauważ że nic nie ma za darmo, przy tej samej mocy silnika jeśli mocniej tłucze to musi wolniej wiertło obracać i odwrotnie. Zreszą jak sobie wyobrażasz tą przeróbkę ?.
    Czuje się w obowiązku Cię poinformować że żelastwo używane w konstrukcjach mechanizmów udarowych jest bardzo twarde, tak że pilnik do obróbki odpada...
    ertes232
    Level 18  
    Co ma większe znaczenie :

1. częst udaru czasami podają do 4000/min
    2. siła udaru np 4 J ( dzule)
    3. wielkość obrotów np 1500/min
    4 . moc silnika np 1500 W

Niektóre wiertarki maja budowe prostą -podłużną inne podobną do ( pistoletu ) na jednych i drugich pisza np 4 J
    czy to prawda
    czy te proste posiadaja tylko mechanizm jak w przystawce do celmy

=======================
    potrzebuje troche fachowej wiedzy na ten temat
    ( w necie jest sporo ale tylko ofert kupna )
    dlatego ze chce kupic jakąś przyzwoita wiert. z udarem pneumat - czy firma dewalt rzeczywiscie jest taka dobra i sprzet jest trwalszy niz inne np makita chodzi mi o dobrą wiertarke na pare lat
    --- zwykłe wiercenie w betonie sciany max grubość 30cm sredn otworow 2cm max

Dodano po 35 [minuty]:

Już wiem

temat mozna zamknać
    ertes232
    Level 18  
    Dowiedziałem sie w serwisie
    że za silę kruszenia czyli te J -dzule odpowiada przede wszystkim masa pobijaka, moc silnika wcale nie musi byc taka duża - tam i tak jest przekładnia i po zmniejszeniu obrotów wzroscie ulega moment obrotywy a po za tym niektóre posiadaja cos w rodzaju kała zamachowgo które przenosi napęd na mimośród ten z kolei na tłok - tłok szybko spręża powietrze, które uderza w ten pobijak a on działa jak zwykły młotek im cięzszy tym większa siła uderzenia wiertłem w materiał ( beton , itp )

Dodano po 32 [minuty]:

Sprawa gwarancji

---- to nie jest tak, że jak sie kupi nawet porządna wiertarke i ona ma gwarancje np 2 lata, to można być spokojnym o naprawe gwarancyjną !!!!!!!!!!!!!!!!!!
    jak to jest - ano nie ciekawie -ponieważ - załózmy że kupimy sobie jakiegoś dewalta lub makite czy milwoki --- ( czy jakos tak ) np za cene 2000 zł i mamy gwarancje producenta powiedzmy 2 lata - i wiercimy
    -robimy nia powyżej 300 roboczogodzin w czasie 1 m-ca wtedy zużyciu ulega wrzeciono -- zacisk sds albo tłok z tuleją i nic nam po gwarancji !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    bo przekroczylismy ilość roboczogodzin wówczas placimy za serwis w połowie a nastepnym razem juz ten numer nie przejdzie

Okazalo sie że najtaniej wychodzi serwis wiertarki z wymienną koncówką bo nawet samemu mozna ja zmienic na nową
    cena to co widziałem to ok 130 zł a głównie tam jest zużywanie tych elementów które trzymaja konc. wiertła sds

Przyniósł facet wiertarke makita za która dał ok 1500zł w okresie gwarancji
    i jej naprawa kosztowała go o 500zł bo przekroczył czas pracy tulei tłokowej ( naturalne zużycie materiału nie podlegajace gwarancji )
    i wymienili ja razem z tłokiem plus musiał kupic nowa konc. sds

Acha --- wiertarka która ma opcje kucia udarowego pneumat. najszybciej się zużywa własnie na kuciu.

wniosek--
    --- napewno nie ( toja ) ale napewno nie zarobisto droga max do 250 zł bo powyżej dostaniemy w d*pe jak przekroczymy te roboczogodzinki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

---------
    pozdr. Wesołych Świąt